به گزارش افکارنیوز، مرکز ملی اطلاعات غله و روغن‌های چین اعلام کرد که این دومین خرید بزرگ گندم آمریکا بوده است و مجموع خرید این کشور را به حدود ۱.۵ میلیون تن می‌رساند.

طبق اعلام این مرکز، جدیدترین خرید به قیمت ۳۲۰ تا ۳۲۸ دلار در هر تن برای تحویل در ماه ژوییه تا سپتامبر انجام گرفته است. قیمت گندم آمریکا حدود ۱۱.۶ درصد ارزان‌تر از گندم تولید داخل بوده است.

پکن سرگرم پر کردن ذخایر دولتی گندم است. از سوی دیگر کیفیت گندم در برخی از استان‌های این کشور تنزل کرده است. به گفته بازرگانان، شرکت دولتی " سینوگرین " که این خریدها را انجام داده، به دنبال خرید دو تا سه میلیون تن دیگر گندم است.

وزارت کشاورزی آمریکا تنها فروش ۱۸۰ هزار تن گندم زمستانه به چین را تایید کرده اما بازرگانان انتظار دارند میزان بیشتری اعلام شود.

چین ماه گذشته ۱۴ تا ۱۶ محموله گندم خوراکی آمریکایی خریداری کرد که این خرید بعدا از سوی وزارت کشاورزی آمریکا تایید شد.

به گفته تحلیلگران، چین به دلیل آب و هوای نامساعد که به محصول برخی از مناطق آسیب زده، انتظار دارد برداشت گندم که در ماه ژوئن انجام می‌گیرد، تنها ۱.۵ درصد رشد کند و به ۱۱۶.۵ میلیون تن برسد.

به گزارش اکونومیک تایمز، چین حداقل قیمت خرید گندم داخلی در سال میلادی جاری را ۲۲۴۰ یوان (۳۷۰ دلار) در هر تن تعیین کرده که قیمتهای گندم این کشور را به سطح بالاتری میرساند.