به گزارش افکارنیوز، سازمان توسعه تجارت اسامی چندی پیش فهرست ۲۵ خودروی سواری مجاز برای واردات در سال ۱۳۹۲ را اعلام کرد که به تازگی ۱۷ خودروی جدید به این فهرست اضافه شده است.

۱۷ خودروی جدید مجاز برای واردات شامل محصولاتی از شرکت‌های هیوندای(۲ خودرو)، ABT(یک خودرو)، آلفا رومئو(دو خودرو)، ام‌جی(یک خودرو)، سانگ یانگ(یک خودرو)، تویوتا(یک خودرو)، جیلی(یک خودرو)، رنو(۶ خودرو) و کیا(دو خودرو) می‌شوند.

به این ترتیب تاکنون خودروهای کره‌ای(کیا، هیوندای و سانگ‌ یانگ)، چینی(SAIC موتور و جیلی)، ایتالیایی(فیات و آلفا رومئو)، ژاپنی(هوندا، میتسوبیشی و تویوتا)، آلمانی(ABT)، سوئدی(ولوو) و فرانسوی(رنو) موفق به دریافت مجوز واردات محصولات خود به ایران شده‌اند.

در فهرست خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال جاری نام برندهای مطرحی مانند پورشه، بنز، بی‌ام‌و، مازراتی و نیسان به چشم نمی‌خورد. به این ترتیب این خودروها فعلا اجازه ورود به ایران را در سال جاری ندارند.

به گزارش ایسنا، فهرست خودروهای سواری مجاز وارداتی در سال ۱۳۹۲ در حالی منتشر شده است که از نیمه دوم سال قبل با هدف کنترل مصارف ارزی کشور ثبت سفارش واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی متوقف شد. با این وجود واردات خودروهای گران قیمت با ارز مرجع طی سال قبل اعتراض‌های زیادی را از سوی مردم و کارشناسان برانگیخت.

براساس آمار گمرک در سال ۱۳۹۱ معادل ۴۴ هزار و ۳۴۱ دستگاه خودروی سواری به ارزش یک میلیارد و ۸۴ میلیون دلار وارد کشور شد.

اوایل امسال نیز براساس بخشنامه ابلاغی به گمرک ثبت سفارش‌های صادر شده برای واردات خودرو توسط اشخاص، نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو و شرکت‌های بازرگانی کوچک ابطال شد. براین اساس کلیه ثبت سفارش‌های براتی صادر شده برای واردات خودرو که مدت اعتبار آن‌ها هنوز به پایان نرسیده، باطل اعلام شد.

دارا بودن نمایندگی و یا انعقاد قرارداد نمایندگی شرکت‌های خودروساز، تاییدیه شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و سازمان استاندارد و همچنین خدمات پس از فروش مطلوب از شروط واردات خودرو به کشور هستند.

فهرست ۱۷ خودروی جدیدی که مجوز واردات آنها صادر شده، به شرح زیر است:

هیوندای i۲۰ اتوماتیک با حجم موتور ۱۵۹۱ سیسی، آبت پاسات سالن، آلفارومئو میتو اتوماتیک، آلفارومئو میتو کوپه دستی، امجی ۶ سواری سدان اتومات، اکتیون، تویوتا ۸۶ کوپه، جیلی، رنو اسکالا اتومات، رنو ترافیک، رنو فلوئنس (اتومات)، رنو کولیوس (اتومات)، رنو مگان هاچبک، رنو مگان هاچبک، کیا اپتیما تیاف اتوماتیک، کیا اپتیما تیاف اتوماتیک و هیوندایی سانتافه.