به گزارشافکارنیوز، قرارداد فاز ۱۹ پارس‌جنوبی در تاریخ بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۹(۱۵ ژوئن سال ۲۰۱۰)، میان شرکت نفت و گاز پارس از طرف شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و کنسرسیوم شرکت‌ پترو پارس و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی به رهبری شرکت پتروپارس به صورت EPC منعقد شد.
این پروژه که در مجموعه پروژه های معروف به پروژه های ۳۵ ماهه پارس جنوبی قرار دارد در سی و هفتمین ماه اجرا، در بخش خشکی و دریا در مجموع به پیشرفت اجرایی حدود ۶۰ درصدی رسیده است.
فاز ۱۹ بخشی از میدان مشترک پارس جنوبی است که در مرز آبی ایران و قطر واقع شده و به دلیل موقعیت ساختاری مخزن پارس جنوبی از پرفشارترین نقاط این میدان گازی است.

برداشت قطری ها از موقعیت مشترک فاز ۱۹ در میدان گنبدشمالی به دلیل فشار مناسب این نقطه، نسبت به دیگر فازهای توسعه ای گنبد شمالی بازده مناسبی برای آنها به همراه داشته است.
با توجه به اینکه در بخش ایران نصب نخستین سکوی دریایی فاز ۱۹ به پایان سال جاری موکول شده و ساخت پالایشگاه خشکی این فاز نیز توسعه مطلوبی در پیشرفت اجرایی نداشته هنوز هیچ زمانی برای بهره برداری از این پروژه اعلام نشده اما می توان امیدوار بود تأخیرهای این فاز بیش از یکسال به طول نینجامد و در سال آینده شاهد بهره برداری از آن باشیم.
پیمانکاران در بخش فراساحل هنوز در حال ساخت سازه های دریایی هستند، در بخش دریایی حفاری چاههای تولیدی این فاز ادامه دارد و در بخش خشکی نیز ساخت پالایشگاه هنوز به نقطه مطلوبی نرسیده است. اما در طرف قطر، شریک قطری با بهره گیری از تجهیزات روز دنیا، با سرعت در حال برداشت گاز از این میدان است و باید دید آیا با به تولید رسیدن فاز ۱۹ پارس جنوبی در سال ۹۳، اثری از گازهای پرفشار در این فاز از پارس جنوبی باقی می ماند.