به گزارش افکارنیوز،محمدحسن نامی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اینکه امروز روز ارتباطات است و سازمان ملل این روز را روز ارتباطات و ایمنی جاده‌ها نامگذاری کرده است، گفت: در این راستا ما پیشنهاداتی دادیم که همه آنها ثبت شد. اول اینکه باید در جهان اینترنت پاک داشته باشیم. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در همه کشورها بخصوص کشور ما از این محل درآمدهای زیادی دارند اما مالیات نمی‌دهند. چرا باید اینترنت در آمریکا هدایت شود. همه کشورهای جهان و نمایندگان آنها در ITO حضور داشتند از این پیشنهادات استقبال کردند و این پینشهادات حرکت جدیدی خواهد بود.

وی با بیان اینکه امروزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان پیشران سایر صنایع به شمار می‌آید، افزود: این صنعت به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم حدود ۸۵ درصد سایر صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این رابطه ما از پتانسیل‌های بالایی برخوردار هستیم بطوری که از ۴.۵ میلیون نفر دانشجو ۱۷ درصد در رشته‌های برق و کامپیوتر جذب می‌شوند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر اهمیت ITC به حدی است که ۸۴ نفر از ۱۵۱ دانشجوی برتر کشور جذب همین دو رشته می‌شوند. بنابراین با توجه به ظرفیت بالا باید از حوزه ITC حمایت و پشتیبانی شود تا سهم این صنعت از اقتصاد کشور را افزایش دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ظرفیت اقتصادی این بخش در جهان در سال گذشته ۳.۲ تریلیون دلار بود، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال این سهم به ۳.۸ تریلیون دلار افزایش یابد که سهم ما از این میزان فقط ۱ دهم درصد است که باید تلاش کنیم با سازماندهی و پشتیبانی این سهم را افزایش دهیم.

نامی با تاکید بر اینکه درآمدهای این بخش آنچنان زیاد است که می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود، گفت: باید در این راستا ظرفیت‌ها بررسی شود و بتوانیم از همه ابعاد علمی کشور استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروز فضای مجازی به دنیای واقعی نزدیکتر می‌شود گفت: استکبار در دو حوزه ارتباطات و فضای مجازی اراده خود را بر دیگر کشورها تحمیل می‌کند. اگر بتوانیم در این حوزه‌ها زیرساخت‌های کشور را توسعه دهیم دیگر تحت تاثیر هیچ قدرتی قرار نخواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه اگر در سایت‌های مجازی توجه کنیم متوجه یک مثلثمی‌شویم گفت: رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس به عنوان مثلثاستکبار ۵ سایت را راه‌اندازی کردند که از طریق همین سایت‌ها اراده خود را بر سایر کشورها تحمیل می‌کنند. از این رو نسل جوان که بیشترین نیاز علمی خود را از طریق این سایت‌ها فراهم می‌کنند باید توجه بیشتری به اطلاعات درخواستی داشته باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به عنوان مثال google earth هر روز یک سیستم جدید اضافه می‌کند و هر کس با رایانه به آن متصل می‌شود اطلاعات آن را از طریق گوگل‌دسک‌تاب در عرض چند دقیقه می‌رباید.

نامی با تاکید بر اینکه این سایت‌ها اگرچه خدماتی هستند اما زیر نظر نهادها و سازمانهای امنیتی اداره می‌شوند گفت: اگر می‌خواهیم مطلبی را اضافه کنیم باید با فکر باشد. گوگل‌ارثکه متعلق به رژیم صهیونیستی است با تسهیلاتی مانند جی‌میل می‌خواهد تمام ابعاد فردی و اجتماعی کشورها را به سمت خودش سوق دهد.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه ITC پرداخت و گفت: در ۳ ماه گذشته در حوزه تحقیقات با دانشگاه‌های کشور ۱۱ قرارداد پژوهشی به ارزش ۶.۶ میلیارد تومان امضا شد. با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب بر نوآوری تاکید دارند ما نیز به دنبال نوآوری در این حوزه هستیم. در این راستا به دنبال انتقال دیتای صوتی و تصویری از طریق لایه یونسفر هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات مورد نظر رهبری است، گفت: در این زمینه ۱۷۰ هزار نقطه به این شبکه متصل شده است و با توجه به ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه کشور باید تمام شبکه‌های بانکی، تجارت الکترونیک، سلامت و مالیاتی، علمی، اسناد و املاک، کارت هوشمند و دولت الکترونیک به این شبکه متصل شوند.

نامی افزود: دولت الکترونیک مهمترین بحثی است که کشور را از دولت‌محوری به مردم محوری سوق می‌دهد. یکی از مزایای این برنامه این است که دولت به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به مردم، کسبه، تجار و… خواهد بود.

وی با بیان اینکه در این راستا کارهای خوبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۴ هزار کیلومتر فیبر نوری ایجاد شده که ظرفیت بسیار بالایی است، البته این به غیر از فیبر نوری ایجاد شده توسط توانیر، راه‌آهن و نفت است. بطوری که با احتساب این ۳ حوزه در حال حاضر ۱۴۰ هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری در کشور داریم.

وی با بیان اینکه هم اکنون جمعیت کشور ۷۶ میلیون نفر است، گفت: حدود ۱۱۳ میلیون و ۶۶ هزار و ۴۳۳ سیم‌کارت تلفن همراه دائمی و اعتباری واگذار شده است که ۵۸ میلیون آن فعال است.

وی همچنین با بیان اینکه هم‌کد سازی در استانها آغاز شده است، گفت: این برنامه باعثکاهش هزینه‌ها می‌شود به عنوان مثال در استان آذربایجان شرقی ۶۰ درصد از هم‌کدسازی انجام شده است که اگر فردی بخواهد از تکاب با ارومیه تماس بگیرد یک دقیقه آن یک پالس محاسبه می‌شود در صورتی که در گذشته هر یک دقیقه ۶ پالس محاسبه می‌شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۷۰ هزار صندوق برای برگزاری انتخابات این دوره به صورت رایانه ای در اختیار داریم و از تمام ظرفیت برای پایداری و امنیت برگزاری انتخابات استفاده خواهیم کرد.

نامی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت‌های علمی و اقتصادی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در راستای صحنه‌گردانی در مجامع جهانی به کار گیریم گفت: در دولت‌های نهم و دهم اقدامات موثری در این حوزه انجام شده است به عنوان مثال براساس اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت‌های مخابراتی و اپراتوری به بخش خصوصی واگذار شد. همچنین به ۱۸۵۵ شرکت پروانه فعالیت ارائه شده است.

وی ادامه داد: ارائه پروانه به اپراتور اول پستی، صدور ۶ هزار مجوز تاسیس دفاتر خدمات الکترونیکی، صدور ۱۲ هزار مجوز تاسیس دفاتر ICT روستایی، انجام امور هماهنگی ۷۰۵ ایستگاه رادیویی و ماهواره‌ای شامل ۱۹۴ ایستگاه زمینی و ۵۰۴ ایستگاه ماهواره‌ای، اقدام به ثبت ۱۸ شبکه ماهواره‌ای، اقدام به ثبت ۳۱ ایستگاه زمینی، حفظ نقاط مداری در لایحه ژئو که ۲۷ کشور جایگاه حاکمیتی در آن دارند، برقراری مسیر ترانزیتی ایران، ترکیه و عراق، برقراری فیبر نوری ایران و پاکستان، ایجاد فیبر نوری پرظرفیت بندرعباس - راس‌الخیمه، حمایت از تولیدات بومی حوزه امنیتی فتا، مقابله موثر با حملات اینترنتی و ایجاد مراکز داده ملی و استانی از جمله اقدامات انجام شده دولت در ۸ سال اخیر بوده است.

نامی با بیان اینکه ۳۷ هزار مدرسه به شبکه ملی فناوری اطلاعات متصل شده است، خاطرنشان کرد: افزایش دسترسی پرسرعت به اینترنت برای آحاد جامعه، افزایش پهنای باند بین‌المللی، ثبت ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار آی‌پی خارجی و ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار آی‌پی داخلی، ارائه به روز سیم‌کارت، ارائه خدمات تلفن هوشمند، راه‌اندازی سرویس‌های پستی ویژه، راه‌اندازی خرید اینترنتی از طریق پست، واگذاری ۲.۵ میلیون سهام عدالت، پرداخت یارانه ۱.۶ میلیون خانوار، راه‌اندازی ۱۲ هزار خدمات بانکی روستایی، پرداخت تسهیلات در قالب عقود اسلامی در روستاها و اتصال تمام شبکه گمرک به شبکه ملی اطلاعات از دیگر اقدامات انجام شده در دولت‌های نهم و دهم بوده است.

وی تاکید کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات ظرفیت ایجاد ۱۵۰ هزار شغل جدید مستقیم و چند برابر شغل غیرمستقیم را دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان اعلام کرد: در حال ایجاد سایتی شبیه گوگلارث هستیم تا از ظرفیتهای علمی استفاده و آن را براساس ارزشهای الهی به عنوان مدیریت نوین در مقابل ارزشهای مادی غرب ارائه کنیم.