به گزارشافکارنیوز، هر سال از اواخر تیرماه تا اوایل مردادماه، اوج خرید خودرو در بازار بود ولی امسال با توجه به رکود قبلی موجود در این بازار در پی امیدواری خریداران به کاهش قیمت‌ها، کاهش نرخ ارز و همچنین فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، فروش خودرو در بازار رونق چندانی ندارد. این مسئله باعثکاهش عرضه خودرو به خریداران در بازار شده تا جایی که به گفته برخی فعالان بازار خودرو، فروش در این بازار در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته کاهش ۸۰ درصدی را تجربه کرده است.

این در حالی است که کاهش عرضه خودروسازان هم نتوانسته بازار را تشنه‌تر کند و در واقع رکود بازار یک «نه» بزرگ از سوی مشتریان بازار خودرو به نتیجه عملکرد شرکت‌های خودروساز در تولید و عرضه خودرو یعنی التهاب بازار به دلیل کمبود عرضه است.

در این شرایط، هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۳۶ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود که کاهش یک میلیون تومانی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد. همچنین قیمت پژو ۲۰۷ دنده‌ای با کاهش ۲ میلیون تومانی به ۴۸ میلیون تومان رسیده است.

در مورد تندر ۹۰ مدل E۱ ایران خودرو نیز می‌توان به کاهش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۳۲ میلیون تومان اشاره کرد.

تندر ۹۰ مدل E۲ پارس خودرو و ایران خودرو نیز به ترتیب ۳۷ و ۳۵.۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند که تغییر قیمتی را طی روزهای اخیر نشان نمی‌دهد.

در عین حال، قیمت رانا نیز با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی طی روزهای گذشته به ۳۲ میلیون تومان رسیده است.

* اختلاف قیمت کارخانه و بازار اولین خودروی ملی

در مورد سمند LX نیز باید به افت ۵۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار و عرضه آن به قیمت ۲۷ میلیون تومان اشاره کنیم، هرچند سمند، خودروی ملی محسوب می‌شود و در همین حال، قیمت کارخانه‌ای این خودرو ۲۳ میلیون تومان است و به این ترتیب، اختلاف قابل توجهی بین قیمت کارخانه‌ای و نرخ بازار این خودروی ملی مشاهده می‌شود.

طی هفته‌های اخیر، قیمت سوزوکی ویتارا نیز در بازار با کاهش یک میلیون تومانی به ۱۳۱ میلیون تومان رسیده است.

در همین حال، پژو ۴۰۵ بنزینی با قیمت ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پژو پارس سال با قیمت ۳۷.۵ میلیون تومان به مشتریان بازار خودرو عرضه می‌شوند که تغییر قیمتی را طی روزهای اخیر نشان نمی‌دهد.

* کاهش ۳ میلیون تومانی قیمت مگان

در مورد محصولات گروه سایپا مانند تیانا هم باید به کاهش ۳ میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کرد که در حال حاضر ۱۴۹ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

قیمت مگان نیز بدون در نظر گرفتن آپشن‌های این خودرو به ۸۴ میلیون تومان رسیده و نوع با آپشن آن به قیمت ۸۸ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود که کاهش ۳ میلیون تومانی قیمت را نشان می‌دهد.

وانت پیکاپ دوکابین نیز به دلیل کاهش عرضه از سوی کارخانه، با افزایش قیمت ۳ میلیون تومانی روبرو شده و این روزها به قیمت ۸۳ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

همچنین هر دستگاه سایپا ۱۱۱ مدل SX بدون تغییر قیمت طی هفته‌های اخیر با قیمت ۱۶.۵ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود و در عین حال، قیمت سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ مدل SX نیز در بازار حدود ۱۶ میلیون تومان است.

قیمت تیبا نیز در بازار، بدون تغییر طی روز‌های اخیر ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

* قیمت کمری، دو میلیون تومان کاهش یافت

در مورد خودروهای خارجی نیز می‌توان به افزایش ۵ میلیون تومانی قیمت کرولا و عرضه آن به قیمت ۱۲۵ میلیون تومان اشاره کرد. در مقابل، باید به کاهش دو میلیون تومانی قیمت تویوتا کمری و عرضه این خودرو به قیمت ۱۶۳ میلیون تومان اشاره کنیم.

قیمت یاریس هاچ‌بک نیز با افزایش ۳ میلیون تومانی به ۹۱ میلیون تومان رسیده و در مقابل، قیمت اپتیما با کاهش ۴ میلیون تومانی به ۱۴۴ میلیون تومان رسیده است.

قیمت سوناتا نیز با کاهش ۵ میلیون تومانی به ۱۵۰ میلیون تومان رسیده و در حال حاضر هر دستگاه سانتافه مدل ۲۰۱۳ نیز در بازار ۲۴۵ میلیون تومان معامله میشود.