به گزارش افکارنیوز، نعمت الله ترکی در جلسه تنظیم بازار تهران با تاکید بر برخورد بازرسان با گرانفروشان و کم فروشان نان و قاجاق گندم و آرد، گفت: نان باید در ۲۴ ساعت شبانه روز در سفره مردم باشد و توجیهی برای تامین سهمیه و نبود آرد نداریم.

وی با بیان اینکه ذخیره سازی آرد از سال ۹۱ انجام گرفته و هم اکنون به میزان نیاز ۲ ماه و نیم تهرانی ها آرد داریم، متذکر شد: باید طوری برنامه ریزی می شد که نانواها بر اساس نیازشان و بیش از سهمیه آرد دریافت نکنند.

معاون برنامه ریزی استانداری تهران با رد سهمیه بندی آرد نانوایان و کارخانجات نان صنعتی، افزود: روزانه ۲۲ هزار کیسه آرد(با وزن ۹۰۰ تن) بین نانوایان استان تهران توزیع می شود.

وی با ابراز نگرانی دلالان بازار آردو نان، گفت: اگر کنترل مناسبی در توزیع آرد داشته باشیم، هیج افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

دبیر ستاد تنظیم بازار استان تهران کیفیت نان را در سطح تهران مناسب ارزیابی نمی کند. در مقابل کیفیت گندم را از سطح کیفی مناسبی دانست و گفت: بازرسان سازمان صنعت معدن و تجارت بایدآسیب شناسی و ارزیابی در کیفیت نان و گندم را داشته باشند.

براساس آمار بازرسان سازمان صنعت و معدن وتجارت تاکنون ۲۳۰ مورد گشت بازرسی در واحدهای صنفی و کارخانجات آردو نان انجام شده است که از ۱۶ واحد صنفی کارخانجات توزیع آرد، ۳ واحد در کم فروشی متخلف شناسایی شدند. همچنین ۱۰ نانوایی متخلف نیز پلمپ شده است.

معاون برنامه ریزی استانداری تهران با بیان اینکه زمینه تخلف در استان تهران به حداقل باید برسد افزود: با جلوگیری از هرگونه افزایش نان باید با هرگونه تخلف کارخانجات، نانوایان و توزیع کنندگان گندم برخورد جدی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: در بحثواردات گندم نیز هیچ سوء استفاده گری قابل توجیه نیست. ترکی علت تاخیر در قیمت نان را شرایط حساس بازار گندم اعلام کرد و گفت: فرصت وسوسه آور سوء استفاده گران در بحثآرد باعثشد که در این حوزه از افزایش قیمت نان جلوگیری شود.