به گزارش افکارنیوز، نگرانی و سرگردانی در بازارهای متلاطم توشه‎ای است که اقتصاد رنجور کشور در سال‎های اخیر برای مردم به ارمغان آورده است.

تحریم و مشکلات اقتصادی چرخه تولیدگران داخلی را تحت‌الشعاع قرار داده است و مدیریت و نظارت ضعیف نیز زمینه‎های لازم را برای نا به سامانی بازار کالاهای ضروری مردم مهیا کرده است.

از اواسط سال گذشته تاکنون افزایش قیمت‎های کالاهای ضروری بیش از گذشته چشمگیر بوده تا جایی که منجر به ایجاد صف‎های طولانی برای تهیه کالای مورد نظر و اعتراض مردم شد.

مسئولان نیز برای سامان بخشیدن به بازار کالاهای ضروری تمهیداتی اندیشیدند که به شکل عملی در تعادل بازار تأثیری چشمگیری را رقم نزد.

برنج به دلیل قرار گرفتن در لیست غذاهای اصلی خانواده‎های ایرانی جزو کالاهای اساسی نیز محسوب می‎شود.

با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و بازار داغ خریدهای این ماه نگرانی‎هایی از سوی مردم مبنی بر گرانی برنج و تکرار حواشی و نا به سامانی ماه‎های اخیر بازار این کالا وجود دارد.

البته مسئولان با راه‌اندازی نمایشگاه‎ها و بازارهای مربوطه در اقصی نقاط کشور سعی بر جلوگیری از این نا به سامانی‎ها در تفاوت قیمت‎ها داشته‎اند، اما به طور قطع نمی‎توان این اطمینان را به مردم داد که با تفاوت قیمت و یا گرانی در موقع خرید این کالا مواجه نشوند.

به تازگی رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی از کاهش شدید و قیمت برنج وارداتی خبر داده است و علت این امر را کاهش قیمت برنج هندی و افزایش خرید و واردات برنج به کشور عنوان کرده است اما روز گذشته قیمت برنج در بازارهای اصفهان با رشد دودهم درصدی مواجه بوده است.

در روزهای گذشته با اعلام قیمت لیست ۴۳کالای اساسی، در گروه برنج بهای برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب معادل ۱ / ۱درصد و ۶/۱ درصد افزایش داشت که در حال حاضر برنج داخلی کیلویی ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان به فروش می‎رسد و در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا به مناسبت ماه مبارک رمضان برنج سفید آپاچی ۲۴۰۰ تومان، تایلندی ۱۹۰۰ تومان و هندی دانه کوتاه ۱۷۰۰ تومان عرضه شود همچنین قیمت برنج آمریکایی ۲۴۰۰تومان اعلام شده است.

مسئولان قول‎هایی را در خصوص ثبات قیمت این کالا در ماه مبارک رمضان داده‎اند، اما هجوم مردم برای خرید برنج و تأمین آن برای ماه مبارک رمضان دست دلالان این کالا را باز گذاشته و زمینه خوبی برای اختلال در بازار برنج فراهم آورده است، به طوری که تأکید مؤکد مسئولان به مردم صبوری در خرید این کالا و در صورت نیاز مبرم مراجعه به نمایشگاه‎هایی است که مختص تأمین کالاهای ماه مبارک رمضان دایر شده است.

با وجود افزایش قیمت برنج مسئولان اما حرف از کاهش قیمت برنج داخلی به علت آغاز برداشت برنج داخلی می‎زنند.

باید دید مسئولان برای ثبات قیمت برنج در ماه مبارک رمضان و همچنین کاهش فشار گرانی کالاهای مورد نیاز این ماه بر مردم چه تمهیداتی اتخاذ خواهند کرد.