به گزارشافکارنیوز، ابوالفضل صومعلو با تاکید بر اینکه مسئولان به دنبال این هستند که از سوداگری در بخش مسکن جلوگیری کنند، گفت: ما با همکاری سازمان حمایت از مصرف کننده و سازمان تعزیرات و مشاوران املاک حتما به بازار اجاره وارد می شویم و رقم نزدیک به حقیقت را اعلام می کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت مسکن در سال گذشته چه تاثیری بر اجاره بها می گذارد، افزود: عده ای با افزایش قیمت مسکن از بازار سوءاستفاده می کنند. ما ۱۴ تا ۱۵ درصد را برای اجاره سال گذشته تعیین کردیم، عده ای از مردم به ما اعتراض کردند که حداکثر افزایش اجاره بها را باید ۱۰ درصد اعلام می کردید و در تمام کشورها حداکثر اجاره بها این رقم افزایش پیدا می کند.
وی تصریح کرد: اما ما به آنها اعلام کردیم که این واقعیت قیمتهای اجاره است و حتی دولت چند درصد کمتر از نرخ واقعی هم اعلام کرد، زیرا برخی از مالکان اجاره بها را بالا نمی برند اما میانگینی که از اتحادیه مشاوران املاک گرفتیم افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی اجاره بها در سال گذشته را نشان می داد، بنابراین ما سعی کرده بودیم که کمتر از این نرخ باشد.
صومعلو با بیان اینکه اجاره بها در سال ۹۱ تا ۲۲ درصد هم گزارش شده بود، بیان کرد: میانگین قیمتی که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده بود، در بازار به اجرا رسید و مستاجران مشکلی درخصوص این قیمت نداشتند بنابراین امسال هم اجاره بها افزایش پیدا می کند به همین منظور دولت وارد بازار اجاره خواهد شد.
معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه معتقدم كه دولت به عنوان بخش حاكميتي بايد در بازار اجاره بها وارد شود، گفت: افتتاح هاي مسكن مهر تاثير زيادي را بر بازار اجاره بها مي گذارد و ممكن است كه قيمتها در اين بخش پايين بيايد، زيرا مسكن مهر كمك مي كند كه مستاجران صاحبخانه شوند.