به گزارش افکار به نقل از فارس، براساس قانون هدفمندکردن یارانه ها قیمت حامل های انرژی هرکدام براساس یک دستورالعملی نسبت به قبل از اجرای این قانون افزایش یافت که به عنوان مثال می توان به افزایش پلکانی قیمت گاز اشاره کرد.

براساس اعلام مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۸۹ قرار براین شد که کشور به ۵ منطقه آب‌وهوایی و از طرفی نیز سال به ۲ قسمت ۵ ماه سرد و ۷ ماه گرم تقسیم شود.

براین اساس معین شد برای ۵ ماه سرد سال میانگین قیمت هر متر مکعب گاز برای بخش خانگی ۷۰ تومان، بخش نیروگاهی ۸۰ تومان، بخش صنعتی ۷۰ تومان، سی ان جی ۳۰۰ تومان، بخش دولتی ۱۰۰ تومان، بخش کسبه و خدمات تجاری ۱۰۰ تومان، بخش کشاورزی و دامپروری ۶۰ تومان و سایر موارد شامل فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، مساجد و امثال آن ۶۰ تومان محاسبه شود که تاکنون نیز شرکت ملی گاز براساس همین دستور العمل نسبت به دریافت گاز بها از مشترکین اقدام کرده است.

در جلسه مذکور مدیرعامل شرکت ملی گاز اعلام کرد برای ۷ ماه گرم سال که از فروردین ماه آغاز و تا پایان مهرماه ادامه پیدا می کند دستور العمل جدیدی اعلام می شود اما باتوجه به اینکه نیمی از فروردین ماه گذشته ولی هنوز هیچ دستور العملی در این خصوص از جانب شرکت ملی گاز ارائه نشده است بنابراین مشخص نیست که شرکت ملی گاز ایران براساس چه روشی اقدام به دریافت گاز بها از مشترکین خود در طول ۷ ماهه آینده خواهد کرد.

خبرنگار خبرگزاری فارس در روز های پایانی سال گذشته و همچنین در طول مدتی که از سال ۹۰ می گذرد در این خصوص که نحوه محاسبه قیمت گاز در ۷ ماهه گرم سال چگونه خواهد بود از مسئولان شرکت ملی گاز پیگیری هایی انجام داد اما متاسفانه هیچ کدام از مسئولان این شرکت در این مورد پاسخگو نبوده اند و تنها جوابی که از آنها شنیده این است که جلسات کارشناسی برای نحوه محاسبه در طول هفت ماه گرم سال در حال انجام است.

بنابراین گزارش به نظر می رسد شرکت ملی گاز باید هرچه زودتر تکلیف ۷ماه گرم سال را نیز مشخص و نحوه محاسبه قیمت را اعلام کند زیرا باید مردم بدانند که نحوه محاسبه قیمت در این مدت چگونه است تا بتوانند برمیزان مصرف خود در این مدت کنترل های لازم را به عمل آورند.

انتهای پیام