به گزارش افکارنیوز، شاید باورتان نشود، درحالی که هیچ خرید وفروشی دربازار مسکن انجام نمیشود, قیمتها روز به روز بالاتر میرود, و در یک حرکت متقابل همین افزایش قیمت کاذب وحبابی باعثشده همان اندک فروشندگان نیز دست نگه دارند و منتظر تثبیت بازار و قیمتهای نهایی شوند.

این درحالی است که خریداران به هربنگاهی که مراجعه میکنند یا با واژه فروشی نداریم مواجه میشوند یا قیمتی را میشنوند که انتظارش را نداشتند و همین مساله باعثشده تاخریداران هم منتظر شوند تا شاید وعده های دولت فعلی به ثمر رسیده یا وعده هایی کاندیداهای ریاست جمهوری در دولت بعدی باعثبروز اتفاقی بهتر شود.

درهمین راستا, رئیس انجمن شرکت های ساختمانی گفت: در هیچ جای دنیا مسکن به عنوان کالای سرمایه ای محسوب نمی شود و در ایران باید مسکن از کالای سرمایه ای خارج شود.

محمدعلی پورشیرازی با بیان اینکه قیمت آهن آلات ساختمانی از جمله آهن و یراق آلات افزایش یافته است افزود: دستمزد کارگران قیمت درب و پنجره بیش از ۳۵ در صد افرایش یافته که نقش موثری در بالا رفتن قیمت مسکن داشته است.

وی ادامه داد: رکورد در بازار مسکن حاکم شده که تنها با فرهنگ سازی در این بخش رونق به این بازار برمی گردد.

وی یاداور شد: در ایران برخلاف کشورهای خارجی، رکود اقتصادی قیمت مسکن را افزایش داده است.

وی ادامه داد: در صورتی که اقتصاد یک کشور بیمار شود، امکان برنامه ریزی و سرمایه گذاری به ویژه در بخش مسکن ایجاد نمی شود.

این مقام صنفی با بیان اینکه در تمامی کشورهای دنیا رکود در اقتصاد کشور موجب تنزل قیمت می شود، افزود: در ایران رکود اقتصادی موجب افزایش قیمت به خصوص در بخش مسکن شده است.
پورشیرازی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از مسئولان راهکارهایی برای کاهش قیمت مسکن ارائه کرده اند، اما متاسفانه این راهکارها عملی نشده است.

رکود معاملات درعین گرانی


مجید جلیل سرقلعه عضو کمیسیون عمران مجلس هم ضمن تایید رکود درعین افزایش قیمت به خبرنگار ما گفت: خرید و فروش مسکن به‌خصوص آپارتمان در رکود بی‌سابقه‌ای به‌سر می‌برد. سودجویان در این حوزه به‌هیچ عنوان تن به کاهش قیمت‌ها نمی‌دهند و این امر باعثاین رکود شده است.

وی اظهار داشت: این افزایش قیمت توان خرید متقاضیان مسکن را کاهش داده و یکی از عوامل رکود در بخش مسکن شده است. در کنار این رکود جو روانی حاصل شده از افزایش قیمت، موجب خالی نگهداشتن آپارلتمان‌ها شده که در آینده بتوانند با فروش با فروش آنها به سود بیشتری دست پیدا کنند و این امر موجب افزایش رهن و اجاره نیز شده است و زندگی مصرف‌کنندگان مسکن در بخش رهن و اجازه نیز دچار مشکل شده و به چالشی در زندگی آنها تبدیل شده است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: جای نظارت دولت به‌خصوص وزارت راه و شهرسازی در این فرایند خالی است! و مردم نمی‌دانند به چه مرجعی مراجعه و مشکلات خود در این حوزه را با چه کسی در میان بگذارند. عدم عرضه در مسکن مهر و عدم تکمیل پروژه‌های کلان این سیاست نیز به این فرایند کمک کرده و اگر کنترل و نظارتی در این رابطه تدبیر نشود، احتمال اینکه نقدینگی‌های خانگی ارزی و ریالی با توجه به رکود طلا و ارز در کشور و جهان، به این بازار سوق پیدا کند زیاد است و آن وقت است که نظارت و کنترل اصلا امکان ندارد و به انفجار قیمت‌ها در این حوزه می‌انجامد و تاثیر بسزایی بر اقتصاد خواهد داشت.

مسکن از تورم سبقت گرفت

اگر چه گرانی مسکن از سال قبل شروع شد, اما برخی کارشناسان بر این عقیده اند که سال ۹۲ اوج گرانی خواهد بود, این اتفاق را انها به بعد ازانتخابات موکول کرده بودند, این درحالی است که این افزایش سرسام اور قیمتها از همین ماههای اول رقم خورد, درعین حال هنوز هم برخی بر این باورند که حرکت صعودی قیمتها پس از انتخابات خواهدبود وانچه اکنون رخ داده مقدمه گرانی است که قرار است رخ دهد.

درهمین راستا, رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است، گفت: در نیمه دوم سال گذشته بازار مسکن با جهش قیمتی روبرو شد که دو بار در سالهای گذشته هم مسکن این جهش قیمتی را تجربه کرد.

مصطفی قلی خسروی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن درسال گذشته از شاخص تورم هم عبور کرد، گفت: قیمتها تابعی از اقتصاد کشور است و با افزایش نرخ در دیگر بازارها قیمتهای بخش مسکن هم افزایش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه خرید و فروش مسکن از نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته با افزایش مواجه شد، گفت: در نیمه دوم سال پیش با یک جهش قیمتی روبرو بودیم که دو بار در سالهای گذشته هم این جهش قیمتی در بازار مسکن بوجود آمد.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تصریح کرد: یک بار در سال ۶۸ جهش بالایی را در قیمتهای مسکن داشتیم که دلیل آن قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ ایران و عراق بود و یک بار هم در سال ۸۶ نرخ مسکن افزایش یافت.

وی با بیان اینکه هرکدام از این افزایش قیمتها مدتی بازار را در رکود فرو برد، اظهار داشت: با افزایش نرخ مسکن، توان خرید متقاضیان کم می شود و همین موضوع رکود را در بازار مسکن بوجود می آورد، ضمن آنکه با افزایش قیمت مسکن تعداد مراجعه به بنگاه های املاک هم کاهش می یابد.

قلی خسروی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن به نفع بنگاه های املاک نیست، بیان کرد: اتحادیه مشاوران املاک به دنبال ثبات نرخها در بازار مسکن است، زیرا این موضوع منجر به این می شود که رونق بیشتری در خرید و فروش مسکن باشد.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در خصوص تاثیر افزایش قیمت بر بخش اجاره بها، گفت: به طور حتم افزایش قیمت در این بخش تاثیر بر اجاره بها می گذارد و تغییراتی را در این بخش بوجود می آورد.

معاون بازرسی اتحادیه مشاوران املاک تهران هم درباره زمان خرید خانه به مردم توصیه کرد: اگر فردی تصمیم دارد خانه بخرد زمان حال تا قبل از برگزاری انتخابات، زمان مناسبی است، اما اگر فردی منتظر است تا انتخابات برگزار شود و بعد اقدام به خرید کند باید بگویم نباید انتظار داشته باشد با قیمتهای ثابت فعلی بتواند خرید خود را انجام دهدچراکه معمولا در تابستان رشد قیمت داشته ایم.

حسام عقبایی در پاسخ به این سوال که یعنی با این اوصاف در تابستان با جهش قیمتی مسکن همراه خواهیم بود یانه؟ گفت: فکر نمیکنم؛ با توجه به رکود نسبی که در حال حاضر در بخش مسکن کشور وجود دارد پیش بینی جهش قیمت از نظرمن وجود ندارد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر متقاضی تصمیم داشته باشد خانه خود را تبدیل به احسن کند به عنوان مثال خانه ۶۰متری خود را به خانه ای ۹۰متری تبدیل کند آیا زمان فعلی را برای این کار پیشنهاد میکنید؟ یا نه؟ گفت: بدون شک زمان خوبی برای خرید است اما توصیه میکنم فاصله زیادی بین فروش خانه و خرید خانه بعدی نیندازید، چون چندان اقتصاد در حوزه مسکن قابل پیش بینی نیست.

وی توضیح داد: ممکن است استرس زیادی برای افراد در این زمان به وجود آید از طرف دیگر پیشنهاد می کنم مطالعات زیادی بین فایل های آماده فروش داشته باشند و تعداد فایل های موردنظر خود را بیشتر کنند، چون در مرحله ای هستیم که رکود معاملاتی در خرید و فروش وجود دارد ممکن است فایل مورد نظر با تغییر نظر فروشنده برای فروش منتفی شود.

دولت وارد بازار نشد

درحالی که دولتمردان معتقدند با مسکن مهر بزرگترین دخالت را در بازارمسکن داشته و ضمن کنترل بازار, به بخش عمده ای از نیاز مردم به مسکن پاسخ داده اند, برخی هیچیک از این ادعاها را قبول ندارند و بر این باورند که مسکن مهر در رسیدن به اهدافش ناموفق بوده است.

یک عضو کمیسیون عمران مجلس دراین باره، با اشاره به اینکه دولت هیچ گاه برای نظارت و کنترل قیمت‌ها به بازار مسکن وارد نشده، گفت: حضور دولت در بازار مسکن و اجاره بها به معنی سرمایه گذاری گروه‌های خاص و وابسته دولتی دراین بخش بوده، که نه‌تنها باعثکاهش قیمت‌ها نشده بلکه نوعی رانت خواری و دلال بازی را در بازار مسکن و اجاره بها بوجود آورده است.

علی نعمت چهاردولی با اشاره به اینکه دولت حق دخالت در بازار مسکن را ندارد، گفت: دولت در بازار مسکن تنها باید به نظارت پرداخته و از دخالت‌های بی مورد در این بازار و بویژه اجاره بها خودداری کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ورود دولت به بخش مسکن باعثافزایش قیمت‌ها شده است، افزود: حضور دولت در بازار مسکن به معنی سرمایه گذاری گروه‌های خاص و وابسته دولتی در بخش مسکن بوده، که نه‌تنها باعثکاهش قیمت‌ها نشده بلکه نوعی رانت خواری و دلال بازی را در بازار مسکن و اجاره بهاء بوجود آورده است.

وی با اشاره به اینکه دولت هیچ گاه برای نظارت و کنترل قیمت‌ها به بازار مسکن وارد نشده، تصریح کرد: دولت در بازار مسکن باید به چرایی بوجود آمدن افزایش قیمت‌ها بپردازد، نه اینکه به ایجاد تورم و گرانی در بخش مسکن و اجاره بها دامن بزند.

چهاردولی با انتقاد از افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر اظهار داشت: طرح مسکن مهر توسط دولت امر مثبت و پسندیده‌ای بود، اما امروز شاهد افزایش قیمت در بخش مسکن مهر هستیم به گونه‌ای که حتی افراد تحت پوشش بهزیستی که از توان مالی کمی برخوردارند نتوانسته‌اند صاحب‌خانه شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، عنوان کرد: پروژه مسکن مهر برای افراد فاقد مسکن در نظر گرفته شده، در حالی که همان فرد در حال حاضر برای ثبت نام در این پروژه باید مبلغی بیش از ۱۰ میلیون تومان پرداخت کند که این امر برای چنین فردی غیر ممکن است.

وی با بیان اینکه حتی در طرح مسکن مهر نیز شاهد واسطه‌گری و دلال بازی هستیم، تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از پیمانکاران پروژه مسکن مهر وارد دلال بازی در این طرح شده‌اند که این امر باعثایجاد نابسامانی‌هایی در طرح مسکن مهر شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به اینکه دولت بدون هیچگونه ضابطهای وارد بازار مسکن شده، خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی اگر دولت وارد بخش اجاره بهای مسکن شود به طور حتم همانند بازار خودرو، پسته، روغن و غیره، شاهد افزایش قیمتها خواهیم بود، لذا دولت بهتر است بجای دخالتهای نابجا کار را به اصناف واگذار کرده و خود تنها به نظارت بپردازد.