عليرضا ضيغمي اظهار داشت: امسال يك محموله هزار تني بنزين به افغانستان صادر شد و براي صادرات دومين و سومين محموله نيز در حال مذاكره هستيم.

به گزارش فارس، وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص هزینه تمام شده تولید بنزین و گازوئیل در پالایشگاه‌های کشور گفت: هزینه تولید بنزین و دیگر محصولات در پالایشگاه‌های متفاوت فرق می‌کند چرا که بعضی پالایشگاه‌ها جدید‌تر و مدرن‌تر و بعضی قدیمی تر هستند و قیمت تمام شده تولید محصولات در آنها بیشتر است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: با اجرای پروژه‌های در دست اجرای ما برای بهینه کردن تولید در پالایشگاه‌ها، هزینه تولید در اغلب پالایشگاه‌ها نزدیک به هم خواهد بود.

وی افزود: پس از اینکه هر یک از این پالایشگاه‌ها تبدیل به یک بنگاه خصوصی شدند باید نفت خام را خریداری کرده و برای فروش محصولات نیز رقابت کنند؛ در عین حال دولت ما به التفاوت نرخ تکلیفی را با هزینه تمام شده و قیمت آزاد این محصولات پرداخت خواهد کرد.

وزیر نفت اواسط بهمن ‌ماه مجوز بازاریابی برای صادرات یک میلیارد لیتر بنزین تولیدی کشور تا پایان سال جاری را صادر کرد.

ضيغمي نيز پيش از اين از آغاز صادرات نفتاي سبك خبر داده و گفته بود: " در شرف بستن قراردادهاي درازمدت صادرات بنزين و گازوئيل با ۲ يا ۳كشور همسايه هستيم كه به زودي نهايي ميشود. "