به گزارش افکارنیوز، رویترز نوشت: در حالی که خریداران هندی نفت ایران درگیر مشکلات بیمه ای و پرداخت ها هستند آمارهای منابع تجاری نشان می دهد که هند واردات نفت خود از ایران را در یک سال منتهی به ۳۱ مارس(مطابق با سال ۱۳۹۱ خورشیدی) ۲۶.۵ درصد کاهش داده است.
هند، چهارمین وارد کننده بزرگ نفت جهان که ۸۰ درصد نفت مورد نیاز خود را وارد می کند، تحت فشار آمریکا برای کاستن از وابستگی خود به نفت ایران قرار دارد.
تمامی مشتریان آسیایی نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از طریق کاهش قابل توجه واردات نفت از ایران، از تحریم های آمریکا علیه این کشور معاف شده اند.
بر اساس این گزارش، هند در طول یک سال منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۱۳، روزانه ۲۶۶ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده، در حالی که در سال قبل از آن روزانه ۳۶۲ هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرد.
اما خرید نفت هند از ایران در ماه مارس تنها ۱۷۸ هزار بشکه در روز بوده که ۳۹ درصد نسبت به ماه پیش از آن کاهش نشان می دهد و بر اساس اطلاعات مربوط به بارگیری کشتی ها، ممکن است در ماه آوریل به ۱۲۳ هزار بشکه در روز برسد.
میزان کاهش خرید نفت هند از ایران بسیار ناگهانی تر از چین و کره جنوبی است، زیرا پالایشگاه های هندی با مشکلاتی در زمینه پوشش بیمه ای حمل و پالایش نفت ایران مواجه هستند.
پالایشگاه های هندی موضعی سرسختانه را در قبال تاثیرات ناشی از تحریم های غرب اتخاذ کرده اند و هشدار داده اند که قادر نیستند مبلغ خسارت های ادعایی در واحدهای استفاده کننده از نفت ایران را تامین کنند. احتمالا کره جنوبی نیز اکنون با مشکلات مشابهی مواجه شده است.
دهلی نو در حال بررسی اختصاص اعتباری ویژه جهت کمک به پوشش بیمه ای پالایشگاه های مشتری نفت ایران است، اما احتمالا اعتبار مذکور بسیار کمتر از میزانی خواهد بود که بتواند بیمه اتکایی پالایشگاه ها را تامین کند.
دو شرکت مانگالور و هندوستان پترولیوم اعلام کرده اند که به دلیل مشکلات بیمه ای دیگر از ایران نفت وارد نخواهند کردو شرکت خصوصی اسار هند نیز که در سال ۱۳/۲۰۱۲ بزرگترین مشتری هندی نفت ایران بود، به دلیل نداشتن تاسیسات تخلیه بار نفتکش های بزرگ ایرانی وضعیت مشابهی دارد.
سهم ایران از واردات نفت هند در سال ۱۳/۲۰۱۲ به ۷.۳ درصد رسیده، در حالی که این رقم در سال ۰۹/۲۰۰۸،۱۶. ۴ درصد بود. بدین ترتیب ایران از مقام سومین تامین کننده بزرگ نفت هند در یک سال قبل به مقام ششم تنزل پیدا کرده است.
هند برای جبران کاهش واردات نفت از ایران، واردات نفت از کشورهای آمریکای لاتین را در فاصله زمانی آوریل ۲۰۱۲ تا مارس ۲۰۱۳ تقریبا دو برابر کرده است.