به گزارش افکارنیوز، بهار زودرس امسال باعثشد تا میوه های فصلی زود تر از موعد در بازار عرضه شوند در این میان که چغاله بادام هم مانند دیگر میوه ها زودتر از حد انتظار در اواخر اسفند ماه با قیمت های ۳۰،۴۰ وحتی ۵۰ هزار تومانی به بازار رسید تولیدکنندگان پیش بینی کردند با آمدن گوجه سبز قیمت این محصول شکسته می شود اما مشخص نیست با قیمت های بالای گوجه سبز این پیش بینی درست از آب در می آید یا اوضاع به گونه ای دیگر پیش می رود.

مجتبی شادلو – رییس اتحادیه باغداران - درباره وضعیت تولید و بازار گوجه سبز به ایسنا گفت: شرایط تولید گوجه سبز به گونه ای بود که از نظر میزان برداشت این محصول نسبت به سال گذشته مزیت خواهیم داشت و پیش بینی می شود با افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصدی تولید مواجه شویم.

وی افزود: در حال حاضر گوجه‌سبزهای موجود در بازار که به عنوان نوبرانه عرضه می شود نارس و کال هستند چرا که به صورت استاندارد باید هر ۵ تا نهایتا ۱۰ گوجه سبز وزنی معادل ۱۰۰ گرم داشته باشند اما هم اکنون هر ۴۰ یا ۵۰ دانه از این میوه به سختی به این وزن می رسند که ارزش غذایی خاصی هم ندارد.

رییس اتحادیه باغداران با بیان اینکه عرضه زود هنگام میوه هایی مانند گوجه سبز به دلیل عدم مدیریت بازار بوده و به تولید ضربه می زند، گفت: بهترین زمان برای برداشت گوجه سبز در سال جاری که با بهار زودرس مواجه بودیم اوئل اردیبهشت ماه بود در حالی که هم اکنون این محصول در بازار عرضه می شود.

شادلو عنوان کرد: میانگین قیمت گوجه سبز در بازار ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان بوده که اصلا مناسب نیست و در این شرایط تولید منطقی ترین قیمت برای آن می تواند ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ تومان باشد.

به گفته وی گوجه سبز در مناطق نیمه گرمسیری تولید شده و در حال حاضر این محصول در حوالی استان هایی مانند قم، کاشان و اصفهان برداشت می شود.