وزیر اقتصاد گفت: دقیقا زمانی که ما به این جمع بندی رسیدیم که قانون هدفمندی در مهر و آبان ۸۹ به اجرا درآید، مورد یک حمله مدیریت شده در بازار ارز قرار گرفتیم که گرچه بازار را با تلاطم مواجه کرد ولی خود منشا خیر شد تا به جمع آوری بخشی از نقدینگی موجود در جامعه اقدام کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار نوروزی و جلسه خود با معاونان، مدیران کل ستادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، روسای سازمانهای امور اقتصادی استانها، مدیران مالیاتی، مالی و گمرک با مثبت ارزیابی کردن فعالیتهای سال ۱۳۸۹ و تقدیر از حرکتهای صورت گرفته و با بیان اینکه سال گذشته، سال منتج به رحمت بوده، به نامگذاری سال ۱۳۹۰ به نام سال جهاد اقتصادی اشاره کرد و افزود: مهمترین معنای اطلاق نام جهاد اقتصادی به سال ۱۳۹۰، این است که طی سالهای اخیر، حوزه اقتصاد و اصلاحات اقتصادی مورد تأکید بیشتری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه جهاد اقتصادی، یک تلاش عالی و معنوی با چشم داشت معنوی است گفت: این جهاد به انسان، گذشت، انگیزه تحول و حس همکاری بیشتر اعطا می کند.

حسینی با بیان اینکه پیام اصلی قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴، متحول کردن شیوه اداره امور اقتصادی کشور است، به روند تصویب قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری طی سالهای ۸۴ و ۸۵ و اجرای آن از سال ۱۳۸۷ اشاره کرد و اظهارداشت: تصویب افق چشم انداز و تعریف مبانی کلان توسط سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی برای آن، به ارائه تصویری آرمانی ولی غیربلند پروازانه از جایگاه برتر ایران به لحاظ علمی و فناوری در منطقه در سال ۱۴۰۴ اقدام کرد که دستیابی به آن به یک برنامه ریزی نیاز داشت.

طراحی برنامه تحول اقتصادی به همین منظور و با این هدف انجام شد که امکان دست یابی به اهداف چشم انداز و طی فاصله تا آن را با سلامت و شتاب بیشتر فراهم کند.

وی با تأکید بر اینکه امسال قرار است سرعت و قدرت حرکت به سوی تحقق اهداف چشم انداز افزایش یابد، افزایش سرعت در افق بهبود و اصلاحات اقتصادی و نیز افزایش امنیت آن را یک ضرورت در سال جدید برشمرد و بر لزوم مدیریت صحیح منابع و مصارف به عنوان یک محور و اصل در سیاستهای اقتصادی تأکید کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی محبوس کردن سرمایه ها را به منزله پایین آوردن بهره وری دانست و افزود: باید تلاش کرد تا ضمن پرهیز از محبوس کردن سرمایه، به شناسایی به اصطلاح طلاهای خاک گرفته یا همان سرمایه های محبوس شده اقدام کرد و از آنها بهره گرفت.

وی با اشاره به ایجاد موزه اسناد و اوراق بهادار گفت: بسیاری از اسناد جاگیر و غیرقابل استفاده خزانه داری کشور، پس از مذاکره با مرکز اسناد انقلاب اسلامی، قرار است به صورت یک موزه در آیند و همین اسناد به ظاهر جاگیر پشت کمدها و اتاقهای دربسته، به یک ثروت ملی تبدیل شوند.

در تلاش هستیم این موزه، از اسناد و اوراق بهادار موجود در سازمانهای مختلف که دارای قدمتی بالای ۱۰۰ باشند، شکل گیرد.

* ۵ محور در تجهیز منابع

حسینی با تأکید بر اینکه مدیران عامل بانکها، بیمه ها و… باید برای تجهیز منابع کمک کنند به ۵ محور در این خصوص اشاره کرد که عبارتند از: بانک، بیمه، بورس، منابع مالی خارجی و خزانه داری به مفهوم عام.

وی با بیان اینکه امسال باید با دو قانون بودجه فعالیت کرد افزود: در شرایطی که بودجه ۱۳۸۹ برای دو ماه و بودجه ۱۳۹۰ برای ۱۰ ماه تصویب شده، نیاز به مدیریت صحیح بوده و لازم است تا ضمن رعایت نظم و انضباط به شفافیت در فعالیتها اقدام کرد.

* ناکامی قدرتهای بزرگ در فلج کردن اقتصادی ایران

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه سال گذشته از همان ماههای ابتدایی همزمان بود با تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ علیه ایران توسط تعدادی از کشورها که سازمان ملل را ابزار کار خود کرده بودند افزود: این کشورها با تصویب این قطعنامه به دنبال فلج کردن اقتصاد ایران از منظر اقتصاد و معیشت بودند که به اذعان خودشان در ماههای پایانی سال ۱۳۸۹، در این توطئه از طریق تحریم، به نتیجه نرسیدند.

وی به آمار اقتصادی کشور در شرایط تحریم اشاره کرد و افزود: صادرات غیر نفتی کشور(بدون در نظر گرفتن خدمات) از مرز ۳۲ میلیارد گذشت و به ۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار نزدیک شد.

همچنین واردات به ۶۴ میلیارد دلار بالغ شد. حجم ترانزیت به مرز ۱۰ میلیون تن رسید و سرمایه گذاری خارجی طی ۱۱ ماه به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۸۹ بالغ شد.

حسینی همچنین به شاخصهای کل بورس و اوراق بهادار اشاره کرد که در سال گذشته دارای ۸۶ درصد رشد بوده است.

وی با بیان اینکه به محض اخذ مجوز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، این قطعنامه صادر شد گفت: این یک تصادف نبوده و هنگام اجرای قانون نیز به این مساله بیشتر پی برده شد. همه این تلاشها برای این بود که دولت در انجام یک طرح بزرگ اقتصادی منصرف شود که چنین نشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دقیقا زمانی که ما به این جمع بندی رسیدیم که قانون هدفمندی در مهر و آبان ۸۹ به اجرا درآید، مورد یک حمله مدیریت شده در بازار ارز قرار گرفتیم که گرچه بازار را با تلاطم مواجه کرد ولی خود منشا خیر شد تا به جمع آوری بخشی از نقدینگی موجود در جامعه اقدام کنیم.

وی لطف خدا، همت یکایک مسئولان و درایت مردم را در انجام موفق قانون هدفمندی یارانه ها موثر دانست و افزود: حرکتها و اصلاحات خوبی در حوزه های مختلف اقتصادی ایجاد شده که از جمله آنها در حوزه گمرک کاهش زمان ترخیص کالا از یک هفته به یک نیم روز، رساندن لایحه گمرکی تا در دستور کار صحن قرار گرفتن در مجلس، گمرک وب بنیان و…، در حوزه مالیاتی، اجرای موفق قانون مالیات بر ارزش افزوده با اتکا به تنویر افکار عمومی، در سازمان سرمایه گذاری جذب سرمایه در شرایط تحریم، در بازار سرمایه رسیدن ارزش روز بازار سهام تا پایان سال به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان و… بوده است.