برخی گلستانیها از قیمت بالای گاز در قبض های خود شوکه شده و خواهان تجدیدنظر در قیمتها و اعمال تعرفه های سردسیری برای کاهش تعرفه گاز در منطقه شدند.

به گزارش مهر: کمترین نرخ گاز در آخرین قبض صادر شده در استان گلستان حدود ۱۰۰ هزار ریال و بالاترین نرخ نیز بیش از ۱۵ میلیون ریال بوده است.

افزایش بهای گاز در فصل زمستان سال قبل مشترکان پرمصرف گلستان را با افزایش نرخ گاز مواجه کرده است.

بر اساس تقسیمات مناطق آب وهوائی و اعلان پژوهشکده هواشناسی کل کشور استان گلستان دارای سه اقلیم آب و هوایی است و بر اساس اقلیمهای تعیین شده دامنه مصرف قیمت یک متر مکعب گاز هر دامنه مشخص شده است.

گاز بهای مشترکان خانگی بصورت پلکانی محاسبه و بر اساس آن صورتحساب صادر می شود و در بخش خانگی حداقل گاز بها به ازای هر متر مکعب ۳۰۰ ریال و حداکثر آن سه هزار و ۵۰۰ ریال و متوسط بهای گاز خانگی نیز مبلغ ۷۰۰ ریال تعیین شده است که با توجه به دامنه مصرف مشترکین و اقلیم های آب و هوائی این قیمتها متغیر است.

تعرفه گازبها بجز در بخش خانگی در سایر بخشها ثابت است بنحوی که میزان گازبهای بخش های دولتی هزار ریال، نیروگاهی ۸۰۰ ریال، گاز سی. ان. جی به ازای هر متر مکعب سه هزار ریال تعیین شد.

بهای گاز صنایع عمده و غیر عمده ۷۰۰ ریال، کسب و خدمات هزار ریال، بخش کشاورزی و دامپروری ۶۰۰ ریال و سایر بخش ها(فرهنگی، آموزشی، مساجد و…) ۶۰۰ ریال محاسبه خواهد شد.

یک مشترک گلستان که قبض جدید گازش حدود ۶۶ هزار و ۵۰۰ تومان شده است، گفت: این درحالی است که در دوره های قبلی حدود ۱۵ هزار تومان حداکثر میزان بهای گاز مصرفی مان می شد.

مشترک دیگری با بیان اینکه قبض دوره های قبلی واحد مسکونی اش بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان بود نیز گفت: در دوره پایانی سال قبل حدود ۲۸۰ هزار تومان نرخ گاز مصرفی شان شده است.

وی گفت: این میزان برای سه واحد در مجتمع مسکونی محاسبه شده است که تقاضای تجدید نظر در نرخ تعیین شده و ارائه تخفیف در بهای گاز را داریم.

مشترک دیگری با انتقاد از قبض ۳۸۶ هزار تومانی گاز گفت: این قبض برای چهار واحد مجتمع مسکونی مان صادر شد و هنوز کنتورهایمان تفکیک نشده است.

یک بانوی گلستان نیز گفت: برای واحد مسکونی ام که تنها من و همسرم زندگی می کنیم ۱۵۷ هزار تومان قبض گاز صادر شده است و این درحالیست که تمامی واحدهای مجتمع مسکونی مان تفکیک شده است.

یک مشترک دیگری که ساکن در مجتمع پنج واحدی است گفت: آخرین قبض گاز مجتمع مان حدود ۸۵۰ هزار تومان صادر شده است و تاکنون اقدامی برای تفکیک کنتورهایمان نکرده ایم.

وی بالا بودن هزینه تفکیک را دلیل انجام ندادن این کار اعلام کرد و از مسئولان شرکت گاز گلستان درخواست تخفیف مبلغ گاز صادره شده را داشت.

وی با بیان اینکه هوای گلستان سردسیر است ازر مئسولان امر خواست تا محاسبه گاز این مناطق را براساس تعرفه های سردسیری انجام دهند تا به مردم فشار وارد نشود.

در عین حال مدیرعامل شرکت گاز گلستان نیز گفت: پس از هدفمندی یارانه ها، محاسبه مصرف گاز براساس پلکانی انجام می شود و در این زمینه اطلاع رسانی لازم صورت گرفته است.

قبض گاز ۸۰ درصد مشترکان گلستان زیر ۴۰ هزار تومان بود

رمضانعلی سنگدوینی افزود: براساس گزارش، قبض گاز ۸۰ درصد مشترکان این شرکت زیر ۴۰ هزار تومان در ماه صادر شده است و این قبض مربوط به بهمن ماه بود که سردترین ماه سال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مشترکانی داشته ایم که قبض گازشان بین ۱۰،۲۰ و زیر ۵۰ هزار تومان بود و نشان می دهد که می توانیم کاهش مصرف داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت گاز گلستان بییان داشت: قبوض گاز چند مشترک در استان ۱۵ تا ۱۷ میلیون ریال به مدت ۴۵ روز صادر شد و در عین حال قبض هایی با مبلغ ۱۰ هزار تومان نیز در استان داریم.

وی خاطرنشان کرد: ۳۶ هزار و ۳۵۰ واحد مسکونی در استان داریم که قبض گازشان ۱۰ هزار تومان صادر شد و برای ۴۸ هزار واحد مسکونی نیز قبض های گاز ۲۰ هزار تومانی صادر شده است.

سنگدوینی بیان داشت: برخی قبوض بالای گاز ویزه مشارکان ساکن در آپارتمانهاست و باید مصرف گاز در این واحدها بهینه شود و عایق بندی صورت گیرد تا مصرف گاز کاهش یابد.

کاهش مصرف گاز در گلستان

مدیرعامل شرکت گاز گلستان گفت: میزان مصرف گاز در استان در سال ۸۹ نسبت به سال ۸۸ کاهش یافته است و متوسط مصرف گاز روزانه مشترکان در سال ۸۸ حدود ۱۶ متر مکعب بود که در سال گذشته به ۱۴ مکعب رسید.

سنگدوینی افزود: میزان مصرف ماهانه در سال ۸۸ حدود ۴۷۹ مترمکعب بود که ۴۳۷ مترمکعب در سال ۸۹ رسیده است و این نشان می دهد روند مصرف مشترکان در سال گذشته یافته است.

وی اظهار داشت: این کاهش مصرف درحالیست که دمای هوای استان در سال قبل نسبت به سال ۸۸ سردتر شده بود و با این حال، ۶۵ تا ۷۰ درصد مشترکان قبض هایشان را پرداخت کردند که جای تشکر دارد.

مدیرعامل شرکت گاز گلستان اظهار داشت: برخی مشترکان تعداد واحدهای مصرف کننده شان با آنچه در روی قبض است
مغایرت دارد که می توانند با مراجعه به ادارات گاز نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

وی گفت: تاکنون ۱۷۰۰ مشترک با مراجعه به شرکت و تکمیل فرم های خود اظهاری، نسبت به اصلاح قبض های یشان اقدام شده است.

بهای گاز مشترکان پرمصرف تقسیط می شود

وی یادآورشد: آن دسته از مشترکان که توان پرداخت مبلغ قبض های صادر شده را ندارند می توانند با مراجعه به ادارات گاز نسبت به تقسیط بهای گازشان اقدام کنند.

سنگدوینی عنوان کرد: قبض های گاز مشترکان پر مصرف در دو تا سه قسط تقسیط می شود.

مدیرعامل شرکت گاز گلستان، حق اشتراک تعویض کنتور را بین ۳۸۰ تا ۴۲۰ هزار ریال اعلام کرد و گفت: برای تعویض کنتور در مرکز استان تا متراژ ۱۲۰ متر مربع ۷۶۸ هزار ریال و در شهرها و روستاهای استان نیز با زیربنای ۱۵۰ متر مربع، ۷۶۰ هزا رریال و زیربنای ۲۵۰ متر مربع، یک مییون و ۲۸۰ هزار ریال است.

وی گفت: اگر ساکنان مجتمع ها برای تفکیک کنتور یکجا مراحعه کنند، متوسط مبلغی که باید به این شرکت پرداخت کنند، ما به تفاوت آن حدود ۴۰ هزار تومان است و کنتور قبلی شان با نرخ جدید خریداری و کنتور جدید نیز به نرخ روز واگذار می شود.

وی گفت: توجه به اطلاع رسانی هایی مستمری که جهت مصرف بهینه گاز طبیعی و رعایت الگوی مصرف از طریق رسانه ها و مطبوعات انجام می گیرد از هم استانیهای عزیز تقاضا داریم در زمینه صرفه جوئی در مصرف گاز دقت نموده تا بتوانیم این سرمایه ملی را برای نسل های آینده حفظ کرده و گازرسانی در استان را توسعه دهیم و شاهد رشد وشکوفایی میهن باشیم.

تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان از نعمت گاز بهره مند شدند.