به گزارشافکارنیوز، علی اصغر صادقی مجرد مدیرعامل شرکت نفت پارس امروز در جمع خبرنگاران گفت: نخستین مرحله از انتشار اوراق اجاره ای نفت کشور به ارزش تقریبی ۱۰۴ میلیارد تومان از امروز شنبه به مدت ۷ روز در بازار سرمایه کشور آغاز شده است.

وی، مهمترین هدف از انتشار این اوراق اجاره‌ای نفت را تامین منابع مالی ساخت و راه اندازی دو طرح جدید در پالایشگاه نفت تهران عنوان کرد و افزود: متنوع سازی ابزارهای مالی و اعتباری از دیگر اهداف انتشار این اوراق نفتی است.

مدیرعامل شرکت نفت پارس با اعلام اینکه در حال حاضر ایران یکی از مرغوب و با کیفیت ترین محصولات نفتی و روغن های صنعتی در سطح خاورمیانه و حتی جهان را تولید می کند، تصریح کرد: به دلیل کیفیت بالای نفت خام ایران هم اکنون پارافین تولید شده از نفت کشور بالاترین کیفیت در جهان را دارد به طوری که با وجود شرایط تحریم، حتی اروپایی‌ها این محصول نفتی را به طور گسترده از ایران خریداری می کنند.

وی با یادآوری اینکه نفت پارس هم اکنون با تولید سالانه ۱۰ هزار تن انواع گریس‌های صنعتی بزرگترین تولیدکننده این محصول نفتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است، بیان کرد: با انتشار این اوراق اجاره ای نفتی امکان تامین کامل منابع مالی طرح های جدید افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت انواع روغن های صنعتی در داخل کشور فراهم خواهد شد.

صادقی با یادآوری اینکه تولید گرید خاص پارافین و گریس به منظور استفاده در صنایع غذایی از مهمترین اهداف انتشار این اوراق اجاره ای نفتی است، اظهارداشت: با تولید این محصولات وابستگی ایران برای واردات این فرآورده‌های نفتی به خارجی‌ها به صفر می رسد.

عرضه اوراق اجاره ای شرکت نفت پارس از امروز آغاز شده که این اوراق نفتی با عاملیت بانک‌های سرمایه و رفاه و چهار ساله عرضه شده است.

همچنین برای این اوراق سود سالانه ۲۰ درصد پیش بینی شده و در صورت فروش این اوراق نفتی پیش از سر رسید جریمه ای به دارنده اوراق تعلق نمی گیرد.

با توجه به اینکه یکی از سیاستهای کشور در شرایط تحریم نفت، ساخت و راهاندازی پالایشگاههای مقیاس کوچک برای تولید انواع فرآوردههای نفتی و تکمیلی است، قرار است بخشی از این اوراق اجارهای نفت برای ساخت و راه اندازی ۲ طرح جدید پالایشگاهی مورد استفاده قرار بگیرد.