به گزارشافکارنیوز،حمید صافدل در مشهد اظهار کرد: در سال گذشته به عمق مشکلات و کاستی‌های که وجود داشت پی بردیم و توانستیم بسیاری از آن‌ها را رفع کنیم.

وی با اشاره به افزایش صادرات کشور خاطر نشان کرد: با وجود همه فشارهای اقتصادی موجود، وزن کالای صادراتی یک درصد افزایش داشته و کاهش ارزش پول ملی باعثارزان‌تر شدن نرخ کالاهای صادراتی شده است.

صافدل افزود: تهدیدها باید به فرصت تبدیل شوند و نباید در بین استان‌ها رقابت مخرب وجود داشته باشد.

معاون وزیر در توسعه روابط اقتصادی تصریح کرد: هدف‌گذاری‌های انجام شده برای سال ۹۲ با ترکیبی از تمامی حوزه‌های کالایی کشور در بخش پتروشیمی ۱۴.۵ میلیارد دلار، بخش صنعت ۱۷ میلیارد دلار، بخش معدن ۲.۷ میلیارد دلار و در بخش کشاورزی ۵.۸ میلیارد دلار صورت گرفت.

وی در " همایش معاونین تجارت خارجی استان‌های سراسر کشور " که صبح امروز در خراسان رضوی برگزار شد اضافه کرد: تمامی برنامه‌ها باید با مرکزیت استان‌ها و محوریت بازرگانی، صنعت و معدن انجام شود، زیرا در بسیاری از آسیب‌شناسی‌ها استان‌ها بهتر عمل خواهند کرد.

او تاکید کرد: ما باید از خام‌فروشی ‌دوری کنیم، بهینه‌ترین نسبت صادراتی را داشته باشیم و به بالاترین ارزش افزوده در کالاها توجه کنیم.

وی با اشاره به گزارشات منتشر شده از سوی کشورهای غربی در خصوص تاثیر تخریب‌ها بر ایران عنوان کرد: آن‌ها به این نتیجه رسیدند که اقتصاد ایران انعطاف‌پذیر بوده و این امر ناشی از هوشمندی بخش خصوصی ما است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مشکلات وارده از عرصه‌های بین‌المللی باعثهوشمندی در بخش خصوصی بوده و بسیاری از تحلیل‌گران غربی نیز به این مساله اشاره کرده‌اند که؛ هم اکنون نقش تجار خارجی از صادر کننده به جستجوگران موقعیت‌ تبدیل شده و این امر باعثافزایش کیفیت کالاها خواهد شد.

صافدل خاطر نشان کرد: با کاهش درآمدی نفتی ایران، نفت ما بهتر از گذشته باید تبدیل به مواد صنعتی شود و ارزش افزوده ایجاد کند.

وی یادآور شد: طبقات وارداتی کشور از ۶۰ طبقه به ۱۵ طبقه کاهش یافته است، این امر موجب رفع بسیاری از چالش‌ها و کاهش بسیاری از پرونده‌های اختلافی بین صاحبان کالا و گمرک شده است.

او با بیان اینکه ما در آستانه یک حماسه بزرگ سیاسی هستیم و به خاطر وظیفه شرعی و موقعیت خاص کشور باید در جهت حضور حداکثری مردم تلاش کنیم، عنوان کرد: پشتیبانی از صادرات غیر نفتی نیز وظیفهای مهم است، زیرا امروز و فردای کشور ما به صادرات گره خورده است و این موضوع با این حماسه سیاسی کم ارتباط نیست.