سرپرست سازمان چای با بیان اینکه چای ایرانی ارگانیک و بدون هر گونه آلودگی است، گفت: متاسفانه به تازگی چای تولیدی کشور ژاپن که آلوده به مواد رادیو اکتیو است، در رسانه ملی تبلیغ شده، این درحالی است که دیگر کشورهای جهان واردات محصولات کشاورزی از ژاپن را ممنوع اعلام کرده‌اند.

علی محرر در گفت‌وگو با مهر، درباره اعلام قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای و واکنش چایکاران، گفت: سازمان چای نماینده دولت است و باید به وظیفه قانونی خود عمل کند و همچنین با کشاورزان هم تعامل داشته باشد بنابراین سازمان این ابلاغیه را اجرا می‌کند.

وی افزود: کشاورزان تمایل به افزایش قیمت خرید تضمینی را دارند اما مصوبه شورای اقتصاد این بود و سازمان هم به عنوان نماینده دولت باید این کار را عملیاتی کند.

سرپرست سازمان چای با بیان اینکه سازمان نظرات کارشناسی را به شورای اقتصاد اعلام کرده بود، اظهار داشت: در گفت‌وگو با چایکاران هم مطرح کردم که تا زمانی که رویه بازار تغییری نکند، قیمت خرید تضمینی هم افزایش زیادی نمی یابد.

محرر با اشاره به تاثیر عرضه و تقاضا بر قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای، تصریح کرد: تا زمانی که تقاضا برای چای ایرانی کم باشد و تبلیغاتی برای مصرف چای ایرانی نشود، در وضعیت موجود تغییری ایجاد نخواهد شد.

وی با بیان اینکه چای ایرانی ارگانیک و بدون هرگونه آلودگی است، گفت: متاسفانه به تازگی چای تولیدی کشور ژاپن که آلوده به مواد رادیواکتیو است در رسانه ملی تبلیغ شد و این درحالی است که دیگر کشورهای جهان واردات محصولات کشاورزی از ژاپن را ممنوع اعلام کرده‌اند.

به گزارش مهر، قیمت تضمینی هرکیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۶ هزار ریال و هر کیلوگرم برگ سبز درجه دو ۳ هزار ریال در سال جدید زراعی اعلام شده، این درحالی است که در سال جاری بهای برگ سبز چای درجه یک ۵۴۰ تومان و درجه دو ۲۹۰ تومان تعیین شده بود که کشاورزان نسبت به این قیمت اعتراض داشتند.

چایکاران نرخ پیشنهادی خود برای برگ سبز درجه یک را ۱۲۰۰ تومان و برای برگ سبز درجه ۲،۷۵۰ تومان پیشنهاد کرده بودند. دو سال قبل از این هم اتحادیه تعاونی چایکاران درخواست ۷ درصد افزایش قیمت خرید تضمینی را داده بود اما این پیشنهادات هیچگاه محقق نشد.