منطقه کرمانشاه، اين افراد که به امور مشترکين شرکت گاز استان مراجعه کرده بودند، با بيان اينکه قيمت گاز بهاء آنان نسبت به دورههاي قبل افزايش چند برابري داشته، اين افزايشها را بيشتر از يارانه نقدي دريافتي عنوان کردند.

به گزارش ایسنا، سیروس صفری یکی از شهروندان کرمانشاهی در این خصوص گفت: تاکنون بیش از ۲۰ هزار تومان بابت قبض گاز پرداخت نکرده‌ام، اما با دیدن قبض این دوره در نوروز با مبلغ ۶۶۵ هزار تومان شوکه شدم.

صفری افزود: این رقم بیش از ۳۰ برابر دوره‌های گذشته است، در حالی‌که مصرفمان تغییری نداشته است.

وی بیان کرد: باید تقریبا معادل مبلغی که به عنوان یارانه نقدی دریافت کرده‌ایم را روی یارانه دریافتی بگذاریم تا تنها بتوانیم قبض گاز را پرداخت کنیم و نمی‌دانم افزایش قیمت آب، برق و سوخت را چگونه باید جبران کنم.

صفری ادامه داد: در مراجعه به امور مشترکین شرکت گاز متوجه شدم که تنها من نیستم که عیدی شرکت گاز را گرفته‌ام و دیگر مشترکین نیز بی نصیب نمانده‌اند.

یکی دیگر از مشترکین نیز که رقم قبض گازش حدود ۲۵۰ هزار تومان بود، عنوان کرد: پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها امیدوار بودیم وضع معیشت ما طبقه‌های متوسط جامعه بهتر شود، اما گویا باید حقوقمان را نیز روی مبلغ یارانه‌ها گذاشته تا بتوانیم قبوض را پرداخت نماییم.

وی بیان کرد: اعتراض خود را به مسوولان اعلام کرده‌ایم و امیدواریم در این خصوص تجدید نظری صورت گیرد.

یکی دیگر از معترضین گفت: طبق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید اصلاح قیمت‌ها ظرف پنج سال صورت بگیرد، اما گویا قیمت گاز به یک باره آزاد شده که انتظار داریم مسوولان دستگاه های نظارتی موضوع را بررسی کنند.

مهندس نقی کمالی، مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این‌که در تعرفه‌های جدید گاز بهاء مصرفی، محاسبه قیمت گاز خانگی با توجه به دامنه مصرف مشترکین متفاوت است، گفت: هر مقدار که مشترکین گاز طبیعی، مصرف کمتری داشته باشند در دامنه‌های مصرفی پایین تر قرار گرفته و گاز بهاء کمتری را پرداخت می‌کنند.

وی با بیان این‌که نرخ‌های بالا قبوض گاز به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و استفاده زیاد مصرف کنندگان از گاز طبیعی در فصل زمستان است، افزود: مصرف مشترکین گاز در زمستان هفت برابر سایر فصول است و چون زمستان امسال نرخ‌ها با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به سمت واقعی شدن رفته، قیمت درج شده در قبوض بیشتر از گذشته است.

کمالی بیان کرد: بیشتر مشترکینی که با قیمت پرداختی بالا روبرو شده‌اند کسانی هستند که از یک اشتراک گاز چندین خانوار مصرف می‌کنند که برای رفع این مشکل مشترکین باید با مراجعه به شرکت گاز فرم‌های خود اظهاری دریافت کنند تا شرکت گاز نسبت به رفع این مشکل اقدام کند.

وی ادامه داد: در شیوه جدید دریافت گازبهاء، شهرهای مختلف استان از نظر آب و هوایی در سه اقلیم قرار می‌گیرند که بر این اساس شهرستان‌های سردتر استان شامل اسلام آبادغرب، سنقر، پاوه، جوانرود، دالاهو، روانسر، صحنه، کنگاورو هرسین در اقلیم دو قرار می‌گیرند؛ همچنین شهر کرمانشاه در این دسته بندی در اقلیم سه قرار می‌گیرد.

کمالی افزود: در این طبقه بندی دامنه مصرف با قیمت‌های کمتر برای شهرهایی که از نظر آب وهوایی سردسیر هستند گسترده تر در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه، ضمن دعوت مردم به رعایت صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی، افزود: نرخ گاز بهاء برای مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت کرده و در دامنه‌های مصرفی پایین قرار می‌گیرند افزایش فاحشی نخواهد داشت.

وي در پاسخ به اين مطلب که گفته ميشود فعلا قبوض گاز پرداخت نشود تا مجدد نرخها محاسبه شود، گفت: اين موضوع صحت ندارد و پرداخت قبوض ديون دولتي است که به خزانه پرداخت ميشود.