به گزاش افکارنیوز، بهای هر اونس طلای جهانی با ۷ دلار و ۱۸ سنت کاهش معادل ۱۳۷۴ دلار و ۷۳ سنت خرید و فروش شد.

بر اساس این گزارش، بهای هر اونس نقره نیز با ۲ سنت افزایش معادل ۲۳ دلار و ۴۱ سنت داد و ستد شد.

این در حالی است که هر اونس پلاتین، با ۶ دلار و ۴۰ سنت کاهش به قیمت ۱۴۴۲ دلار و ۹۵ سنت رسید.


براساس برآوردهای صورت گرفته در چند روز اخیر علاوه بر اونس طلا، سایر کالاهایی که با مبادلات طلا در ارتباط هستند گرفتار زیان ۳۷ میلیارد دلاری شدند.

براساس گزارش شورای جهانی طلا در لندن، در میان نهادهای زیان دیده(به دلیل افت بهای جهانی طلا) بانک‌های مرکزی کشورها مشمول بیشترین خسارت شدند، چراکه بزرگترین ذخایر طلا در این مراکز وجود دارد.

در اوایل سال ۲۰۱۳ قیمت هر اونس طلا به بیش از ۱۷۰۰ دلار رسید که علت اصلی این کاهش، اطمینان یافتن بازارها به از سرگیری رشد اقتصادی در آمریکاست. همچنین سرمایه گذاران اطمینان دارند برنامه های اقتصادی آمریکا و ژاپن موجب افزایش تورم نخواهد شد و با برطرف شدن نگرانی‌ها از احتمال بالا رفتن تورم، طلا نیز دیگر ارزش مطمئن برای سرمایه گذاری به شمار نمی رود.

" آنتونی والری " از تحلیلگران بازار طلا از گروه " سن دیگو " می‌گوید: به نظر می‌رسد که ریسک‌پذیری این فلز گرانبها کاهش یافته و پتانسیل کافی برای سرمایه‌گذاری را ندارد، بنابراین درحال حاضر سرمایه‌گذاران جذابیتی برای داد و ستد این فلز نمی‌بینند.

" چارلز گیبسون " کارشناس اقتصادی گروه " ادیسون " گفت: میزان تولید طلا در جهان در سال بیش از چهار هزار تن است. بنابراین فروش ده تن ذخایر طلای قبرس نباید بازار طلا را متلاطم کند اما کشورهای بزرگ دیگر مانند ایتالیا هم اعلام کرده اند قصد دارند چندین تن طلای خود را بفروشند و مجموع این اقدامات بازار طلا را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین احتمال افزایش نرخ سود بانکی در کشورهای غربی وجود دارد و به همین خاطر طلا جذابیت خود را به عنوان امن ترین محل سرمایه گذاری به تدریج از دست می دهد.
باتوجه به نمودار فوق ميبينيم؛ خط سبز رنگ که نشاندهنده قيمت امروز (چهارشنبه) بهاي جهاني طلا مي باشد،تا کنون نوسان زيادي را نداشته است.