به گزارش افکارنیوز،خبرهای ضدونقیض چند روز گذشته درباره حذف امتیاز پیش‌خریداران آخرین پروژه مسکن‌مهر تهران و همچنین ارقام متفاوتی که درباره قیمت نهایی واحدهای مسکونی این پروژه - ۸۰ هزار واحدی شهر جدید پردیس - از قول مسوولان این پروژه در رسانه‌ها منتشر شده، موجی از ابهام و نگرانی را در بین ثبت‌نام کننده‌ها به وجود آورده طوری که مخاطبان هشدارهای این چند روز، بابت تفاوت فاحش بین مصاحبه‌های مسوولان با آنچه در کارگزاری مسکن‌مهر توسط اپراتورها به آنها گفته می‌شود، کاملا گیج شده‌اند و تصور می‌کنند هر آن، خطر حذف‌شدن‌شان از این پروژه وجود دارد!

ماجرای اعلام هشدارهای پی‌درپی درباره خطر حذف سهمیه و امتیاز پیش‌خریداران مسکن‌مهر پردیس به دو ماه پیش برمی‌گردد که وزارت راه‌وشهرسازی در جریان بررسی کارنامه مالی –پرداخت آورده‌نقدی - ثبت‌نام‌کننده‌ها مطلع شد درصد قابل‌توجهی از افراد مبالغ قید‌شده در قرارداد را واریز نکرده‌اند.
این وزارتخانه برای در امان ماندن پروژه از فقر نقدینگی و جلوگیری از توقف ساخت‌وساز، تصمیم گرفت بدهی پیش‌خریداران را به آنها در قالب هشدارنامه گوشزد کند اما ظاهرا این هشدار در فاصله اعلام توسط مسوولان تا دریافت توسط ثبت‌نام کننده، مخدوش شده و نتوانسته اصل ماجرا را به افراد تفهیم کند.
«دنیای‌اقتصاد» روز گذشته برای اطلاع از جزئیات رسمی فعل‌وانفعالات صورت‌ گرفته در پروژه مسکن‌مهر پردیس که ظاهرا در حال حاضر تنها پروژه فعال و قابل‌واگذاری در استان تهران به حساب می‌آید، با معاون وزیر راه‌وشهرسازی –مقام ارشد سامانه مدیریت مسکن‌مهر در وزارتخانه و ناظر ویژه وزیر در پروژه پردیس - گفت‌وگو کرد.

ماجرا از زبان معاون وزیر
علی لطفی‌زاده در این گفت‌وگو ابتدا درباره ماجرای بدهی ثبت‌نام کننده‌ها و حدنصاب قابل پرداخت، اعلام کرد: کار ثبت‌نام از متقاضیان مسکن‌مهر ساکن تهران برای پروژه ۸۰ هزار واحدی پردیس از خرداد سال گذشته شروع شد و بعد از پالایش ثبت‌نام‌کننده‌ها از همان زمان به تدریج با ارسال پیامک به ثبت‌نام‌کننده‌های واجدشرایط از آنها درخواست شد برای انتخاب پروژه و اطلاع از مبالغ لازم برای پرداخت آورده‌نقدی، به کارگزاری پردیس مراجعه فیزیکی کنند.

در این مراجعه‌ها به افراد یک برگه پیش‌قرارداد که حاوی مشخصات واحد و جدول پرداخت آورده‌نقدی در فواصل زمانی مشخص بود، تحویل داده شد که در این برگه‌ها زمان پرداخت مبالغ در ۵ قسط تعیین شده است. طوری‌که اولین قسط باید حداکثر ۱۵ روز بعد از تاریخ مراجعه، دومین قسط سه ماه بعد، سومین قسط ۶ ماه بعد، چهارمین قسط ۹ماه بعد و پنجمین قسط در زمان تحویل واحد به متقاضی، از سوی متقاضی پرداخت شود.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی افزود: نحوه پرداخت این مبالغ به گونه‌ای تعریف شده که فرد متقاضی مسکن‌مهر علی‌القاعده باید ظرف ۹ماه از زمان ثبت‌نام، حدود ۹۰ درصد تعهد پرداخت را به حسابی که وزارت راه‌وشهرسازی به نام همان شخص در بانک‌مسکن ایجاد کرده، واریز کند، اما به رغم اعلام شرایط پرداخت اقساط آورده‌ نقدی بصورت برگه پرینتی به ثبت‌نام کننده، حجم قابل‌توجهی از کسانی که سال گذشته در پروژه پردیس ثبت‌نام کرده‌اند تاکنون واریز نقدی نداشته‌اند یا اینکه میزان پرداختی آنها به مراتب کمتر از حدنصاب تعیین‌شده در فواصل سه‌ماهه بوده است.

لطفی‌زاده با بیان اینکه در پروژه پردیس پیمانکاران شبانه‌روزی بابت میزان پیشرفت فیزیکی عملیات ساخت‌وساز کنترل می‌شوند و هر هفته موظف هستند بابت تاخیر احتمالی به وزارتخانه پاسخگو باشند و حتی جرایم سنگین ریالی برای تاخیر پیمانکاران درنظر گرفته شده است، گفت: این پروژه کاملا متکی به آورده‌نقدی ثبت‌نام کننده‌ها است و اگر قرار باشد سرموقع افراد نسبت به پرداخت پول اقدام نکنند، زمان تحویل واحدها به عقب می‌افتد. به همین خاطر تصمیم گرفته ‌شد برای همه کسانی که در این پروژه ثبت‌نام کرده‌اند دو مدل پرداختی بابت جبران عقب‌ماندگی ناشی از پرداخت سرزمان، در نظر گرفته شود.

اولتیماتوم به گروه اول بدهکاران
معاون وزیر راه‌وشهرسازی در ادامه گفت‌وگو با تاکید براینکه هر آنچه طی چند روز اخیر در برخی رسانه‌ها درباره هشدار حذف امتیاز مسکن‌مهر مطرح شده، مبتنی بر تعریف دو مدل برای تسویه‌حساب افراد است، افزود: ما از چند روز پیش شروع کردیم به عقدقرارداد پیش‌فروش قطعی با ثبت‌نام‌کننده‌ها در پروژه مسکن‌مهر پردیس. برای عقد قرارداد باید میزان پرداخت نقدی ثبت‌نام‌کننده‌ها حداقل معادل ۹۰ درصد کل مبلغ آورده باشد و کسانی که این حدنصاب در حساب بانکی آنها موجود نباشد، از اسم آنها عبور خواهیم کرد و اولویت عقد قرارداد و تعیین واحد به فرد بعدی می‌رسد.

لطفی‌زاده در این باره تصریح کرد: کسانی که حداقل ۹ماه از تاریخ افتتاح‌ حساب بانکی‌شان در سامانه مسکن‌مهر گذشته است مشمول عقد‌قرارداد و جانمایی واحد هستند، اما برای امضای قرارداد و مشخص شدن قطعی واحد مسکونی، باید نسبت به پرداخت حداقل ۹۰ درصد مبلغ آورده اقدام کنند. مبلغ ۹۰درصد برای پروژه «دره‌بهشت» معادل ۳۵ میلیون تومان و برای دو پروژه «کوزو» و «انجمن انبوه‌سازان» نیز ۲۸ میلیون تومان است.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی تصریح کرد: این افراد اگر ۹۰ درصد را واریز نکنند فعلا حذف نخواهند شد اما قرارداد قطعی که به منزله تعیین واحدمسکونی برای افراد است با آنها منعقد نمی‌شود و از اولویت خواهند افتاد.
لطفی‌زاده با بیان اینکه در پروژه‌های قبلی مسکن‌مهر در سراسر کشور، عقد قرارداد منوط بود به پرداخت ۷۰درصد آورده نقدی افزود: متاسفانه این تجربه نشان داد در برخی شهرها، افراد بعد از واریز ۷۰ درصد آورده نقدی و امضای قرارداد، از واریز مابقی پول امتناع می‌کردند و منابع لازم برای تکمیل پروژه‌ها را معطل می‌گذاشتند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در پروژه پردیس با توجه به فشردگی زمان و مصمم بودن دولت برای تحویل واحدها حداکثر تا پایان سال جاری، کف میزان آورده‌نقدی را به ۹۰ درصد برسانیم.

اولتیماتوم به گروه دوم؛ «حذف واقعی»
معاون وزیر راه‌وشهرسازی درباره نوع دوم اخطار به ثبت‌نام‌کننده‌های پروژه مسکن‌مهر پردیس، با تاکید براینکه اخطاری که به گروه اول داده شده به معنی حذف این گروه نبوده بلکه برای تسریع در عقدقرارداد بوده است، گفت: گروه اول کسانی بودند که ۹ماه و بیشتر از تاریخ افتتاح حساب آنها گذشته که این گروه باید برای عقدقرارداد، ۹۰ درصد آورده‌نقدی را هرچه سریعتر پرداخت کنند اما خطر حذف فعلا برای این گروه وجود ندارد. اما گروه دوم کسانی هستند که تا ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته افتتاح حساب آنها در بانک‌مسکن انجام شده است، اما تاکنون حداقل ۵۰ درصد آورده‌نقدی خود را واریز نکرده‌اند. این گروه اگر حداکثر تا ۱۰ خردادماه، ۵۰ درصد از آورده‌نقدی را واریز نکنند، از سامانه مسکن‌مهر حذف می‌شوند و امتیاز ثبت‌نام آنها در پروژه پردیس باطل خواهد شد.

لطفی‌زاده در این باره توضیح داد: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر در لیست انتظار پروژه ۸۰ هزار واحدی پردیس قرار دارند و در واقع پشت صف ثبت‌نام‌کننده‌ها، به عنوان لیست ذخیره قرار گرفته‌اند. در این حالت نمی‌شود ۸۰ هزار ثبت‌نام‌کننده، در پرداخت آورده‌نقدی تعلل کنند در حالی‌که در فهرست ذخیره، افرادی هستند که حاضرند مبالغ را سرموقع پرداخت کنند. از سوی دیگر، اگر ثبت‌نام کننده‌ها، پول لازم را سر موقع پرداخت نکنند، ساخت پروژه ابتدا به تاخیر می‌خورد و سپس متوقف می‌شود. بنابراین لازم است در این پروژه جانب عدالت و مساوات رعایت شود و اگر فردی به مقررات مربوط به واریز آورده‌نقدی خود توجه نمی‌کند، طبق قوانین مسکن‌مهر مشمول جریمه و اقدامات بعدی قرار بگیرد.

ثبت‌نام کننده‌های جدید مثل قبلی‌ها
روزگذشته تعدادی از ثبت‌نام کننده‌های جدید پروژه پردیس در تماس با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کردند که کارگزاری پردیس به آنها اعلام کرده است که جدول پرداخت ۵ مرحله‌ای آورده‌نقدی از این به بعد اعتبار ندارد و افراد جدید باید کل مبلغ را یکجا واریز کنند!
این اعلام کارگزاری باعثشده این افراد همان جا انصراف خود را از ورود به مسکن‌مهر اعلام کنند و بگویند که توان پرداخت ۲۸ میلیون تومان یکجا برای آنها وجود ندارد.
اما علی لطفی‌زاده معاون وزیر راه‌وشهرسازی ضمن تکذیب این ادعا و نقل‌قول‌ها اعلام کرد: جدول پرداخت آورده‌نقدی در ۵ مرحله کماکان برای ثبت‌نام‌کننده‌های جدید نیز برقرار است و هرگز نیازی به پرداخت کامل آورد‌ه نقدی در ابتدای ثبت‌نام نیست.