به گزارش افکارنیوز، تأمین مسکن افراد مختلف جامعه همیشه به عنوان یک مسأله مهم و قابل تأمل در رده‌های تصمیم‌گیری اقتصادی و اجتماعی تلقی می‌شود در این بین، مسکن افراد کم‌درآمد جایگاه ویژه‌ای در این تصمیم‌گیری‌ها دارد، از این رو نمی‌توان تأمین مسکن اقشار پایین‌دست جامعه از حیثدرآمد را به دست بازار سپرد دولت‌ها و تصمیم‌گیرندگان کلان کشوری در این بین نقش ایفا می کنند.

در سال‌های اخیر، در کشور ما همانند سایر کشورهای در حال توسعه چنین سیاست حمایتی‌ای در قالب «مسکن مهر» رخ نشان داد و دولت نهم و دهم تاکید ویژه‌ای بر اجرا و گسترش آن داشته است. بر اساس برخی آمارها طول دوره انتظار برای تأمین مسکن ملکی با پس‌انداز یک سوم درآمد، چیزی در حدود ۱۰۰ سال یا بیشتر خواهد بود و این نشان‌دهنده عملی نبودن تأمین مسکن در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت است که آسیب‌های مختلف روحی و اجتماعی و اقتصادی خواهد داشت از این رو دولت‌های اخیر تلاش فراوانی برای تأمین مسکن به منظور ارتقای سطح معیشت دهک‌های پایین‌دست جامعه انجام دادند این تلاش‌ها به همان جهتی انجام شد که بازار با توجه به مؤلفه‌های خود نمی‌توانست نفعی به مسکن این دهک‌ها برساند به همین منظور سیاست‌های مسکن مهر به سمت تسهیلات ارزان و واگذاری زمین پیش رفت تا بتواند حوزه مسکن را به شیوه خویش مدیریت کند.

دولت مهرورزی با تلاش برای ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه با نرخ پایین بهره در کنار حذف قیمت زمین و … توانست تا مجموعه روندهای تسهیل‌کننده‌ای را برای این امر به دهک‌های پایین‌دست جامعه ارائه کند.

مسکن مهر در شهرستان ها کاملأ موفق بوده است

علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازار خبر گفت: مسکن مهر یکی از طرح های موفق دولت نهم و دهم بود که توانست عقب ماندگی های گذشته را جبران کند و ادامه این روند در دولت یازدهم ما را به هدف این طرح که رسیدن به تعادل و ثبات قیمت مسکن در کل کشور می باشد نزدیکتر می کند.

وی در ادامه گفت: ما باید سالیانه حداقل بین ۱ تا ۲ میلیون واحد مسکونی بسازیم و در کنار این موضوع ترمیم بافت های فرسوده را باید در دستور کار قرار دهیم.

خسروی با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر معماری اسلامی گفت: ما باید به سمت صنعتی سازی پیش برویم و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری معماری اسلامی را در عمل پیاده کنیم و اگر از پیشرفت صنعتی سازی غفلت کنیم ضمن عقب ماندگی بیشتر با افزایش قیمت در بخش های مختلف مواجه می شویم، در حال حاضر ۳۰ درصد از سبد هزینه های خانوار را هزینه مسکن به خودش اختصاص داده که باید با تلاش بیشتر تا جایی که می شود این مقدار را کاهش دهیم.

این عضو کمیسیون عمران، پرداختن به زیرساخت ها، ‌کمک به صنعتی سازی در بحثهای معماری اسلامی را از راه کارهای موثر در پیشبرد اهداف حوزه مسکن نامید و اظهار امیدواری کرد وزیر مسکن در دولت آینده با دید مثبتی به این عوامل بپردازد.

وی تأثیر مسکن مهر در شهرستان ها را بسیار موفق دانست و گفت: مسکن مهر باعثکاهش چشمگیر قیمت مسکن در شهرستان ها شده به گونه ای که بسیاری از مردم توانستند با رقمی بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان صاحب خانه شوند.

خسروی ظرفیت پر شده تهران را مهمترین علت افزایش قیمت مسکن نام برد و تأکید کرد با راهکارهایی چون تشویق به کاهش جمعیت تهران، مالیات بر زمین ها و خانه های خالی جهت همکاری با ساخت و ساز و حمایت قانونی از پیش فروش خانه ها و کمک به ترمیم بافت های فرسوده از جمله عواملی است که می تواند در کاهش قیمت مسکن در پایتخت موثر باشد.

انبوه سازی و تولید با جانمایی مناسب قیمت را به تعادل می رساند

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران در گفتگو با بازار خبر نیز در این خصوص گفت: مسکن مهر باید در دولت یازدهم ادامه یابد و فقط تغییراتی در اجرای آن صورت گیرد، از جمله مسئله جانمایی یا ارائه تسهیلات که باید توجه بیشتری شود، اگر مسکن مهر اجرا نمی شد افزایش سرسام آوری در قیمت مسکن داشتیم.

وی در ادامه گفت: قیمت مسکن در سالهای ۱۳۶۸، ‌۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ جهش زیادی داشت. در سال ۹۱ عنوان کردیم که ۲۰ درصد این افزایش ها حباب است در حال حاضر ۷ درصد از این حباب کا سته شده و روند نزولی هم دارد، ما باید با انبوه سازی و تولید مناسب توازن عرضه و تقاضا را برقرار کنیم تا قیمت در بازار مسکن به تعادل برسد.

انضباط پولی و عرضه مناسب موثر در تثبیت قیمت مسکن

باقر میلانی عضو انجمن مفاخر معماری ایران در گفتگو با بازار خبر ۲ عامل را جهت تثبیت قیمت مسکن موثر دانست و افزود: دولت باید در اجرای انضباط پولی و مالی تحت تأثیر چاپ پول و بالا رفتن پایه پولی قرا نگیرد، در واقع سیاست های دولت آینده در کنترل بانک مرکزی بسیار با اهمیت است زیرا چاپ بیش از حد پول، افزایش نقدینگی و عدم فضای مناسب برای سرمایه گذاری آشفتگی بازارهای مختلف از جمله سکه، ارز، مسکن و طلا را در پی دارد.

میلانی از عرضه به عنوان مسئله مهم دیگری نام برد و گفت: به عبارتی دیگر تولید صحیح جانمایی درست ، هوشمندانه و عقلایی در جاهایی مورد نیاز و پرداختن به نوسازی بافت های فرسوده است ، به طور کلی عرضه به مقدار نیاز با جانمایی مناسب به همراه انضباط مالی می تواند قیمت مسکن را بسیار کاهش و کنترل نماید.