در حالي كه وزارت نفت بر پرداخت شدن سهميه بنزين جانبازان و معلولان به سازمان بهزيستي اصرار دارد، سازمان بهزيستي پرداخت شدن اين سهميه را انكار ميكند. در هر صورت به جز عدهاي كم، ساير جانبازان و معلولان حدود يك سال است كه سهميه بنزين خود را دريافت نكردهاند.

به گزارش ایسنا، سهمیه بنزین این قشر آسیب‌پذیر از جامعه در حالی پرداخت نشده است که هیات وزیران یک بار در مرداد ماه و بار دیگر در آذر ماه پارسال، اختصاص سهمیه بنزین به معلولان و جانبازان را به تصویب رسانده بود.

با وجود آن که فرید عامری - مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در ابتدای دی‌ماه سال گذشته به ایسنا اعلام کرده بود که سهمیه بنزین معلولان و جانبازان به سازمان بهزیستی داده شده است، اما اسفندیاری - سرپرست سازمان بهزیستی، این موضوع را رد کرده و از انتظار یک ساله این سازمان برای صدور کارت‌های سوخت از سوی وزارت نفت خبر داد.

از سوی دیگر محمد رویانیان - رییس ستاد حمل ونقل و مدیریت سوخت، در آخرین نشست سال گذشته خود با خبرنگاران با تاکید بر پرداخت کارت‌های سهمیه جانبازان و معلولان، از سازمان بهزیستی کشور خواسته بود، نسبت به توزیع این سهمیه اقدام کند.

جالب‌ترین قسمت ماجرا مربوط به آن است که سهمیه بنزین مورد بحث، فقط معادل ۱.۵ میلیون لیتر در ماه بوده که بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین از هر لیتر ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان، قرار شد سهمیه بنزین سه ماه آخر سال ۱۳۸۹ جانبازان و معلولان به صورت نقدی به آن‌ها پرداخت شود.

بر این اساس سهمیه بنزین مورد نیاز این افراد برای ۹ ماه نخست سال ۱۳۸۹ فقط ۱۳.۵ میلیون لیتر است که با وجود ناچیز بودن این حجم بنزین، این امر مهم تاکنون تحقق نیافته است.

به گفته کرباسی - معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار معلول زیر پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند که همه این معلولان از سهمیه بنزین استفاده نمی‌کنند. سهمیه بنزین تنها برای معلولانی با شرایط خاص که نیازمند رفت و آمد زیاد برای کار درمانی هستند، در نظر گرفته شده است. هم‌چنین شاخص‌هایی همچون شدت معلولیت و نیازمندی فرد به کاردرمانی، وضعیت معیشتی و شغل فرد در اختصاص سهمیه بنزین به معلولان نقش دارد.

به گزارش ایسنا، چندی پیش در پی پرداخت نشدن سهمیه بنزین جانبازان و معلولان علی همت محمودنژاد - رییس جامعه معلولان ایران، اظهار کرده بود که در صورت ادامه این روند، خودروهای حمل‌ و نقل عمومی معلولان قادر به سرویس دهی به معلولان نخواهند بود.

شرايط به وجود آمده در حاليست كه سه سال پيش و با آغاز سهميهبندي بنزين، رويانيان وعده داده بود كه سهميه معلولان و جانبازان با توجه به اين كه اين افراد به شدت نيازمند حمل و نقل براي پيگيري امور درماني هستند، حتي با صفر شدن سهميه بنزين خودروهاي شخصي، هر ساله به آنان اختصاص يابد