به گزارشافکارنیوز، از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف بنزین ایران با رشدی حدود هفت درصدی به بیش از ۷۰ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است که پیش بینی می شود با ماه مبارک رمضان، متوسط مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی در هفته‌های پایانی تابستان با جهش مصرفی بیشتری روبرو شود.

با وجود تعریف سناریوهای مختلفی قیمتی برای عرضه بنزین نیمه یارانه‌ای و آزاد اما سهمیه و قیمت بنزین خودروهای عمومی، شخصی و خدماتی تا اسفندماه سالجاری تثبیت شد و از این رو ۶۰ لیتر سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای خودروهای شخصی، خدماتی و عمومی مرداد ماه خودروها بدون تغییر در قیمت و یا میزان سهمیه تا ساعت ۲۴ فردا دوشنبه واریز می شود.

از سوی دیگر تا پایان اسفندماه اجرای تمامی سناریوهای افزایش قیمت و یا تغییر در سهمیه بنزین خودروها منتفی شده است و این احتمال وجود دارد که این فرآورده پرطرفدار نفتی در صورت تصویب مجلس و شورای نگهبان با پیشنهاد دولت یازدهم و در قالب لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ با تغییرات جدید قیمتی روبرو شود.

از این رو برای مرداد ماه سالجاری هر لیتر بنزین نیمه یارانه ای با قیمت ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد با نرخ ۷۰۰ تومان عرضه می شود ضمن آنکه ۲۵ لیتر بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت‌‌ها با نرخ نیمه یارانه‌ای اختصاص می یابد.

برای دومین ماه فصل تابستان سالجاری سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی بدون محدودیتی، در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است.

در همین حال با توجه به آغاز توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ اتحادیه اروپا در برخی از کلانشهرها همچون تهران، اراک، کرج و اهواز، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: با وجود افزایش هزینه‌های تولید اما تا اطلاع ثانوی بنزین اروپایی با قیمت‌های مصوب و تکلیفی دولت در جایگاه‌ها عرضه خواهد شد.

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت هم اخیرا در گفتگو با مهر افزایش قیمت بنزین را فعلا منتفی اعلام کرده و تاکید کرده است: سال گذشته پیشنهاد افزایش قیمت بنزین به ستاد هدفمندی یارانهها ارائه شد اما به دلیل توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانهها، این اصلاح قیمت فعلا منتفی است.