شاید بتوان آغاز فعالیت و جلسات شورای عالی اشتغال در سال گذشته را سرآغازی در برنامه ریزی های اشتغالی کشور دانست چرا که سال گذشته تصمیم گرفته شد در مجموع استان های کشور ۱ میلیون و ۱۰۰هزار فرصت جدید شغلی را ایجاد کنند.

گام اول؛ ۱.۱میلیون شغل

به گزارش مهر، پس از آن بود که وظایفی توسط شورای عالی اشتغال به عهده استان ها برای ایجاد فرصت های جدید شغل گذاشته شد و بر همین اساس نیز وزارت کار چند ماه مانده به پایان ۸۹ اعلام کرد که استان ها توانسته اند مشاغل جدیدی را که شورای عالی اشتغال ایجاد آن را بر عهده آنها گذاشته بود، محقق کنند.

البته این میزان مشاغل جدید تا پایان سال گذشته از سوی وزیر کار و امور اجتماعی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت جدید شغلی اعلام شد که این میزان ۷۰۰ هزار فرصت جدید بیش از تعهدات استان ها بوده است.

این گزارش حاکی است، نه استان ها و نه شخص وزیر کار در هیچ یک از گزارشات خود در تحقق وعده ایجاد فرصت های جدید شغلی، جزئیات اشتغال زایی، وضعیت استان ها، میزان فرصت های ایجاد شده در استان ها، گزارشی از بهبود بیکاری در کشور از محل ایجاد فرصت های جدید شغلی ارائه نکردند و در هر مقطعی از زمان فقط به اعلام ایجاد مشاغل جدید بسنده کردند.

مشاغل جدید بدون جزئیات

بر پایه این گزارش، همچنین اعلام نشد که ۷۰۰ هزار فرصت جدید شغلی بالاتر از تعهدات مصوب شورای عالی اشتغال در چه استان هایی و از چه طریقی ایجاد شده است. در این خصوص مشخص هم نشد که روند بیکاری در استان ها پس از ایجاد ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت شغلی چگونه بوده است.

امسال که از سوی مقام معظم رهبری سال جهاد اقتصادی نام گرفته است مصادف شد با برنامه ریزی دولت برای محور قرار گرفتن موضوع اشتغال و حل معضل بیکاری، این مهم باعثاظهار نظرهایی از سوی مسئولان دولت از جمله وزیر صنایع و معادن، کار و امور اجتماعی، تعاون و حتی نمایندگان مجلس شده است.

نکته مشترک سخنان مسئولان در بخش های مختلف کشور بر این موضوع استوار بوده است که باید هرچه سریعتر برای حل بحران بیکاری و پاسخگویی به نیازهای اشتغالی جوانان که به دلیل عدم تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار انباشته است، راهکار موثری را پیدا کرد.

نظرات اشتغالی وزراء

علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن در اظهاراتی عمده ترین محور فعالیت دولت در سال جاری را تمرکز بر ایجاد اشتغال دانست و گفت: از آنجا که بخش صنعت و معدن بدون تردید اصلی ترین و مهم ترین دستگاه اجرایی کشور در ایجاد اشتغال پایدار و در واقع موتور محرک رشد اقتصادی در کشور به حساب می‌آید، در بسترسازی و پیشرفت در سایر بخش های تولیدی - کشاورزی - آموزشی - بهداشتی - حمل و نقل و غیره وظیفه سنگینی را به عهده دارد.

وزیر صنایع و معادن اظهار داشت: خوشبختانه با سرمایه گذاری های انجام شده در سنوات گذشته و با تکمیل و راه اندازی طرح های در دست اجرا و همچنین بهره برداری بهینه از ظرفیت واحدهای صنعتی و معدنی، دستیابی به اهداف ایجاد اشتغال در این وزارت به آسانی قابل حصول خواهد بود.

همچنین در این زمینه، عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار و امور اجتماعی نیز مهم ترین برنامه دولت در سال جاری را اشتغال زایی و حل معضل بیکاری می داند و معتقد است غول بیکاری در سال جاری اولین ضربه را خواهد خورد.

وزیر کار و امور اجتماعی همچنین اختصاص منابع صندوق توسعه ملی را در امر اشتغال زایی و کاهش نرخ بیکاری موثر می داند.

اشتغال با پایه‌های علمی

از سویی محمد عباسی، وزیر تعاون نیز در اظهاراتی علاوه بر تاکید در این موضوع که وزارتخانه متبوعش کار ثبت نام و ساماندهی متقاضیان اشتغال را در قالب تعاونی ها دنبال خواهد کرد، گفت: پرداختن به امر اشتغال و کمک به حل معضل بیکاری، محوری ترین تلاش وزارت تعاون در سال جاری خواهد بود.

در اینکه لازم است تا سال جاری تمهیدات ویژه ای از سوی دولت برای حل معضل بیکاری اندیشیده شود، علاوه بر اظهار نظرهای مختلف نمایندگان مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا پرداختن به موضوع اشتغال در سال جهاد اقتصادی را مورد توجه قرار داده است و از آن سخن گفت.

عباس وطن پرور در گفتگو با مهر در خصوص برنامه دولت جهت ایجاد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت جدید شغلی در سال جاری به عنوان یک برنامه بزرگ و محوری بدون سابقه در گذشته، گفت: در این زمینه باید گفت همه مباحثو موضوعاتی که بخواهد در حوزه اشتغال مطرح شود نیاز به وجود پایه های علمی است.

حمایت‎های روانی دولت

نماینده سابق کارفرمایان در اجلاس جهانی کار، اظهار داشت: حال ممکن است دولت بخواهد از جنبه های روانی مردم را مورد حمایت قرار دهد و بگوید که قرار است مسئله اشتغال حل شود که این امر طبیعی است اما تحقق واقعی آن نیاز به ایجاد برنامه ای قابل انجام و زیرساخت های لازم دارد.

وطن پرور ادامه داد: در حال حاضر به دلیل بررسی قانون بودجه در مجلس، دولت بودجه ای در سال جاری در اختیار ندارد تا طبق آن برنامه ریزی کند و از این طریق بتوان به تحقق امر اشتغال امیدوار بود. از سویی نیز به نظر نمی رسد بودجه سال جاری بودجه ای اشتغالی باشد.

این فعال کارفرمایی، ایجاد زیرساخت های مثبت اقتصادی را گام مهمی در جهت اشتغال زایی و ایجاد فرصت های شغلی دانست و گفت: لازم است تا برای اینکه رشد اقتصادی محقق شود و اشتغال مولد داشته باشیم تلاش شود.

نرخ بیکاری

وی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی از بیکاری و تلاش کارجویان برای ورود به بازار کار، حفظ مشاغل موجود نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که از دست رفتن مشاغل فعلی نیز بر افزایش نرخ بیکاری تاثیرگذار خواهد بود.

وطن پرور با بیان اینکه به نظر نمی رسد نرخ بیکاری فعلی کشور ۱۰ درصد باشد، گفت: هم اکنون حداقل نرخ بیکاری کشور ۲۵ درصد است و در این بخش بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز حداقل ۴۰ درصد است.