مهر: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز پرداخت تسهیلات ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومانی ساخت یا خرید مسکن به هنرمندان و نخبگان کشور تا چند روز دیگر خبر داد و همچنین گفت: نهایت تلاش خودمان را میکنیم که خبرنگاران را هم ذیل این عنوان جای بدهیم.

سید محمد حسینی درباره وعده وزیر مسکن و شهرسازی مبنی بر پرداخت تسهیلات ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومانی خرید یا ساخت مسکن به اهالی فرهنگ گفت: این وام برای هنرمندان و نخبگان است ولی انشاءالله ما سعی می‌کنیم به بقیه اقشار فرهنگی و هنری هم تعمیم پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که " آیا خبرنگاران هم می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند؟ " افزود: همانطور که گفتم عنوان این وام و اطلاق آن برای هنرمندان است ولی ما نهایت تلاش خودمان را می‌کنیم که خبرنگاران را هم ذیل این عنوان جای بدهیم و اگر بشود این اتفاق برای آنها هم بیفتد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره زمان اجرایی شدن وعده مذکور اضافه کرد: این بحثقبلاً مصوبه دولت را هم داشت ولی یک اشکال حقوقی پیدا کرد و اجرای آن مدتی معطل ماند ولی اخیراً این اشکال برطرف شده است.

سید محمد حسینی ابراز امیدواری کرد پرداخت این تسهیلات به هنرمندان و نخبگان کشور تا پایان سال جاری و نهایتاً از اول سال ۱۳۹۰ آغاز شود.

وی همچنین گفت: بر اساس یک مصوبه دیگر هیئت دولت اعتبارات صندوق حمایت از نویسندگان، خبرنگاران و هنرمندان برای سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد و ما امیدواریم نمایندگان محترم مجلس هم به صورت جدی از این پیشنهاد دولت حمایت کنند تا ما دستمان برای حمایت از این عزیزان باز باشد.

دولت اخیراً با استناد به اصل ۱۲۷ قانون اساسی ضمن موافقت با پرداخت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن به ۴۰۰۰ نفر از نخبگان و هنرمندان کشور بانک ملت را موظف کرد ۱۰۰۰ فقره تسهیلات احداثیا خرید واحد مسکونی حداکثر به مبلغ ۵۰۰میلیون ریال معادل ۸۰ درصد ارزش ملک و با نرخ ۱۲ درصد به ۱۰۰۰ نفر از هنرمندان با معرفی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت کند.
بانکهای تجارت و صادرات نیز باید سه هزار فقره تسهیلات احداثیا خرید واحد مسکونی حداکثر به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال معادل ۸۰ درصد ارزش ملک و با نرخ ۱۲ درصد به ۳۰۰۰ نفر از نخبگان پرداخت کنند.

وزیر مسکن و شهرسازی هم اخیراً اعلام کرده بود: بر اساس این مصوبه هنرمندان توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نخبگان هم توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به بانکهای عامل معرفی میشوند تا بانکها هم پس از بررسیهای لازم اقدام به پرداخت این تسهیلات بکنند.