به گزارش افکارنیوز، میرجواد سلیمانی - قائم مقام محصول و کیفیت ایران خودرو - با اعلام خبر بالا افزود: این وانت روی پلاتفرم ۴۰۵ و با هدف نوآوری و تامین نیاز بازار طراحی و تولید شده است.

وی برخورداری از موتور OHVG۲، استاندارد یورو ۴ و نصب مخازن گاز در کف را از جمله ویژگی‌های این وانت عنوان کرد و افزود: این ویژگی موجب می شود فضای بزرگ‌تری برای بار اختصاص یابد.

سلیمانی اظهار کرد: دو مخزن ۳۵ لیتری گاز در این خودرو نصب شده که از طریق دریچه‌ای از کف اتاق بار در دسترس راننده است.

قائم مقام محصول و کیفیت ایران خودرو رفع کاستی‌های وانت باردو را از جمله اولویتهای ایران خودرو در عرضه وانت جدید عنوان کرد و گفت: ‌ این محصول در بخش کابین بار بزرگ‌تر بوده و دارای امکانات داخلی مانند ایربگ، کولر و سیستم‌های جدید مانند ABS است.

وی ادامه داد: برای تامین استاندارد یورو ۴ نیز تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری بر روی ای. ام. اس. و کاتالیست خودرو ایجاد شده است.

سلیمانی طراحی وانت در ایران را امری کاملا جدید و اختلاف فنی و تکنیکی از لحاظ طراحی محصول بین وانت PU۱ با وانت باردو را عمده دانست و گفت: این محصول در دو نوع بنزینی و پایه گاز سوز با گنجایش بار ۷۰۰ و ۶۰۰ کیلوگرم تولید می شود. چرخ‌های این وانت نیز براساس گنجایش بار طراحی شده و با چرخ سواری متفاوت است.

قائم مقام محصول و کیفیت ایران خودرو اظهار کرد: بیش‌ترین تغییرات این محصول نسبت به خودروی پایه در حوزه قطعات پرسی بدنه است که به صورت کامل توسط سازندگان داخلی انجام شده است.

وی افزود: اتاق بار این وانت با پیچ به شاسی وصل شده که با توجه به نیاز مشتری قابل تغییر است. قالب‌های بدنه نیز توسط شرکت‌های قالب‌های صنعتی و قالب‌های پیشرفته ایران خودرو و جیگ‌ها توسط تام ایران خودرو طراحی شده و در دست ساخت است که بر اساس برنامه زمان‌بندی تا آبان ماه امسال ۷۰ درصد این پروژه به اتمام خواهد رسید. همچنین برخی از قطعات مانند کف اتاق بار و رکاب نیز در مرحله ریخته‌گری قرار دارند.

او از تجهیز خط مونتاژ سایت ایران خودرو تبریز برای تولید وانت PU۱ خبر داد و گفت: قطعات اصلی بدنه پس از مونتاژ در خط بدنه شش و رنگ آمیزی در سالن رنگ شماره یک، برای مونتاژ نهایی به ایران خودرو تبریز ارسال خواهد شد.

وی افزود: به منظور کاهش هزینه‌های تولید، ازمجموعه‌های قطعات بدنه تولید شده در سایر خطوط مانند بدنه سازی دو و چهار و همچنین شرکت همگام نیز استفاده خواهد شد.

طبق اعلام ایران خودرو، تاکنون یک نمونه وانت PU۱ ساخته شده و آزمونهای مهندسی بر روی عملکرد سیستم های مختلف آن درحال انجام است.