به گزارش افکارنیوز، مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت در آخرین گزارش خود که همین چند هفته پیش منتشر کرد شمار کاربران اینترنت در ایران را تا پایان ۶ ماه نخست سال ۹۱ بالغ بر ۴۵ میلیون و ۵ هزار و ۶۴۴ نفر اعلام کرده است که به وسیله پارامترهایی چون اینترنت دایل آپ، اینترنت ADSL، اینترنت موبایل GPRS، وایمکس و فیبر به شبکه متصل می‌شوند.

براساس این آمار ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۵/۵۹ درصد است که ۴۶/۳۶ درصد آن را کاربران اینترنت موبایل GPRS تشکیل می‌دهند؛ به این ترتیب حدود ۲۷ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۷۹۹ کاربر با موبایل به اینترنت متصل می‌شوند. در همین حال کاربران اینترنت دایل آپ با ۶ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۰ کاربر حدود ۱۷/۹ درصد از کل اتصالات اینترنت را به خود اختصاص داده و شمار مشترکان اینترنت ADSL نیز برمبنای این آمار، ۳ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۹۸۰ با ضریب نفوذ ۶۵/۴ درصد است.

در این رده بندی، سهم اینترنت وایمکس از مجموع اتصالات به اینترنت در ایران ۱۵/۱ درصد با ۸۶۷ هزار و ۱۰۵ نفر و سهم اتصال از طریق فیبرنوری به اینترنت ۰۷/۸ درصد با ۶ میلیون و ۱۰۶ هزار نفر کاربر اعلام شده است.

آمارهای شبهه انگیز

از چند سال پیش تاکنون همواره بر سر آمارهای ارائه شده پیرامون ضریب نفوذ اینترنت در کشور و فرمول‌های محاسباتی آن اما و اگرهای بسیاری مطرح بوده است. مرکز متما درحالی ضریب نفوذ اینترنت را برای شش ماهه سال ۹۱ چیزی نزدیک به ۶۰ درصد عنوان کرده است که تعداد کاربران اینترنت در سال ۱۳۹۰، حدود ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و ضریب نفوذ اینترنت نیز ۴۳ درصد بود. اما مرکز آمار ایران اعداد و ارقامی بسیار پایین تر از این آمار را عنوان می‌کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده این ضریب نفوذ مستقیما از تعداد کاربران اینترنت در اتصال به اینترنت توسط فناوری‌ها و روش‌های مختلف استخراج شده است که همین موضوع محل اصلی اشکال در انتشار چنین آماری است.

به عنوان مثال نگارنده برای استفاده از اینترنت از سرویس ADSL در منزل استفاده می‌کند. علاوه بر آن سرویس GPRS تلفن همراه خود را نیز چند ماهی است که فعال کرده و از آن استفاده می‌کند. همچنین به جهت اطمینان پیرامون آنلاین بودن از یک مودم جیبی وایمکس هم استفاده و در کنار آن نیز یک سیم کارت دیتا برای استفاده در تبلت خود تهیه کرده است. تکلیف استفاده از اینترنت در محل کار هم که مشخص است. با این تفاسیر آیا اکنون باید این کاربر به عنوان پنج کاربر در آمار تعداد کاربران محاسبه شود؟