سيد شمسالدين حسيني با بيان اينكه موضوع يارانه شير يك بحث اعتباري بين وزارت بازرگاني و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور است گفت: اين موضوع طبق معمول حل ميشود و دولت هنوز تصميمي در مورد نقدي شدن يارانه شير نگرفته است.

به گزارش ایسنا، او با انتقاد از برخی رسانه‌ها که پس از هدفمندشدن یارانه‌ها هر موضوع اقتصادی را به آن ربط می‌دهند گفت: اگر دستگاهی در دریافت اعتبار عیدی کارمندان خود تعلل کرده این موضوع چه ربطی می‌تواند به هدفمندکردن یارانه‌ها داشته باشد یا اگر قیمت طلا در بازارهای جهانی نوسان داشته و این موضوع بر قیمت طلا در کشور نیز تاثیرگذاشته است ارتباطی به هدفمندکردن یارانه‌ها در ایران ندارد.

حسینی در پاسخ به سوالی درباره‌ اینکه به گفته مجلس بودجه سال آینده دو دوازدهمی تصویب می‌شود و تاثیر این اقدام بر فعالیت‌های دولت چه خواهد بود گفت: البته ما انتظار داریم بودجه امسال مانند بودجه‌های سال قبل به طور کامل تصویب شود چون قطعا بودجه کامل برای دولت بهتر است.

او ادامه داد: این کار البته نیاز به همت و عنایت نمایندگان دارد.

وی درباره‌ افزایش بهای گاز در آخرین قبض‌های صادر شده برای مشترکان نیز گفت: به هر حال یارانه‌های نقدی از همین محل تامین شده است به فرض اگر برای یک خانوار دو نفره که ۱۷۸ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت شده و قبض گاز ۱۸ هزار تومانی صادر شده است در واقع تنها ۱۰ درصد رقم یارانه نقدی به قبض گاز اختصاص یافته است.

سخنگوی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه هدف از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اصلاح رفتار مصرفی مردم بوده است گفت: براساس نمونه‌های بررسی شده در طبقات ضعیف متوسط و متوسط رو به بالا میزان دریافتی یارانه نقدی نه تنها کفاف افزایش هزینه‌ها را داشته بلکه منجر به پس انداز هم شده است.

حسینی ادامه داد: البته در دهک‌های بالای درآمدی، هزینه‌ بیشتر بوده که این هم پیش بینی می‌شد در واقع هدفمندکردن یارانه‌ها باید به بازتوزیع درآمد از دهک های بالا به سمت دهک‌های پایین باشد هرچند که درآمدهای بالا هم از منافع این کار بهره مند می‌شود. امروز به نوعی ریشه قاچاق بنزین و نفت و نفت گاز در حال خشک شدن است ضمن اینکه تاکید می کنم طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در واقع اصلاح قیمت‌ها به همراه بازتوزیع منابع را در پی داشت.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه مردم باید با اصلاح رفتار مصرفی خود منافع و مازاد بیشتری را در اقتصاد ایجاد کنند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی سازمان‌های حمایتی مانند کمیته امداد پس از واریز یارانه‌های نقدی کمک خود را به افراد تحت پوشش قطع کرده‌اند این موضوع را تکذیب کرد.

او ادامه داد: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها یک صندوق مستقل است و منابع و مصارف آن هم مستقل است بنابراین دستگاه‌ها متناسب با اعتبارات مصوب خود کار سابقشان را انجام می‌دهند در واقع به هیچ وجه اعتبار سازمان‌ها با این طرح گره نخورده است.

او همچنین درباره‌ی موجودی حسابی که پیش از این برای عودت دادن یارانه نقدی افرادی که از دریافت آن منصرف شدند اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: آنچه من می‌خواهم بگویم این است که کشور وقتی ساخته می‌شود که هر کس به اندازه‌ی وزیر اقتصاد آن دغدغه اقتصاد داشته باشند و وزیر اقتصاد هم دغدغه معیشت تک تک خانواده‌ها را داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه رسانه‌ها در شرایط اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و ایجاد فضای مثبت در کشور به خوبی همکاری کردند، گفت: آنچه به نظر من لازمه اجرای موفق و کامل طرح هدفمند کردن یارانه‌هاست از خود گذشتگی و نوع دوستی است این طلب می کند که افرادی که می‌توانند بدون دریافت این منابع زندگی خود را تنظیم کنند با رغبت از دریافت آن انصراف بدهند.

سخنگوي اقتصادي دولت با تاكيد بر اينكه دولت هيچ داوطلبي را از دريافت يارانه محروم نكرده است، گفت: به هرحال هم اكنون قيمتها اصلاح شده و ابهامي وجود ندارد بنابراين هر كس ميتواند فضا را ارزيابي كند و بداند كه امكان انصرافش از دريافت يارانه نقدي وجود دارد يا خير در واقع خود اظهاري براي دريافت يارانه با خود انصرافي تكميل مي شود و انصراف اين امكان را به دولت ميدهد كه حمايتهايش را موثرتر ادامه دهد.