به گزارش افکارنیوز، غلامرضا شافعی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از طرح تولید الیاف پیشرفته در استان گیلان بازدید کرد. اقدامات لازم برای ایجاد کارخانه تولید الیاف که از جمله طرح های صنایع پیشرفته محسوب می شود همزمان با ساخت تجهیزات فنی از سوی شرکت های داخلی انجام شده است.

در حال حاضر سوله ها آماده شده و بخشی از تجهیزات و ماشین آلات لازم نصب شده است که در صورت اخذ به موقع تسهیلات، این کارخانه در پاییز امسال آماده بهره برداری است. حجم سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای طرح تولید الیاف در استان گیلان ۵۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

الیاف پیشرفته تولیدی در این کارخانه قابل استفاده در مقاوم سازی ساختمان و ساخت انواع وسایل ورزشی و قطعات خودرویی است. الیاف از جمله الیاف پیشرفته است که فناوری تولید آن در اختیار معدودی از کشورها است.

این الیاف پیشرفته کاربردهای متفاوتی از جمله مقاوم سازی ساختمان، تونل و قطعات بدنه خودرو دارد و در انواع کامپوزیت ها و مخازن CNG کامپوزیتی نیز به کار گرفته می شود. مخازن ساخته شده با این الیاف وزن کمتری نسبت به مخازن فولادی دارند به طوری که وزن مخازن کربنی CNG خودروهای سواری بسیار سبک تر از مخازن فولادی است.

هم اكنون الیاف پيشرفته با هزینههای ارزي از کشورهای دیگر وارد میشود اما با تلاش پژوهشگران ایرانی تولید آن در کشور آغاز خواهدشد. این مواد با وجود وزن کم، استحکامی حدود ۷ تا ۱۰ برابر استحکام فولاد ساختماني (بسته به گريد الياف) داشته و نسبت به کارایی بالایی که دارند با هزینه مناسبی تولید مي شوند.