به گزارش افکارنیوز، محمد رضا رحیمی امروز در مراسم آغاز به کار هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت در تهران با اشاره به خودکفایی ایران در تولید برخی از کالاها و محصولاتی که پیش تر توسط محصولات غربی تحریم شده بود، گفت: پس از تحریم بنزین هواپیما توسط کشورهای غربی، ایران در تولید این فرآورده نفتی به خودکفایی رسید و به تحریم بنزینی غرب پاسخ گفت.

معاون اول رئیس جمهور همچنین به تحریم فروش انواع هواپیما به ایران توسط برخی از کشورهای غربی اشاره کرد و افزود: پس از این محدودیت بین المللی با مشارکت متخصصان داخلی، ایران هواپیماهای بومی و ملی را طراحی کرد و هم اکنون پروازهای آزمایشی هواپیماهای ایرانی آغاز شده است.

وی با اشاره به خودکفایی ۷۰ درصدی صنعت نفت از طریق کالا و تجهیزات خارجی، بیان کرد: پس از اجرای هر تحریم بین المللی ایران با اجرای راهکارهایی درهای تحریم را بازگشایی کرد و هم اکنون در بسیاری از صنایع به خودکفایی کامل دست یافته ایم.

بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در پتروشیمی و دیگر صنایع مرتبط به نفت سرمایه‌گذاری کردیم و توانستیم در مواردی که موجب شد امکانات و تجهیزات مورد نیازمان را از خارج وارد کنیم، در داخل کشور بسازیم و آن بخشی که نیاز به واردات بود، توانستیم از کشورهای تحریم‌کننده - به طوریکه مسئولان آنها در خواب بودند - وارد کنیم.

رحیمی تصریح کرد: همه مسئولان دولتی و غیردولتی به سال ۹۲ چشم دوخته‌اند، چرا که امید بخش توسعه همه جانبه اقتصاد و رشد و شکوفایی صنعت نفت است.

وی همچنین با اشاره به ساماندهی بازار ارز و دلار، یادآور شد: ایران آماده مدیریت شدیدترین تحریمهای هوشمند و سرسختانه غرب است.

رحیمی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش صادرات غیر نفتی کشورریال یادآور شد: برای سال گذشته صادرات ۷۰ میلیارد دلار محصولات غیر نفتی و واردات ۶۰ میلیارد دلار هدفگذاری شده بود.

معاون اول رئیس جمهور با اعلام اینکه در سال ۱۳۹۱، با کاهش یک میلیارد دلاری حجم واردات محصولات کشور به ۵۹ میلیارد دلار رسید، اظهارداشت: اما به دلیل تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و وجود برخی از مشکلات در صنعت پتروشیمی، میزان صادرات غیر نفتی کشور با کاهشی حدود ۱۱ میلیارد دلاری روبرو شد.
رحیمی با بیان اینکه در صورت برابر شدن تراز واردات و صادرات ایران دیگر نیازی به درآمدهای حاصل از فروش نفت ندارد، تاکید کرد: امروز برخی از کشورهای خارجی و غربی تحریم کننده نفت ایران ذلیل و چادر به سر شده اند.

وی همچنین با بیان اینکه ایران منبع مطمئن تامین انرژی برخی کشورها که خود را از سیاست های خصمانه غرب جداکرده اند، خواهد بود، گفت: ایران به صورت پایدار نفت مورد نیاز کشورهایی همچون هند و چین را تامین می کند اما این کشورها هم باید بدانند که تامین بلندمدت انرژی آنها توسط ایران هزینه هایی را به همراه خواهد داشت.