به گزارش افکارنیوز،این رشد که در سایه آرامش سیاسی، رکود در بازارهای موازی و همچنین انتشار گزارش‌های مطلوب ۱۲ ماهه از سوی شرکت‌های بورسی محقق شده است، سبب شده تا مجددا شاخص کل به مرز ۴۴ هزار واحد بازگردد و دیروز سطح ۴۴ هزار و ۱۰۷ واحد را تجربه کند.

این رشد امیدهایی را برای رکوردشکنی مجدد شاخص در ورای مرز ۴۵ هزار واحد به‌رغم تلاقی بازار با زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایجاد کرده است. هر چند که به صورت سنتی بازار سهام در سال‌های برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بازدهی مناسبی را تجربه نکرده است؛ اما امسال همزمان با ایام انتخابات، فضای بازار چندان تحت تاثیر قرار نگرفته و رشدی پایدار را تجربه می‌کند، اما آیا رشد بازار ادامه خواهد یافت و سناریوهای پیش روی شاخص چیست؟ پاسخ به این سوال موضوع گزارشی است که در آن تلاش شده در گفت‌‌و‌گو با شماری از تحلیلگران تکنیکال پاسخی برای آن یافت شود.


اهداف جدید شاخص بورس
آرامش سیاسی طی روزهای اخیر موجب چرخش بازار و در نتیجه افزایش قیمت سهام و حرکت صعودی شاخص کل بورس شد؛ به طوری که از ابتدای هفته جاری روند صعودی بر بورس اوراق بهادار حکمفرما شده و بازدهی ۳ درصدی شاخص را در این مدت در پی داشته است.

بورس تهران با اعلام اسامی کاندیدای ریاست‌جمهوری نه تنها رنگ آرامش گرفت، بلکه با گزارش‌های مطلوب شرکت‌ها، روندی صعودی یافت که در نهایت تا روز گذشته این صعود تداوم یافت؛ هرچند که به مرور از اوج‌گیری هیجانی شاخص کاسته شد، اما در نهایت دماسنج بازار روز گذشته با حدود ۵/۰ درصد رشد به محدوده ۴۴ هزار و ۱۰۷ واحدی رسید. حال سوال بیشتر معامله‌گران این است که در شرایط کنونی آیا صعود شاخص و فتح قله‌های جدید ادامه خواهد داشت؟

برای پاسخ به این سوال و پیش‌بینی روند آتی بازار سرمایه نظر تکنیکالیست‌های بازار را در زمینه وضعیت آتی شاخص جویا شدیم؛ آنها معتقدند: هرچند شاخص در روزهای گذشته روند صعودی را در پیش گرفته اما با توجه به موج نزولی قبلی نمی‌توان این صعود را به سادگی بیانگر پایان اصلاح و روند نزولی دانست و برای اطمینان از شروع حرکت صعودی بلندمدت شاخص همچنان باید منتظر صعود بیشتر باشیم؛ چنانچه شاخص بتواند محدوده مقاومتی ۴۵ هزار و ۸۰۰ واحد را پشت سر بگذارد، صعود به قله ۴۸ هزار واحدی در انتظار آن است. جزئیات بیشتر را در گزارش زیر می‌خوانیم:

اتمام نیافتن روند اصلاحی ریزشی
احسان حاجی از تحلیلگران تکنیکالیست بازار سرمایه در گفت‌وگو‌ با خبرنگار ما روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار را همچنان صعودی دانست و گفت: از پانزده روز قبل شاخص بعد از ثبت رکورد ۴۵ هزار و ۷۹۲ واحد، روندی کم دامنه اما نزولی را شکل داده است که باتوجه به واگرایی شکل گرفته در بازه یک ساعته در سقف این روند و البته واگرایی مشابه در روند بلند‌مدت، شروع یک اصلاح و روند نزولی قابل پیش‌بینی بود.

وی ادامه داد: این روند نزولی از شدت قابل قبولی برخوردار است و همچنین می‌توان گفت تقریبا دارای یک ساختار ۵ موجی است که باعثمی‌شود پیش‌بینی ما شکل‌گیری یک الگوی اصلاحی زیگزاگ باشد.
حاجی در ادامه افزود: در این میان شاخص کل در روزهای گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است که باتوجه به موج بزرگ نزولی قبلی نمی‌توان این صعود را به سادگی بیانگر پایان اصلاح و روند نزولی دانست؛ برای اطمینان از شروع حرکت صعودی بلند‌مدت شاخص، همچنان باید منتظر صعود بیشتر باشیم. افزون بر اینکه روند نزولی قبلی هنوز حداقل ریزش را برای در نظر گرفتن یک اصلاح اصلی به ما نداده است، بازگشت قیمتی قبل از فیب ۲/۳۸ اصلاحی شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: افزایش کم قدرت شاخص طی روز گذشته و افت تقاضا در صف‌های خرید نیز نظریه اتمام نیافتن روند اصلاحی ریزشی را تقویت می‌کند.

حاجی خاطر‌نشان کرد: از طرفی افزایش قیمت ها و رونق در بازارهای موازی نظیر دلار و سکه و البته جو سیاسی و اخبار کاندیداها نیز می‌تواند صف‌های خرید بازار را تا حدی تعدیل و دستخوش تغییر کند.
این تکنیکالیست در ادامه گفت: به هر حال با تایید گزارش‌های قبلی در مورد شاخص باید گفت فعلا در مرحله اصلاح و نفس‌گیری شاخص هستیم که این اصلاح در دامنه کوچک‌تر بین ۴۵۸۰۰ و ۴۰۵۰۰ واحدی و در حالت اصلاح کامل و بلندتر بین ۴۵۸۰۰ و ۳۷۳۵۰ واحدی قرار دارد.

حاجی ادامه داد: به همین ترتیب در صورت ادامه صعود چند روز گذشته و عبور با قدرت از مرز ۴۵۸۰۰ واحدی، انتظار ادامه روند بلند‌مدت و نزدیک شدن به هدف ۴۸۰۰۰ واحدی را خواهیم داشت.

سناریوهای پیش‌روی شاخص
عرفان معتضد از دیگر تکنیکالیست‌های بازار سرمایه نیز معتقد است: صعود شاخص کل و دستیابی مجدد به قله ۴۵ هزار و ۵۰۰ واحد و حتی فراتر از آن، تنها زمانی میسر است که شاخص بتواند بر مقاومت ۴۴۵۸۰ فائق آید.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به صعود زود‌هنگام در سطح ۴۲۷۷۷ واحد و عدم تشکیل سیگنال‌های همگرایی صعودی نمی‌توان شاهد بازگشتی سریع و قدرتمند بود.

معتضد در ادامه توضیح داد: به عبارت دیگر حتی اگر سناریوی صعود شاخص در جریان باشد، این صعود با شتاب نخواهد بود زیرا علاوه بر نشانه‌های فوق، عواملی از جمله مقاومت‌های ۴۴۱۹۰ و ۴۴۵۸۰ واحدی و در نهایت مقاومت مستحکم ۴۵۵۰۰ واحد در این مسیر قرار دارند که هر یک می‌توانند سرنوشت‌ساز باشند؛ اما اگر در این سناریو شاخص کل بتواند از مقاومت ۴۵۵۰۰ واحد عبور کند و فراتر از آن تثبیت شود، اهداف بالقوه بعدی محدوده ۴۷۷۰۰ و ۵۰۸۰۰ واحد خواهد بود.

این تکنیکالیست در ادامه گفت: احتمال دیگر این است که در مسیر صعود و در مواجهه با هر یک از خطوط مقاومت یادشده، یک سقف یا الگوی بازگشت کلیدی تشکیل شود؛ در چنین شرایطی دومین نقطه برای رسم خط روند نزولی به وجود می‌آید و احتمال ریزش و تغییر مسیر به سمت سطوح پایین تر تقویت می‌شود.

فتح قله ۴۸۳۰۰ واحد نزدیک است
شایان کرمی نیز بازده شاخص کل بورس را مثبت دانست و به روش تکنیکال به تحلیل روند این شاخص پرداخت و گفت: بررسی نمودار ارائه شده برای شاخص کل بورس، نشان می دهد شاخص پس از حمایت در سطح ۴۲ هزار و ۵۰۰ واحد که هم خط حمایت ۲/۳۸ درصدی فیبوناچی روند AB و هم کف کانال بر مبنای روند AC بوده و همچنین خط آبی بوده است، روند صعودی در پیش گرفته است.

این تکنیکالیست در ادامه افزود: در نظر داشته باشید در این سطح شاخص RSI با تناوب ۱۲ روزه یک الگوی کف دو قلو تشکیل داده و این شاخص نیز روند صعودی در پیش گرفته است؛ به طوری که شاخص در روز یکشنبه گذشته خط مقاومتی خود را نیز شکسته است و به روند صعودی ادامه داده است.

کرمی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه حال این صعود تا چه سطحی ادامه خواهد داشت؟ گفت: بر اساس قاعده «چنگک اندروز» هدف اول برای شاخص ۴۶ هزار واحد خواهد بود همچنین ۴۵۵۰۰ واحد نیز یک سقف تجربی برای شاخص است.

وی خاطرنشان کرد: در نظر داشته باشید در صورت شکست شاخص از مرز ۴۶ هزار واحد، اولین سقف برای شاخص بر مبنای قاعده «فیبوناچی پروجکشن» ۴۸۳۰۰ واحد خواهد بود. افزون بر این شاخص RSI همچون شاخص کل همگرایی در روند صعودی دارد طبق قاعده چنگک «اندروز» در شاخص RSI اولین هدف برای این شاخص در تناوب ۱۲ روزه ۶۶ واحد است که هم خط ۵۰ درصد فیبوناچی و هم خط میانه چنگک خواهد بود.
این تکنیکالیست در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه همواره بازده شاخص در بلند‌مدت مثبت است و همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری‌، احتمال مقاومت در مرز ۴۶ هزار واحد بسیار محتمل است اما اولین سقف شاخص در بلند‌مدت ۴۸۳۰۰ واحد خواهد بود.ترمز رالی صعودی کشیده می‌شود؟
شیما صالحی نیز در گفت‌وگو‌ با خبرنگار ما روند میان مدت شاخص را صعودی دانست و گفت: در بررسی سری‌های زمانی، روند میان‌مدت شاخص صعودی و ادامه روند بلند‌مدت آن به صورت حاشیه‌ای در نظر گرفته شده است.

این تکنیکالیست در ادامه افزود: با بررسی نسبت‌های فیبوناچی انتظار داریم هدف بعدی این روند صعودی، رسیدن به محدوده ۴۴ هزار و ۲۰۴ واحد باشد. گر‌چه مقاومت‌ مهم ۴۴ هزار و ۵۰۰ واحد را عنوان مهمترین مقاومت‌ پیش‌رو در نظر می‌گیریم که می‌توانند به عنوان ترمز رالی صعودی و برگشت روند به کانال خنثی و یا همان روند حاشیه‌ای باشد.

صالحی در ادامه اظهاراتش با اشاره به گراف شاخص گفت: با توجه به تصویر، همان‌طور که مشاهده می‌کنید روند بلند مدت با کانال قرمز رنگ نمایش داده شده که با نفوذ قیمت شکسته شده است اگرچه انتظار این رالی صعودی بعد از تجدید قوای شاخص طی هفته اخیر دور از انتظار نیست، اما بعد از دوره‌ای که معامله‌گران در انتظار اعلام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهد افزایش صف‌های فروش بودند، به نظر می‌رسد با گذر از این وضعیت سیاسی، افق برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاران مجدد به سمت بررسی فاکتورهای اقتصادی به مفهوم بررسی ارزشمندی صنعت و گزارش‌های پیش‌بینی و تعدیل سود برگردد.

وی خاطرنشان کرد: اما برای قضاوت نهایی پیرامون پیش‌بینی رفتارهای آتی سرمایه‌گذاران نیازمند زمان بیشتر هستیم؛ زیرا اگر‌چه به نظر می‌رسد بازار در حال احیا است ولی بازهم سایه ابهامات رخدادهای پیش‌بینی نشده سیاسی جو سرمایه‌گذاران را در ‌هاله‌ای از ابهامات و در فضای عدم اطمینان هدایت می‌کند؛ با این حال در روزهای اخیر برخلاف هفته گذشته فرصتی در بازار ایجاد شد که به سرمایه گذاران این امکان را می‌داد تا از فشار هیجانات و تصمیمات احساسی و به دور از منطق رها شده و بتوانند به دنبال معیار‌های ارزشمندتر اقتصادی برای سرمایه‌گذاری باشند.

صالحی در پایان تاکید کرد: با توجه به توضیحات ذکر شده و فضای فعلی بازار، برگشت روند صعودی کوتاه‌مدت و ادامه روند حاشیه‌ای بر اساس تحلیل تکنیکال ذکر شده دور از انتظار نیست.