به گزارش افکارنیوز، علیرضا ضیغمی درباره برنامه جدید زمان بندی عرضه و توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا در کلانشهرهای اصلی کشور، گفت: از خرداد ماه سالجاری عرضه سراسری بنزین یورو ۴ و ۵ اروپایی در سه کلانشهر تهران، کرج و اراک آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه اولویت عرضه بنزین اروپایی در کلانشهرها به راه اندازی طرح های جدید پالایشگاهی بستگی دارد، تصریح کرد: سال گذشته ۲ طرح عظیم توسعه، بهینه سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه های تهران و شازند راه اندازی شد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه بر این اساس شرایط برعض بنزین اروپایی در تهران، کرج و اراک فراهم شده است، تصریح کرد: تا مرداد ماه سالجاری هم امکان عرضه این بنزین با کیفیت و مرغوب در شهرهای اصفهان و تبریز فراهم خواهد شد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه تا چند هفته آینده امکان بهره بردایر کامل از طرح بنزین سازی پالایشگاه اصفهان، لاوان و تبریز فراهم خواهد شد، بیان کرد: بر این اساس در فصل تابستان دست کم در پنج کلانشهر اصلی کشور بنزین اروپایی توزیع خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین درباره قیمت گذاری بنزین اروپایی هم توضیح داد: قیمت بنزین به صورت تکلیفی توسط دولت تعین و به شرکت ملی پالایش و پخش نفتی ابلاغ می شود.

ضیغمی با یاداوری اینکه با احتساب شرایط موجود فعلا تغییری در قیمت بنزین یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا داده نشده است، تبیین کرد: با توجه به اینکه این بنزین جایگزین بنزین معمولی با اکتان ۸۷ شده از این رو مردم می‌توانند با قیمت ۴۰۰ تومانی بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا را در جایگاه‌ها خریداری کنند.

به گفته وی تا پایان سالجاری و با بهره برداری از تمامی طرح‌های جدید پالایشگاهی امکان عرضه بنزین یورو ۴ و ۵ در تمامی کلانشهرهای باقیمانده کشور همچون شیراز، بندرعباس، مشهد مقدس فراهم خواهد شد.

ضیغمی همچنین در خصوص آخرین وضعیت توزیع گازوئیل با استاندارد یورو ۴ اتحادیه اروپا هم توضیح داد: هم اکنون در تمامی جایگاه های تهران گازوییل یورو ۵ توزیع می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، افزود: یک محموله گازوئیل کم گوگرد اروپایی هم به مشهد ارسال شده و با افزایش تولید این فرآورده به زودی در کرج و مشهد هم برنامه دائمی عرضه گازوئیل یورو ۵ اجرایی خواهد شد.