به گزارش افکارنیوز، محمد پرورش گفت: برای تهران یک نقطه در یافت آباد آبرسانی خصوصی داریم که آن هم پیگیری شده تا تحویل شرکت آب و فاضلاب بدهند. با این حال، در هیچ نقطه ای از تهران مشکل نیترات نداریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: هم اکنون یک سری تبلیغات درباره دستگاه های تصفیه آب صورت می گیرد که ما در این بخش نگرانی هایی را داریم چون هیچگونه مشکل کیفیت و مسائل میکروبی و شیمیایی در آب تهران نداریم.

پرورش با بیان اینکه تا ۳ ماه آینده تصفیه خانه سد ماملو به بهره برداری می رسد افزود: پس از آن، آب کل جنوب تهران از آزادگان به پایین از آن طریق تامین می شود.

وی ادامه داد: همچنین پروژه رینگ تهران را با نام حضرت قمر بنی هاشم داریم که حدود ۱۵۰ کیلومتر لوله گذاری خواهد شد. از این طریق تمام تصفه خانه ها و مخازن شهر تهران به یکدیگر متصل می شوند و تا ۳ سال آینده که به بهره برداری کامل برسد آب شمال و جنوب تهران یکپارچه می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو درباره کیفیت آب مناطق مختلف تهران با تاکید بر اینکه منشور کیفیت ظرف ۲ سال اخیر ایجاد شده است گفت: به خاطر اینکه فقط کمیت دنبال نشود مشخصات میکروبی، فیزیکی و شیمیایی دنبال می شود. هم اکنون در شهر تهران آب از طریق سدها تامین می شود و در برخی از شهرهای استان نیز از طریق سدها است.

پرورش ادامه داد: در هیچ جای استان تهران مشکل کیفیت آب نداریم و در مورد شهر تهران که بسیار عالی است. در هر روز برای شهر تهران ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تلفن داریم که در حوزه های مختلف از فاضلاب، مشترکین و حوادثگزارش می شود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران تصریح کرد: در بخش فاضلاب تهران که از حدود ۸۰ سال قبل شروع شده بود تا سال ۸۴ طرح فاضلاب تهران به صورت کامل تایید شد و کار به صورت جدی آغاز شد. با وجود اجرای هدفمندی و کاهش تخصیص اعتبار در ۲ سال گذشته اقدامات خوبی در شهر تهران انجام شد.

وی افزود: هم اکنون حدود ۵۳ درصد از شهر تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب است و ۵۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب ایجاد شد ولی کل طرح ۹ هزار کیلومتر است. به دلیل اینکه باید پساب فاضلاب تهران در بخش کشاورزی استفاده شود، در قسمت های مختلف شهر طرح های مختلفی داریم و از این طریق شرق تهران و مرکز تحت پوشش است و حدود ۲۸ کیلومتر نیز تونل اجرا شده است و از این طریق حدود ۱۴ مترمکعب در ثانیه انتقال صورت می گیرد.

به گفته پرورش، در غرب تهران نیز ۴۰ کیلومتر خط انتقال ایجاد شد و از طریق تصفیه خانه تهران حدود ۷ مترمکعب در ثانیه پساب تصفیه می شود که با تخصیصی که در گذشته از سدهای لار و لتیان برای شرب تهران در نظر گرفته می شود جایگزین خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: همچنین ۷ تصفیه خانه محلی در تهران داریم که در حال جمع آوری است. در غرب تهران اعتباری از بانک توسعه اسلامی دریافت کردیم که ۴ مدول تصفیه خانه ساخته می شود و ظرف ۴ سال آینده فاضلاب شهر تهران جمع آوری خواهد شد.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: با مدل های جدید و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در منطقه غرب تهران نیز کار پیگیری می شود. هم اکنون تصفیه خانه اسلامشهر دارای ۵۰ درصد پیشرفت است و در سطح استان جمع آوری فاضلاب در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: مدل پیش فروش شبکه فاضلاب در مناطق غرب، شرق و مرکز شهر برنامه ریزی شده و مردم مشارکت خواهند کرد. به صورت ۳۶ ماهه اقساط را پرداخت می کنند و ۲۴ ماهه شبکه ایجاد می شود.

پرورش درباره تامین فشار آب در شهر تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه در تهران ۷۲ مخزن بزرگ آب داریم فشار آب تنظیم شده است. در تابستان وسط روز که دما بالا می رود هر ۱ درجه دما ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزارمترمکعب مصرف آب را افزایش می دهد. به صورت کلی پیک مصرف آب وسط روز است که مردم باید مراعات کنند

این مقام مسئول در وزارت نیرو بیان داشت: بهره برداری از ۲ پروژه بزرگ انتقال آب تهران از سد ماملو و پروژه قمر بنی هاشم تا ۳ سال آینده پایداری کمی و کیفی آب در تهران را ایجاد می کند. با این حال، قیمت آب بها در حال حاضر منصفانه نیست چون ما برای هر مترمکعب آب در حال حاضر حدود ۷۵۰ تومان هزینه می کنیم ولی متوسط ۲۵۰ تومان دریافت می شود و مشکل داریم.