به گزارش افکارنیوز، از سوی دیگر، به‌رغم آنکه در حال حاضر ساخت و سازهای یک یا دو طبقه که به علت دارا بودن حیاط، خانه ویلایی نامیده می‌شوند نیز بین سازندگان پایتخت به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما هنوز هم در میان فایل‌های فروش یا اجاره‌ که از جانب سازندگان یا مالکان به بنگاه‌های مسکن معرفی می‌شود، می‌توان علاوه بر واحدهای کلنگی که هنوز قابلیت سکونت دارند، خانه‌های مسکونی ویلایی نوساز یا کم سن و سال را هم پیدا کرد که از نظر قیمتی تفاوت قابل توجهی با قیمت آپارتمان ندارند و بعضا به علت ویلایی بودن و کم بودن تراکم طبقات، گران‌تر از آپارتمان‌ها هستند.

در این میان، علاوه بر ساختمان‌های مسکونی ویلایی یک یا دو طبقه، تعداد محدودی واحدهای مسکونی ۳ تا ۴ طبقه هم یافت می‌شوند که به علت واقع شدن در یک زمین دارای حیاط، مالک یا سازنده آن، ترجیح می‌دهد به جای فروش یا رهن و اجاره تک به تک واحدها، تمام ساختمان را یکجا به فردی واحد بفروشد یا اجاره دهد. به عنوان نمونه، مالکی در منطقه سعادت آباد، ساختمان مسکونی ویلایی خود را که در ۲۵۰ مترمربع زمین با زیربنای ۷۵۰ مترمربع در چهار طبقه احداثشده است، با قیمت ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، به صورت یکجا، به بازار فروش مسکن عرضه کرده است. مالک این ساختمان مسکونی، همچنین در معرفی ملک خود عنوان کرده که این ساختمان علاوه بر موارد یاد شده از ۱۵۰ مترمربع بنا با موقیعت تجاری در همکف ساختمان برخوردار است.

اجاره خانه ویلایی، کمتر از آپارتمان
در بازار اجاره ساختمان‌های مسکونی ویلایی هم به رغم محدود بودن تعداد این فایل‌ها، تنوع قابل توجهی مشاهده می‌شود. این در حالی است که برخلاف بالاتر بودن قیمت فروش واحدهای مسکونی ویلایی نسبت آپارتمان‌های با سن و سال، متراژ و موقعیت مشابه با این ساختمان‌ها، در بازار اجاره، واحدهای مسکونی ویلایی اغلب با قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به آپارتمان‌ها به بازار مسکن عرضه شده‌اند.

به عنوان نمونه، مالکی خانه ۵۱ مترمربعی خود را در خیابان ولیعصر، چهارراه معزالسلطان، که دو خوابه و در طبقه دوم واقع است با شرایط ۷ میلیون تومان رهن و ماهانه ۳۰۰ هزار تومان اجاره به بازار مسکن عرضه کرده است.

این در حالی است که قیمت گفته شده نسبت به نرخ رهن و اجاره آپارتمانی با مشخصات مشابه در منطقه ذکر شده تا حد قابل توجهی فاصله قیمتی دارد.

البته مالک در فایل آگهی خود عنوان نکرده است که ساختمان چند سال ساخت است و چه موقعیتی دارد.