به گزارش افکار به نقل از مهر، مذاکرات شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با شرکتهای چینی برای تامین بخشی از منابع مالی طرحهای در دست اقدام پتروشیمی مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد.

بر این اساس، پیش بینی می شود با نهایی شدن مذاکرات دو طرف تا چند روز آینده حدود یک میلیارد دلار منابع فاینانس برای اجرای طرحهای اولویت دار پتروشیمی اختصاص یابد.

البته در حالی قرار است این منابع فاینانس توسط کنسرسیومی متشکل از چند شرکت چینی تامین شود که تاکنون شرکتهای چینی هیچ گونه مشارکتی در ساخت و توسعه واحدهای موجود و یا جدید صنایع پتروشیمی ایران نداشته اند.

علاوه بر این مذاکرات، شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای ساخت ۲ واحد متانول با مشارکت پکتیم ترکیه و یوروکم سنگاپور، واحدهای اوره و آمونیاک با عمان(پتروشیمی هرمز)، اوره و آمونیاک با اندونزی(پتروشیمی هنگام)، واحد متانول با ونزوئلا(پتروشیمی ونیران عسلویه)، سیبور روسیه برای سه واحد پتروشیمی و الفین دوازدهم(پتروشیمی بوشهر) با ساسول آفریقای جنوبی در حال انجام است.

به گزارش مهر، در برنامه پنجم توسعه قرار است با ساخت، توسعه و تکمیل ۶۱ طرح پتروشیمیایی در مجموع ظرفیت نصب شده صنایع پتروشیمی کشور به بیش از ۱۰۰ میلیون تن در سال افزایش یابد.

برای ساخت این واحدهای پتروشیمی در مجموع به ۴۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است که تاکنون منابع ارزی و ریالی ۲۸ طرح تعریف و حتی قراردادهای آن منعقد شده است.

در حال حاضر تفاهم نامه هایی با بانک توسعه صادرات به ارزش یک میلیارد دلار، با بانک ملی ایران به ارزش ۲ میلیارد دلار امضا شده که بخشی از این منابع جذب طرحهای در دست اجرای پتروشیمی شده است، همچنین تفاهم نامه ای برای انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای سالجاری با عاملیت بانک ملی ایران نهایی شده است.

در حال حاضر علاوه بر تامین منابع مالی و اعتباری یکی از مشکلات پیش روی واحدهای پتروشیمی با مشارکت خارجی تعیین قیمت فروش خوراک بوده که اخیرا پیشنهاد وزارت نفت برای تعیین و تکلیف فرمول فروش خوراک به دولت ارسال شده است.