به گزارش افکارنیوز، ایران و کشورهای منطقه آمریکای جنوبی و حوزه دریای کارائیب همچون ونزوئلا، اکوادر، بولیوی، کوبا و نیکاراگوئه در پنج سال گذشته تاکنون در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مذاکرات و تفاهم نامه های متعددی امضا کرده اند.

بر این اساس ایران به منظور توسعه فعالیت‌های نفت و گاز خود در کشورهای منطقه آلبا، حدود چهار سال قبل
در حاشیه سفر رئیس جمهور به آمریکای جنوبی، دفتر شرکت ملی نفت ایران در منطقه سانتکروز بولیوی با هدف پیگیری و اجرای طرح‌های مشترک و عملیاتی کردن تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین دو کشور گشایش یافت.

در همین حال مسئولان وقت شرکت ملی نفت ایران هدف از راه اندازی این دفتر را پیگیری فعالیت‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در برخی کشورهای آمریکای لاتین اعلام کرده بودند.

یکی از مهمترین محورهای مذاکرات نفتی تهران – لاپاز، ارائه خدمات آموزشی توسط ایران به کارکنان صنعت نفت و گاز بولیوی بوده است

عبدالله عباسیان درباره آخرین وضعیت آموزش کارکنان صنعت نفت بولیوی در ایران، گفت: سال گذشته ۲۶ نفر از کارشناسان شرکت نفت بولیوی در یک دوره ۳ ماهه دوره‌های آموزش‌های زمین شناسی، حفاری، بهره برداری و مهندسی نفت را در ایران پشت سر گذاشتند.

رئیس آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به بالا بودن سطح دوره آموزشی کارکنان شرکت نفت بولیوی در ایران، تصریح کرد: این دوره آموزشی به قدری تاثیرگذار بوده که وزارت امور خارجه بولیوی با ارسال نامه ای به وزارت خارجه ایران از این اقدام این تقدیر و تشکر کرده است.

این مقام مسئول، افزود: پس از اتمام دوره آموزشی، دولت این کشور آمرکای جنوبی تصوب کرده که هرگونه فعالیتی که شرکت ملی نفت ایران در بولیوی انجام دهد از پرداخت مالیات معاف است.

به گزارش مهر، پیش از این ایران و بولیوی تفاهم نامههایی بهمنظور توسعه ۵ میدان نفت و گاز در ایالات جنوبی، حفاری چاهها، تعمیر و افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت سانتاكروز و بررسی و مطالعه احداث یك پالایشگاه جدید ۳۰ هزار بشكهای، احداث یك پتروشیمی اوره و آمونیاك با ظرفیت یك میلیون تن در سال و صدور خدمات فنی و مهندسی امضا کرده بودند که تاکنون هیچ یک از این توافقها عملیاتی نشده است.