به گزارش افکارنیوز، محمود رسولی نژاد امروز در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص نشست و برخاست ایرلاین های خارجی در فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) اظهار داشت: ۳۵ شرکت خارجی از فرودگاه حضرت امام پرواز می کنند که ۲۷ شرکت آن خارجی و ۸ شرکت داخلی هستند که با توجه به تثبیت نرخ ارز در کشور، پیش بینی می کنیم این رقم ۵۰ درصد رشد داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر در خصوص دریافت تعرفه عوارض فرودگاهی به صورت ارزی گفت: در برخی از فرودگاه ها تا ۸۰ درصد به شرکتها تخفیف عوارض فرودگاهی دادیم و حتی آن را به صفر هم رساندیم.

رسولی نژاد با بیان اینکه نحوه محاسبه تعرفه ها و عوارض فرودگاهی یک روش خاص و قانونی دارد، بیان کرد: از شرکتهای داخلی ۴۰ درصد عوارض فرودگاهی دریافت می شود در حالی که از شرکت های خارجی ۱۰۰ درصد دریافت عوارض می کنیم، ضمن آنکه محاسبه ما براساس نرخ دلار است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور با بیان اینکه برخی از شرکت ها که در فرودگاه هایی مانند زاهدان نشست و برخاست کنند، ۵۰ درصد هم از آن ۴۰ درصد تخفیف فرودگاهی می گیرند، تصریح کرد: شرایط مناسبی برای ایرلاین های داخلی ایجاد شده است و آنها مشکلی برای پرداخت عوارض ارزی فرودگاه ها ندارند.

وی در خصوص بدهی شرکت های هواپیمایی بابت عوارض مسافری داخلی و خارجی ادامه داد: شرکت ماهان بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان بابت عوارض مسافری داخلی و خارجی به شرکت فرودگاه ها در طول سه سال گذشته بدهکار است که این رقم برای ایران‌ ایر حدود ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و هواپیمایی آسمان ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است، ضمن آنکه جمع بدهی عوارض مسافری کل شرکت‌های هواپیمایی بالغ بر ۷۲ میلیارد تومان می شود.

رسولی نژاد با بیان اینکه ۵۴ فرودگاه در کشور مربوط به دولت و ۵ فرودگاه متعلق به بخش خصوصی است، گفت: فرودگاه های خلیج فارس یا عسلویه، فرودگاه کیش، ماهشهر، قشم و فرودگاه نفت یا لاوان از فرودگاه‌هایی هستند که در اختیار بخش خصوصی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور با اشاره به آمار پروازهای داخلی در سال، ۹۱ اظهار داشت: ۲۶۳ هزار و ۸۴۳ پرواز داخلی در سال گذشته انجام شده است و احتساب کلیه پروازها این رقم به ۳۵۴ هزار و ۸۱۲ پرواز می‌رسد.

وی در خصوص آمار اعزام پذیرش مسافر گفت: از ۵۴ فرودگاه، ۳۸ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۸۶۸ مسافر می رسد که با احتساب پنح فرودگاه بخش خصوصی این رقم به ۴۲ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۷۹۴ مسافر می رسد.

رسولی نژاد با بیان اینکه تعداد پروازها در سال ۹۰ نسبت به سال ۹۱ تقریبا برابر بود، اذعان کرد: در آمار مسافران خارجی در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ یک درصد کاهش داشته است، اما در بخش مسافر داخلی تغییرات محسوسی نداشتیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه در سه ماهه ابتدای سال ۹۲ بالغ بر ۴۰ هزار و ۲۸۴ پرواز انجام شده است، گفت: در سه ماهه اول سال ۹۱ این رقم ۴۳ هزار و ۵۴ پرواز بود که ۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به میزان پروازهای عبوری اظهار داشت: در سه ماهه سال ۹۲،۴۲ هزار و ۷۰ پرواز عبوری از کشور داشتیم که این رقم در سه ماهه سال ۹۱،۳۹ هزار و ۴۱۸ پرواز بود که افزایش ۶.۷ درصدی را نشان می دهد.

رسولی نژاد با اشاره به اینکه در سه ماهه امسال ۱۶ هزار و ۶۰۲ پرواز بین المللی انجام شده است، بیان کرد: این رقم در سال ۹۱،۱۷ هزار و ۵۷۶ پرواز بوده است که کاهش ۵.۵ درصدی را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور با بیان اینکه در مجموع عملکرد آمار پروازی در سال ۹۲ نسبت به ۹۱ ۱.۵ درصد کاهش نشان می دهد، خاطر نشان کرد: در سه ماهه امسال ۲ هزار و ۳۶۱ پرواز آموزشی و غیرمسابقه ای در آسمان کشور انجام شد که این رقم نسبت به سال گذشته کاهش ۱۷ درصدی داشته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات ما در سال گذشته ۴ هزار و ۳۶۹ میلیون ریال بوده است، گفت: با توجه به تغییرات ارزی پیش بینی می کنیم که این رقم امسال به ۷۵۰ میلیارد تومان برسد.

رسولی نژاد با بیان اینکه شرکت فرودگاه های کشور باید در هر ماه ۶۰۰ میلیارد ریال وصولی داشته باشد تا هزینه های خود را پوشش دهد، گفت: اما ایرلاین ها از پرداخت حقوق شرکت ها طفره می روند و بدهی زیادی را به این شرکت دارند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور تصریح کرد: یک بخش از بدهی آنها مربوط به عوارض مسافری است که در زمان فروش بلیت از مسافر دریافت می کند، اما آن را به شرکت فرودگاه ها نمی پردازند.

وی اضافه کرد: یک سوم بدهی ایرلاین ها مربوط به تعرفه مسافری، یک سوم عوارض فرودگاهی و یک سوم اجاره اماکن است که بر این اساس میزان بدهی آنها تا پایان سال گذشته به رقم ۲۵۵ میلیارد تومان رسیده است که ۸۰ میلیارد تومان آن به صورت اقساط در قالب چک و اوراق بهادار به شرکت پرداخت شده است.

رسولی نژاد با بیان اینکه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی هنوز بدهی خود را تا پایان سال ۹۰ تسویه نکرده است، گفت: بدنبال این هستیم که تمام بدهی شرکت ها تا پایان سال ۹۱ هم به صورت اقساطی از آنها دریافت شود، ضمن آنکه روند سه ماهه سال ۹۲ هم نشان می دهد که به رقم بدهی آنها ۵ درصد افزوده شده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور در خصوص میزان سرمایه گذاری در فرودگاه های کشور افزود: بالغ بر ۴۶۰ میلیارد تومان از سال ۸۸ تاکنون در فرودگاه های کشور بجز فرودگاه امام(ره) سرمایه گذاری شده و سرمایه گذاری یک هزار میلیارد تومان هم در حال بررسی است.

وی با اشاره به اینکه سه فرودگاه اختصاصی در کشور وجود دارد که به تازگی فرودگاه شریاز هم به آن اضافه شده است، بیان کرد: ۴ فرودگاه هم هزینه جاری خود را پوشش می دهند و فقط فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی(ره) می توانند هزینه سرمایه گذاری و ساخت و ساز خود را هم در بر گیرند.

رسولی نژاد در خصوص بدهی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی به فرودگاه ها اظهار داشت: بر اساس مصوبه قانونی شرکت نفت باید دو درصد از فروش سوخت هواپیما را به شرکت فرودگاه ها بپردازد، که تا پایان سال ۸۹ این رویه انجام می شد اما از آن سال به بعد شرکت نفت مقاومت کرد و این پول را نپرداخت.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور تصریح کرد: تا پایان سال ۹۱ رقم بدهی آنها به ۱۶ میلیارد تومان رسیده است، اما آنها حاضر به پرداخت بدهی نیستند.

وی با اشاره به انتشار پروازهای بین المللی به فرودگاه امام خمینی اظهار داشت: با توافق ارگان ها انتقال پروازهای بین المللی از مهرآباد به فرودگاه امام خمینی تایید شد که حج عمره هم بخشی از این پروازها است. بر این اساس امسال از ۲۳شهریور ماه ۲۰ هزار زایر حج تمتع تهرانی و استان های اطراف از فرودگاه امام خمینی(ره) استفاده می کنند.

رسولی نژاد تصریح کرد: مسافران فرودگاه زنجان به تبریز، فرودگاه استان مرکزی به اصفهان، فرودگاه خرم آباد به کرمانشاه برای پرواز حج تمتع منتقل می شوند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور با اشاره به اینکه در فرودگاه حضرت امام بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال هتل فرودگاهی در حال ساخت است گفت: عدد این سرمایه گذاری به ۱۲۰ میلیارد تومان رسیده است همچنین در سال گذشته CIP این فرودگاه با اعتبار ۳۲۰ میلیارد ریال بهره برداری شد.

وی در خصوص جابجایی دو فرودگاه گفت: فرودگاه اهواز به دلیل وجود حوضچه نفتی در زیر فرودگاه باید منتقل شود که احتمالا از سال آینده این کار آغاز خواهد شد. همچنین فرودگاه بوشهر هم باید برای راحتی اهالی آن شهر به محل دیگری منتقل شود که احتمالا در دو سال آینده این پروژه آغاز می شود.