به گزارشافکارنیوز،مرغداران مرغ گوشتی که از قیمت‌های اعلام شده ستاد تنظیم بازار راضی نبوده و خواهان بازنگری مجدد قیمت بودند اکنون شرایط برای آن‌ها تغییر کرده و مصوبه‌ جدید ستاد تنظیم بازار آنها را راضی کرد چراکه به ازای خرید تضمینی مرغ تازه مازاد بر مصرف، نهاده مورد نیاز به آن‌ها در استان مربوطه تحویل داده می‌شود.

از سوی دیگر ذخیره‌سازی گوشت مرغ مازاد بر مصرف که از سوی شرکت پشتیبانی امور دام آغاز شده طی دو ماهه اخیر به بیش از ۲۳ هزار تن رسیده و با احتساب حجم باقی مانده ذخیره ۱۷ هزار تنی سال گذشته به نظر می‌رسد برای تامین گوشت مرغ مورد نیاز در ماه رمضان مشکلی وجود نداشته باشد.

از نقدینگی ۳۳ میلیارد تومانی تا نهاده‌های مدت‌دار

مرغداران مرغ تخم‌گذار هم قرار شده برای ذخیره‌سازی تخم‌مرغ مازاد بر مصرف نهاده بفروشند!

به گفته مرغداران قیمت خرید تخم‌مرغ از سال گذشته پایین‌تر آمده و باعثزیان تولیدکنندگان شده است که بدین منظور باید نقدینگی برای ذخیره‌سازی تخم‌مرغ مازاد تامین شود تا بازار این فرآورده پروتئینی سامدن داده شود.

به این ترتیب حدود ۳۳ میلیار تومان نیاز است تا تخم‌مرغی که بازار مصرف ندارد، ذخیره شود اما این اعتبارتصویب نشد و طبق مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار مقرر شده به جای تامین این نقدینگی که احتمالا با مشکل منابع برای تخصیص مواجه شده، نهاده مدت‌دار در اختیار مرغداران قرار گیرد تا با فروش آن اعتبار مورد نیاز برای جمع‌آوری تخم‌مرغ مازاد فراهم شود.

این تصمیم‌ها سبب شد قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ از ۲۷۰۰ تومان در ماه نخست امسال به حدود ۳۲۰۰ تومان برسد و مرغداران راضی‌تر از گذشته باشند.

دامداران بلاتکلیف و جلسات بی‌نتیجه

اما دو ماه نخست سال ۹۲ برای دامداران به خوبی مرغدران نگذشت چراکه آن‌ها هم از قیمت‌های پایین شیر رضایت نداشته و هم خواهان تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز خود برای رسیدن به خودکفایی در تولید گوشت قرمز هستند.

گرچه قیمت گوشت در بازار امسال هم مانند سال گذشته پر نوسان و راضی کننده نبود اما رییس اتحادیه دامداران معتقد است با تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز پرواربندان با شرایط توافق شده در تفاهم‌نامه سال گذشته می‌توان با تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز به خوکفایی در تولید رسید و از واردات این فرآورده پروتئینی بی‌نیاز شد.

اما نه تنها خبری از نهاده‌های ارزان و مدت‌دار نیست بلکه خبرهایی از واردات گوشت قرمز از مکان‌هایی دور از ذهن همچون قطب جنوب از سوی گمرک منتشر شد که البته سازمان دامپزشکی هم به عنوان مرجع تاییدکننده سلامت و بهداشت فرآورده‌های دامی اعلام کرد گوشت قرمز وارداتی از قطب جنوب مورد تایید این سازمان نیست.

شیر هم تا اطلاع ثانوی منتظر بماند!

دامداران از قیمت‌های ثابت مانده خرید شیر خام و هزینه‌های افزایش یافته تولید ناراضی هستند و با توجه به پایان زمان تفام‌نامه‌شان با شرکت پشتیبانی امور دام خواهان انعقاد قرارداد جدید برای افزایش قیمت شیرخام یا تامین نهاده‌های ارزان هستند در این میان دوبار بررسی قیمت شیرخام در جلسه ستاد تنظیم بازار کنسل و قرار شد تا اطلاع ثانوی قیمت شیرخام پایه(۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی ۱۰۰ هزار) همچون سال گذشته کیلویی ۹۳۰ تومان از دامداران خرید شود.

این درحالیست که به اعتقاد دامداران طبق هزینههای جدید تولید قیمت خرید هر کیلو گرم شیر خام پایه باید حدود ۱۱۷۰ تومان خرید شود.