به گزارش افکارنیوز،جواد اوجی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در حال حاضر آخرین بررسی ها در خصوص تدوین تعرفه جدید گازبهای مشترکان خانگی در هفت ماهه نخست امسال در ستاد هدفمندی یارانه ها در حال انجام است، گفت: به زودی جزئیات این تعرفه جدید برای اطلاع مشترکان گاز خانگی اعلام می شود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در سه ماهه نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها حجم بار مالی ۶۱ درصد قبوض گاز مشترکان خانگی ماهیانه کمتر از ۱۲ هزار تومان بوده است، تصریح کرد: همچنین در این مدت حجم بار مالی قبوض در مجموع ۸۵ درصد مشترکان ماهانه کمتر از ۳۸ هزار تومان محاسبه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه همزمان با ورود به ۷ ماهه نخست سال و گرم شدن تدریجی دمای هوا متوسط مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری کاهش می یابد، اظهار داشت: بر همین اساس پیش بینی می شود حجم بار مالی قبوض گاز مشترکان خانگی کاهش چشمگیری پیدا کند.

این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت خواستار رعایت الگوهای مصرف تعیین شده توسط مشترکان گاز خانگی شد و یادآور شد: مطابق با مطالعات انجام گرفته پیش بینی می شود مصرف گاز خانگی در بخش خانگی ماهانه به یک چهارم کاهش پیدا کند.

به گزارش مهر، براساس فرمول جدید قیمت گذاری گاز خانگی ۱۲ ماهه سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی سال تقسیم بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوتهایی با یکدیگر دارند.

از ۲۸ آذر ماه سال گذشته همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به پنج اقلیم(سرد یک، دو، سه، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و ۱۲ دامنه جدید مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال خواهد شد.

با توجه به اجرای سیاست شهرستانی – منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در ۳۶۳ شهر ایران مطابق با پنج اقلیم آب و هوایی تعیین شده که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.

مطابق با این تقسیم بندی ۱۴ شهر کشور در اقلیم اول(سرد یک)، ۱۱۱ شهر در اقلیم دو(سرد دو)، ۱۰۶شهر در اقیلم سه(سرد سه)، ۷۴ شهر در اقیلم معتدل و ۵۸ شهر در اقلیم گرمسیری قرار گرفته اند.

جزئیات امضای ۳ میلیارد دلار قرارداد جدید گازی

اوجی در ادامه با اعلام اینکه سال گذشته با وجود تمامی محدودیت های بین المللی قراردادهای بزرگی در صنعت گاز ایران امضا شده است، تاکید کرد: بر این اساس در مجموع سال گذشته بیش از ۹ میلیارد دلار قرارداد جدید در قالب وام های بانکی، فاینانس داخلی و خارجی و مشارکت های بین المللی برای ساخت خطوط لوله گاز صادراتی و ساخت پالایشگاه جدید گاز امضا شده است.

وی با یادآوری امضای چهار میلیارد دلار قرارداد با بانک صادرات برای تکمیل ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند۲ و طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان بیان کرد: همچنین اخیرا قراردادی به ارزش ۳ میلیارد دلار برای ساخت و اجرای طرح های جدید گازی با بانک پارسیان امضا شده است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه حجم قرارداد جدید برای تکمیل خط لوله هفتم سراسری(خط لوله صادرات گاز به پاکستان) و ادامه خط لوله ششم سراسری(خط لوله صادرات گاز به اروپا) حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می شود، گفت: همچنین با احتساب طرح توسعه پالایشگاه گازی ایلام در مجموع ۳ میلیارد دلار قرارداد جدید گازی با بانک پارسیان امضا شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین با اشاره به توافق با بانک های داخلی برای پرداخت بدهی شرکت های لوله ساز تبیین کرد: بر این اساس یک میلیارد دلار بدهی گازی لوله سازان پرداخت شده است که یک اقدام بی سابقه در سطح صنعت گاز ایران به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون تمامی لوله ها و تجهیزات مورد نیاز ساخت خطوط انتقال گاز توسط سازندگان و لوله سازان داخلی تامین شده است، خاطر نشان کرد: بر این اساس در سال جاری ساخت خطوط لوله جدید گاز بدون کوچکترین تاخیر و مطابق با برنامه زمانبندی انجام می شود.