دبيرخانه اوپك در گزارش جديد خود عنوان كرد كه سبد نفتي اوپك ـ متشكل از ۱۳ نوع نفت خام ـ در آخرين روز مورد بررسي به ۱۲۰ دلار و يك سنت رسيده و اين در حالي است كه اين شاخص در مقايسه با دوره پيشين معادل دو دلار و ۳۶ سنت افزايش پيدا كرده است.

به گزارش ایسنا، این درحالی است که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در آخرین نشست خود که در اکوادور برگزار شد، درحالی تولید نفت را بدون هیچ تغییری ثابت نگه داشتند که اوپک در تمام نشست‌های خود در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ هم تصمیم تکراری " تغییر ندادن سقف تولید " را تکرار کرده بود، ولی طی سال ۲۰۰۸ با چند بار کاهش تولید، تصویب کرده بود که سطح تولید روزانه این سازمان به ۲۴ میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه کاهش پیدا کند که هم‌اکنون این مقدار ثابت باقی مانده است.

موفقیت سازمان اوپک در بیش از دو برابر کردن قیمت نفت پس از آن‌که با تجربه قیمت ۳۲ دلاری به پایین‌ترین سطح خود در پنج سال اخیر رسیده بود. همچنین وزیران کشورهای عضو اوپک را در نشست آخر خود ترغیب کرد که از شرایط کنونی راضی بوده و در شرایطی که دنیا هنوز نگاهی بدبینانه به بهبود وضعیت جهانی اقتصاد دارد، رویکردی محافظه‌کارانه نسبت به نفت بالای ۹۰ دلاری داشته باشند، هرچند پس از این نشست قیمت نفت همچنان به روند صعودی خود ادامه داده است و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است، ولی اوپک هنوز نشستی اضطراری برای کنترل قیمت‌ها برگزار نکرده است.

سبد نفتي جديد اوپك شامل نفت گيراسول آنگولا، اورينت (اكوادور)، مخلوط الجزاير، نفت سنگين ايران، سبك بصره (عراق)، صادراتي كويت، اسسيدر(ليبي)، بانيلايت (نيجريه)، مارين قطر، عرب لايت (عربستان)، موربان (امارات) و مري ونزوئلاست.