افکار نیوز : داستان خرید ارزان تر سکه هایی که تاریخ آنها مربوط به چند سال پیش است توسط صرافی ها، از حدود سال ۸۶ آغاز شد و صرافی ها با ابتکار عمل سکه های مذکور را با قیمتهایی متفاوت از یکدیگر و پایین تر از سایر سکه های تاریخ جدیدتر از مشتریانی که قصد فروش آنها را داشتند‏ خریداری می کردند.

به گزارش مهر، چند ماه پس از آغاز این ابتکار عمل صرافی ها و مراکز خرید و فروش سکه، ‏ اتحادیه طلا و جواهر و بانک مرکزی در اطلاعیه های جداگانه و متعدد نسبت به ادامه این کار هشدار دادند و اعلام کردند که با آنها برخورد خواهد شد.

خرید ارزان به خاطر تاریخ سکه

اما پس از گذشت بیش از ۳ سال از این موضوع روند مذکور ادامه دارد و برخورد و مقابله جدی نیز با این صرافی ها صورت نگرفته‏، این در حالی است که عیار و میزان طلای سکه های قدیمی تر مانند سکه های سال ۸۴ با سکه های تاریخ جدید هیچگونه تفاوتی نمی کند.

بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهر بارها اعلام کرده اند که سال ضرب سکه تاثیری بر روی تعیین قیمت آن ندارد و کلیه صرافی ها و واحدهایی که به خرید و فروش سکه مبادرت می ورزند، ملزم به خرید سکه حتی سکه های زیر سال ۸۴ به قیمت روز هستند.

اتحادیه طلا و جواهر نیز عنوان کرده بود که مردم در صورت مشاهده، این تخلفات مراتب را اطلاع دهند، در عین حال بانک مرکزی نیز اعلام کرده بود که این موضوع به شدت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

بهمنی: تاریخ را از سکه ها حذف کردیم

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص با بیان اینکه بارها اعلام کرده ایم که بحثتاریخ از خرید و فروش سکه ها حذف شده است، ‏ افزود: هیچ تفاوت قیمتی برای سکه ها با توجه به تاریخ آنها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه این قبیل موضوعات یعنی سال ضرب سکه در بازار مطرح شده است، ‏ تصریح کرد: تعیین قیمت متفاوت از قیمت واقعی سکه ها و قیمت گذاری بر روی سکه های با تاریخ پائین تر از نظر بانک مرکزی اصولی نیست.

بهمنی در بیان دلایل این امر اظهارداشت: ‌ گرم تمامی سکه ها یکسان است و عیار آنها نیز تفاوتی با یکدیگر ندارد.

تاکید بر خرید سکه به قیمت روز

همچنین محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر نیز در گفتگو با مهر در این خصوص گفت: سال ضرب سکه تاثیری بر روی تعیین قیمت آن ندارد و کلیه صرافی ها ملزم به خرید سکه صرف نظر از تاریخ ضرب آن به قیمت روز هستند.

با وجود هشدارهای متعدد بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهر نسبت به این موضوع و بی توجهی صرافی ها و مراکز خرید و فروش سکه ها‏، باید ابزار نظارتی قوی تری برای برخورد با این مشکل بازار سکه اندیشیده شود.