به گزارشافکارنیوز،تنها نقطه‌مشترک بین موضع دولت و شهرداری نسبت به متن طرح‌تفصیلی تهران، روی «بافت‌‌فرسوده» این کلان‌شهر قرار گرفته، طوری که این تفاهم اکنون منجر به تدوین بسته تشویقی سال۹۱ مختص سرمایه‌گذاری در مناطق فرسوده پایتخت شده است.


گزارش‌ها از جزئیات مشوق‌های ریالی قابل پرداخت به سرمایه‌گذارانی که امسال وارد بافت‌های ‌فرسوده تهران می‌شوند، حاکی است: در سه حوزه ساخت‌وساز شامل مسکونی، مراکز خدمات پشتیبانی محله‌ای و مجتمع‌های پارکینگ، مجموعه‌ای حاوی تخفیف در عوارض، تراکم تشویقی و تسهیلات بانکی به سازنده‌ها تعلق می‌گیرد که هزینه ساخت را در مقایسه با دیگر نقاط شهر توجیه‌پذیر خواهد کرد. مطابق بسته‌ای که مجری نوسازی بافت‌فرسوده شهر تهران تنظیم کرده، امسال متفاوت از سال‌های قبل، امکان استفاده از تسهیلات بافت‌فرسوده در همه ۲۲منطقه پایتخت وجود دارد و در عین حال شدت تسهیلات در مناطق جنوبی بیشتر از محله‌های شمالی خواهد بود.

بر این اساس شهرداری‌تهران با کسب مجوز از کمیسیون ماده۵ شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، دو نوع معافیت هزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بافت‌فرسوده در نظر گرفته است، به این صورت که برای ساخت‌وسازهای مسکونی از ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف به هزینه‌های تراکم و زیربنا تعلق می‌گیرد و برای ساخت‌وسازهای تجاری نیز تخفیف ۵۰ درصدی اعمال خواهد شد. در این بسته تشویقی، برای چالش معروفی که این روزها بسیاری از سازنده‌ها در تهران درگیر آن هستند نیز گره‌گشایی جالبی صورت گرفته است.


امسال سرمایه‌گذاران متقاضی ساخت مجتمع‌های پارکینگ - مطابق وعده‌ای که سال گذشته طراحان طرح‌تفصیلی تهران مطرح کرده بودند - می‌توانند از تسهیلات غیرریالی تعیین شده در بافت‌فرسوده، استفاده کنند، مشروط به اینکه با احداث۵طبقه پارکینگ، یک طبقه از سازه را به کاربری تجاری اختصاص دهند و مالکیت پارکینگ‌ها را به ساکنان محله به صورت محضری منتقل کنند یا به اجاره آنها دربیاورند.

با راه‌اندازی بازار ساخت و فروش پارکینگ در بافت‌فرسوده، مالکان املاک کلنگی می‌توانند محدودیت‌های سفت‌وسختی را که شهرداری‌تهران بابت تامین پارکینگ در ساخت‌وساز‌ها اعمال می‌کند پوشش دهند.

از ابتدای امسال شهرداری سازنده‌ها را موظف کرده معادل تعداد واحدمسکونی، پارکینگ تامین کنند؛ در غیراین صورت تراکم مجاز آن ساختمان تا حد تعداد پارکینگ قابل ساخت، کاهش خواهد یافت، اما حالا با تسهیلاتی که به احداثپارکینگ‌های طبقاتی داده می‌شود، چالش ناتوانی در تامین پارکینگ در ساخت‌وسازهای مسکونی عملا مرتفع خواهد شد.

متن بسته تشویقی بافت‌فرسوده به شرح زیر است:

براساس آخرین مصوبات کمیسیون ماده ۵ شهر تهران و بخشنامه‌های بانک‌مرکزی در خصوص تسهیلات بانکی، امکانات، تسهیلات، معافیت‌ها و مشوق‌های مالی که برای ترغیب مالکان و سرمایه‌گذاران جهت تخریب و نوسازی املاک واقع در بافت‌های فرسوده مصوب شهر تهران در سال ۱۳۹۱ در نظر گرفته شده است، هزینه مجوز ساخت واحدهای مسکونی عبارت است از: معافیت کامل واحدهای مسکونی از پرداخت هزینه عوارض(تراکم، زیربنا، پیش‌آمدگی، ایمنی و حق مشرفیت) در مناطق ۷ تا ۲۰ و معافیت از پرداخت ۸۰ درصد هزینه عوارض(تراکم، زیربنا، پیش‌آمدگی، ایمنی و حق مشرفیت) در مناطق ۱ تا ۶ و ۲۱ و ۲۲(بر اساس ماده ۱۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ماده ۴۶ آیین‌نامه اجرایی آن و همچنین مصوبه مورخ ۱۲/۹ / ۸۸ شورای اسلامی شهر تهران).

همچنین هزینه مجوز ساخت غیرمسکونی نیز شامل: معافیت پروانه ساختمان‌های تجاری، اداری و صنعتی در تمام مناطق شهر تهران از پرداخت ۵۰ درصد عوارض است.

در بافت‌های «ناپایدار شهری»، ساخت و ساز در قطعات بیش از ۱۵۰ متر مربع، طبق ضوابط پهنه‌بندی، با یک طبقه تشویقی مجاز است(منوط به تامین پارکینگ).

حدنصاب تجمیع در بافت‌های «ناپایدار شهری»، ۱۵۰ متر مربع است. اعطای یک طبقه تشویقی دیگر در قطعات تجمیعی، به مساحت بیش از ۱۵۰ مترمربع، با رعایت عرض معبر حداقل ۸متر، طبق ضوابط طرح تفصیلی، مجاز است. ساخت و ساز در قطعات کمتر از ۵۰ متر مربع، غیرمجاز و در قطعات ۵۰ تا ۶۰ مترمربع نیز، با تایید شهرداری و تامین حداقل سطح برای واحد مسکونی(۳۵ مترمربع) مجاز است. ساخت و ساز در قطعات با مساحت بیش از ۶۰ متر مربع تا ۱۵۰ متر مربع، در سه طبقه روی پیلوت، با معبر حداقل ۶ متر و یا طبق ضوابط پهنه مربوطه، مجاز است. شایان ذکر است کلیه بافت‌های فرسوده مصوب، جزو بافت‌های ناپایدار می‌باشد.

طبق تبصره ۸ بند ۱-۱۲ طرح تفصیلی شهر تهران به متقاضیان ساخت پارکینگ در بافت‌های فرسوده با استفاده از مزایای مصوبه ۵۰۲ کمیسیون ماده ۵(اختصاص کاربری طبقه همکف به خدمات پشتیبان سکونت و با حداقل ۵ طبقه پارکینگ) مجوز لازم اعطا خواهد شد و از سوی دیگر با توجه به هماهنگی به عمل آمده با اداره‌های ثبت اسناد، این پارکینگ‌ها قابل تفکیک و صدور سند جداگانه و انتقال خواهند داشت. این پارکینگ‌ها قابل واگذاری به افرادی است که امکان تامین پارکینگ در ملک خود را ندارند.

براي تسهيلات بانكي ساخت نيز اعطاي تسهيلات بانكي بدون سپردهگذاري در فرآيند تخريب و نوسازي به واحدهاي مسكوني حداكثر تا سقف ۲۰۰ ميليون ريال براي ساخت غيرصنعتي و تا مبلغ ۲۵۰ ميليون ريال براي ساخت صنعتي به صورت مشاركت مدني و قابل تبديل به فروش اقساطي انجام ميشود. البته با توجه به تغييرات صورت گرفته در بسته سياستي و نظارتي بانك مركزي، سود دوره مشاركت مدني افزايش يافته و متناسب با بانك عامل، متغير ميباشد.