به گزارش افکارنیوز، بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی اقلیم کردستان عراق، در حالی که تجار کرد تلاش دارند تا از کاهش ارزش پول ملی ایران به دلیل تحریم ها بهره ببرند، واردات کالا از ایران به منطقه خودمختار کردستان عراق در سال ۲۰۱۲ دو برابر شده است.
اداره صادرات و واردات اقلیم کردستان عراق اعلام کرد، بیش از ۲ هزار شرکت در این منطقه از ایران کالا وارد می کنند و در سال گذشته بیش از یک میلیون تن مواد غذایی و لوازم خانگی از ایران وارد کردستان عراق شده است.
محمد احمد، تاجر کرد گفت، تنها در سال گذشته ۲۶۰ هزار دوچرخه و اسباب بازی از ایران وارد کرده است که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد بیشتر بوده است. وی همچنین گفت، به دلیل کاهش ارزش ریال در برای ارزهای خارجی و به خصوص دلار آمریکا سود خوبی از واردات کالا از ایران عایدش می شود.
تحریم های آمریکا بخش های بانکی و صنعت نفت ایران را هدف قرار داده است. غرب ادعا می کند که برنامه هسته ای ایران با هدف ساخت سلاح هسته ای دنبال می شود، اما تهران همواره تاکید کرده است که فعالیت های هسته ای اش کاملا صلح آمیز است.
صابر خوشناو، یک تاجر ساکن سلیمانیه عراق، گفت، هر سال بیش از ۱۰۰۰ تن محصولات ایرانی وارد می کند، در حالی که اگر همین کالاها را از دبی یا ترکیه وارد کند قیمت هر تن از این کالاها تا ۴۰۰ دلار گرانتر خواهد بود.
کردستان عراق همچنین یک نقطه ترانزیتی برای کالاهای خارجی است که مقصد نهایی آنها بازار ایران است.
راحیم عمر، دیگر تاجر کرد گفت، در دهه ۱۹۹۰ کردستان محصولات الکترونیکی از ایران خریداری می کرد، اما اکنون این روند برعکس شده است.
وی افزود: تجار ایرانی محصولات الکترونیکی و به خصوص ماهواره را به جای چین از بازار کردستان عراق تهیه می کنند، زیرا اینجا تعرفه ها پایین است.