تكليف تسهيلات خريد مسكن با تغيير محتويات بسته پيشنهادي بانكمركزي، به نفع منتقدان وام خريد، نهايي شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر طبق آنچه به عنوان تصمیم قطعی مورد قبول مسوولان بانک‌مرکزی و وزارت مسکن تنظیم شده، متقاضیان وام خرید مسکن در سال ۹۰ می‌توانند از ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی منتفع شوند. وام خرید مسکن در سال جاری فقط توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود و کماکان سایر بانک‌های خصوصی و دولتی از ارائه این نوع تسهیلات منع هستند.

بانک‌مرکزی اواخر سال گذشته در بسته سیاستی پولی سال۹۰، افزایش وام خرید مسکن از ۱۸ میلیون به ۲۷ میلیون تومان را مطرح کرده بود که درست یک روز بعد از انتشار جزئیات آن، موضع‌گیری‌های تند نسبت به افزایش ۵/۱ برابری این تسهیلات آغاز شد به‌طوری‌که چند روز بعد از آن برخی اعضای شورای پول و اعتبار پیشنهاد افزایش خفیف وام خرید مسکن را مطرح کردند. در قالب افزایش خفیف وام، قرار بود تسهیلات به ۲۲ میلیون تومان تبدیل شود، اما اکنون گزینه افزایش ۲ میلیونی و پرداخت حداکثر ۲۰ میلیون تومان وام خرید مسکن، مورد اشتراک نظر مخالفان و موافقان این تسهیلات در دولت قرار گرفته است که به نظر می‌رسد این رقم برای کمک هزینه خرید مسکن کاملا غیرموثر باشد. تسهیلات خرید مسکن در سال ۸۴ از ۱۲ میلیون تومان به ۱۸ میلیون تومان افزایش پیدا کرد اما از سال ۸۶ که قیمت مسکن بیش از ۸۰ درصد رشد کرد تا کنون، اجازه افزایش حجمی این تسهیلات داده نشده است.

مسوولان بخش مسکن و برخی مشاوران اقتصادی مسوولان ارشد دولت معتقدند تسهیلات خرید اگر افزایش یابد بلافاصله شرایط تحریک قیمت مسکن مهیا خواهد شد و اگر چه نیت این افزایش وام ارتقای قدرت خرید است، اما در نهایت به ضرر خریداران مسکن تمام می‌شود. اما در بانک‌مرکزی نظرها بر این است که تسهیلات خرید مسکن لااقل باید برای خرید‌های مصرفی متناسب با قیمت‌ روز ملک، افزایش یابد.

با ابلاغ بسته سیاستی نظارتی بانک‌مرکزی ظرف روزهای آینده، بانک‌مسکن اجازه پیدا می‌کند به سپرده‌گذارانی که حداقل یک‌سال مبلغی معادل ۹ میلیون تومان را در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند، ۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن با نرخ سود ۱۱ درصد پرداخت کند.

بانک‌مرکزی برای وام ۲۷ میلیونی که رای نیاورد پیشنهاد کرده بود که متقاضیان تسهیلات خرید با ۱۸ ماه سپرده‌گذاری، بتوانند ۲۷ میلیون تومان وام دریافت کنند.

گزارش دنياياقتصاد از جديدترين تصميم گرفته شده درباره تسهيلات مسكن، همچنين حاكي است تسهيلاتي كه پيش از اين سازندهها ميتوانستند از صندوق سپردهگذاري ساخت در بانك مسكن دريافت كنند براي سال جديد ۲ ميليون تومان افزايش پيدا ميكند. اين صندوق كه در بانك مسكن قرار دارد بعد از يك دوره ۱۶ ماهه سپردهگذاري ۹ ميليوني، ۱۸ ميليون تومان تسهيلات براي ساخت هر واحد مسكوني پرداخت ميكرد، اما مقرر شده اين تسهيلات نيز در سال ۹۰ به ۲۰ ميليون تومان افزايش يابد.