گروه اقتصادی:

«حساب ذخیره ارزی هم اکنون نداریم و تبدیل به صندوق توسعه ملی شده است. مجموع ذخایر ما بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است البته با احتساب ذخایر طلا. سرمایه صندوق توسعه ملی نیز بالای ۵۰ میلیارد دلار است.» این ها اظهارات محمود احمدی نژاد در آخرین حضورش در صدا وسیمای ایران است.

به گزارشافکارنیوز، در حالی که محمود احمدی‌نژاد سرمایه صندوق توسعه ملی را «بالای ۵۰ میلیارد دلار» اعلام کرده است که رییس بانک مرکزی نظری برخلاف نظر احمدی نژاد را داشته است. رئیس بانک مرکزی می‌گوید ذخیره این صندوق نه تنها بالاتر از ۴۰میلیارد بلکه «نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار» است.


محمود بهمنی روز چهارشنبه، ۱۲ تیرماه، گفت: «میزان ذخایر ارزی نسبت به چند سال گذشته، یعنی حداقل پنج سال گذشته، ۶۰ تا ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده و یکی از دلایل آن ایجاد حساب جدیدی به نام صندوق توسعه ملی(سال ۱۳۸۹) است. ما در حال حاضر نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار در آن حساب ذخیره داریم.»

وی در ادامه از اعلام مبلغ ذخایر ارزی کشور خودداری کرد و گفت این یک مطلب «محرمانه و بسته» است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که محمود احمدی‌نژاد در همین روز در گفت‌و‌گوی تلویزیونی سرمایه صندوق توسعه ملی را «بالای ۵۰ میلیارد دلار»، یعنی حداقل ۱۰ میلیارد دلار بیش از آن چه رئیس بانک مرکزی می‌گوید، اعلام کرد.

محمود احمدی‌نژاد همچنین ذخایر ارزی امروز ایران را در تاریخ بی‌نظیر خواند و گفت با احتساب ارزش ذخایر طلا، «بیش از صد میلیاد دلار» برآورد می‌شود.

ذخایر ارزی مجموعه دارایی‌هایی است که در خزانه بانک‌های مرکزی کشورها عمدتا به صورت ارزهای معتبر بین‌المللی(به خصوص دلار) یا در قالب طلا نگهداری می‌شود.

دولت در چندسال گذشته بارها تأکید کرده است که مبلغ موجود در صندوق ذخایر ارزی محرمانه است. با این‌ حال در مورد موجودی این صندوق روایت‌های متفاوتی وجود دارد.

وزیر اقتصاد کشور دی‌ماه سال ۱۳۹۰ گفت که در حساب ذخیره ارزی پولی نمانده است. وی با این حال فروردین‌ماه سال ۹۰ گفت موجودی این صندوق «صد میلیارد دلار» است.

این در حالی است که اردیبهشت‌ماه سال ۹۰ رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۰ نیز گفت که طبق آمار بانک مرکزی تا پایان سال ۸۹، «یک دلار در حساب ذخیره ارزی باقی نمانده است».

سازمان بازرسی کل کشور نیز مهرماه ۱۳۹۰ اعلام کرده بود که حساب ذخیره ارزی ایران به زیر صفر رسیده است. اسفندماه سال ۹۰ نیز محمود احمدی‌نژاد اظهار کرد که به گفته بانک مرکزی «موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است».

حال اما، در سال جاری وزیر اقتصاد و محمود احمدی‌نژاد هر دو اعلام کرده‌اند که این صندوق «صد میلیارد دلار» موجودی دارد.

صندوق بین‌المللی پول حجم ذخایر ارزی ایران را در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰۱ میلیارد دلار ارزیابی کرده بود، با این پیش‌بینی که این رقم در سال بعد از آن به ۸۹ و در سال جاری به ۸۴ میلیارد دلار کاهش پیدا می‌کند.

واحد اطلاعات اقتصادی اکونومسیت نیز نوامبر ۲۰۱۲ همین متغیر را کمتر از ۷۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده است و لهزکو، مهمترین روزنامه اقتصادی چاپ پاریس، آن زمان گزارش کرد که ذخایر ارزی ایران احتمالا به چهل میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.