افکار نیوز:عادل آذر گفت: از سال ۱۳۸۷ که عمليات جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوارها آغاز شد، يک ميليون و ۸۰۰ هزار تولد، ۴۰۰ هزار فوت و يک ميليون و ۶۰۰ هزار ازدواج و طلاق ثبت شده که اطلاعات آن از طريق ثبت احوال و سازمان ثبت اسناد به مرکز آمار ايران ارائه و اطلاعات خانوارها اصلاح شده است.

به گزارش ایسنا، وی بیشترین پرسش هموطنان را مربوط به مزدوجین اعلام کرد و گفت: پسر و دختری که ازدواج کرده اند، در فهرست مرکز آمار از خانوار قبلی حذف و خانوار جدیدی به سرپرستی مرد یا داماد تشکیل شده و لازم است مرد خانوار جدید یا داماد از ۱۵ تا ۲۵ شهریور به سامانه وزارت رفاه مراجعه کرده و در صورت تمایل به دریافت یارانه نقدی، شماره حساب ارائه کند.

آذر درباره علت نپذیرفتن شماره حساب زوج‌های جدید در سامانه وزارت رفاه در هفته های اخیر اظهار کرد: هنوز اطلاعات زوجهای جدید در سامانه وزارت رفاه ثبت نشده‌است و به همین علت اجازه درج شماره حساب به انها داده نمی شود.

وی تصریح کرد: زوج های جدید از ۱۵ تا ۲۵ شهریور باید برای معرفی شماره حساب به پایگاه اینترنتی وزارت رفاه به نشانی www. refahi. ir مراجعه کنند.

رییس مرکز آمارایران درباره چگونگی پرداخت یارانه نقدی به مردان و زنانی که از هم طلاق گرفته اند، گفت: مرد یا سرپرست خانوار پس از طلاق نیز می تواند شماره حساب خود را برای دریافت یارانه نقدی خود و افراد تحت تکفلش به سامانه وزارت رفاه معرفی کند، اما برای زنانی که طلاق گرفته اند یک خانوار جدید یک نفری درنظر گرفته شده است و خانم هایی که طلاق گرفته اند، خود به عنوان سرپرست خانوار می‌توانند شماره حساب خود را از ۱۵ تا ۲۵ شهریور به سامانه وزارت رفاه معرفی کنند.

وی درباره چگونگی اعمال تغییرات مربوط به تولد و فوت افراد نیز گفت: تولد فرزند جدید به تعداد افراد خانوار اضافه شده و نام افراد فوت شده نیز از فهرست خانوارها حذف شده است.

آذر در پاسخ به این سوال که در صورت فوت سرپرست خانوار، تکلیف سایر اعضا برای دریافت یارانه نقدی چه خواهد شد، افزود: در این صورت باید اطلاعات مسن ترین فرد تحت تکفل متوفی که معمولا همسر وی است، با کد ملی به سامانه وزارت رفاه ارائه و شماره حساب معرفی شود.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی درباره تکلیف افرادی که اطلاعات اقتصادی خود را به مرکز آمار ایران ارائه کردند و حتی کد رهگیری دارند، اما هنگام مراجعه به سامانه وزارت رفاه اجازه معرفی شماره حساب به آنها داده نمی شود، گفت: تعداد این خانوارها محدود و حدود نیم درصد خانوارهایی است که اطلاعات خود را به مرکز آمار ایران ارائه کرده اند.

رییس مرکز آمار ایران افزود: در این گونه موارد سرپرست خانوار تعیین هویت نشده است، اما این افراد نیز از ۱۵ تا ۲۵ شهریور ماه می‌توانند با کد ملی مسن‌ترین عضو خانوار، شماره حساب خانوار را معرفی کنند تا در آینده اطلاعات آنها اصلاح شود.

وی درباره خانواهایی که تاکنون موفق به ارائه اطلاعات اقتصادی خود به مرکز آمار ایران نشده‌اند نیز گفت: دولت تا کنون در دو مرحله فرصت ارائه اطلاعات اقتصادی را برای هموطنان فراهم کرده، اما ممکن است باز هم خانوارهایی موفق به ارائه آن نشده باشند، به همین علت در آذر ماه امسال فرصتی دیگر برای دریافت اطلاعات اقتصادی خانوارها فراهم می شود تا افرادی که متقاضی دریافت یارانه نقدی هستند، از آن بهره مند شوند.

رییس مرکز آمار ایران تصریح کرد: خانوارهایی که تاکنون موفق به ارائه اطلاعات اقتصادی خود نشده‌اند، نیازی به مراجعه حضوری یا مراجعه آنها به پایگاه‌های مرکز آمار و وزارت رفاه نیست و این افراد باید تا آذر ماه صبر کنند.