به گزارش افکارنیوز، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران واردات سیگار در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۲ از نظر وزنی هم با افت ۷.۲ درصدی بالغ بر ۲۹۴۲ تن شد. در این مدت ترکیه، امارات و کره‌جنوبی سه مبدا اصلی واردات سیگار به ایران بودند؛ به طوری که سهم این سه کشور از واردات سیگار ایران از نظر ارزشی به تریتب به ۵۴.۴، ۳۴.۷ و ۷.۶ درصد رسید. درصد ناچیزی سیگار از سایر کشورها طی امسال تاکنون وارد کشور شده است.

کاهش واردات قانونی و رسمی سیگار به کشور نمی‌تواند خبر خوبی برای بازار داخلی باشد. اگرچه طبق آمار تولید سیگار در شرکت دخانیات طی سه ماهه نخست سال جاری با افزایش ۷۹ درصدی به بیش از ۵.۲ میلیارد نخ رسید اما هم‌اکنون بخش عمده‌ای از نیاز بازار داخلی سیگار از طریق واردات تامین می‌شود که کاهش واردات قانونی سیگار به منزله افزایش قاچاق هرچه بیشتر این محصول دخانی به کشور است.

هم‌اکنون از میزان مصرف ۶۱ میلیارد نخ سیگار در کشور در خوشبینانه‌ترین حالت فقط نیمی از آن در اختیار شرکت دخانیات ایران قرار دارد و مابقی نیاز بازار از طریق قاچاق یا واردات تامین می‌شود.

چندی پیش مدیرعامل شرکت دخانیات اذعان کرد که بازار ۲۰۰۰ میلیارد تومانی سیگار ایران در اختیار شرکت‌های خارجی قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت دخانیات همچنین خبر داد که ایران یکی از دو کشور دنیاست که بالاترین میزان قاچاق سیگار را دارد.

برخی آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که سهم قاچاق در بازار سیگار ایران به رقم بسیار نگران کننده ۴۵ درصد رسیده است. به این معنا که نزدیک به نیمی از بازار سیگار کشور در اختیار محصولات قاچاق است. گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که برخ سیگارهای با کیفیت بسیار پایین و جعلی از کشورهای عربی به ویژه عراق و امارات به صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند.

وظیفه مبارزه با قاچاق سیگار طبق مصوبه دهم اردیبهشت سال ۱۳۹۱ هیئت وزیران بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شده و این وزارتخانه نیز این وظیفه را به مرکز برنامهریزی و نظارت بر دخانیات کشور سپرده است. مرکزی که تاکنون خبر یا گزارش چندانی از فعالیتهای آن منتشر نشده است.