به گزارش افکارنیوز، سازمان حمایت در واکنش به گفت و گوی رئیس اتحادیه بارفروشان با تسنیم که گفته بود، «قیمت عمده سیب‌زمینی ۱۷۰۰ تومان است / خرده‌فروشان سودجو گران‌فروشی می‌کنند» اعلام کرد: صرفنظر از مقوله گرانی و گرانفروشی، با در نظر داشتن شرایط و تعاملات سنتی حاکم بر بازار میوه و صیفی‌جات اعم از تولید و توزیع، تاثیرپذیری از تغییر فصول و نوسان قابل ملاحظه عرضه و تقاضا در مقاطع مختلف سال؛ تا حدودی تغییرات قیمت میوه و صیفی‌جات با لحاظ تنوع گسترده نوع و کیفیت آن قابل توجیه می‌باشد و این موضوع باید در تحلیل شرایط بازار مدنظر قرار گیرد.

تفاوت و بالا بودن قیمت میوه و صیفی‌جات فقط به گرانفروشی و تخلف عوامل فروش ختم نمی‌شود بلکه شرایط جوی، مکانیسم بازار(عرضه و تقاضا)، تعرفه و عوارض برای واردات میوه و صیفی‌جات، عدم وجود شبکه توزیع رسمی، نرخ حمل و نقل و… در قیمت میوه و صیفی‌جات تاثیر بسزایی دارد. لازم به توضیح است در ارتباط با عمده دلایل افزایش قیمت سیب‌زمینی می‌‌توان به کاهش سطح زیر کشت محصول در سال جاری، سرمازدگی و بارش سیل آسای باران در برخی مناطق غربی کشور طی ماه‌های اخیر اشاره کرد.

با توجه به موارد ذکر شده، نظارت و پایش مستمر بازار اقلام کالایی مختلف از جمله میوه و صیفیجات همواره در دستور کار سازمان حمایت قرار دارد و با متخلفین طبق قوانین موضوعه برخورد میشود. کما اینکه برابر گزارشهای واصله از سطح کشور از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۱۱۷ هزار و ۲۸۱ مورد بازرسی از سطح مراکز عمده و خرده میوه انجام شده و به ۹ هزار و ۳۰۱ فقره گزارش مردمی نیز رسیدگی گردیده که در نهایت منجر به تنظیم بیش از ۱۱ هزار مورد پرونده تخلف به ارزش ریالی ۱۹ میلیارد و ۶۸۵ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۱۳۱ شده است.