به گزارشافکارنیوز، عباس معمار‌نژاد در مورد ترخیص دارو و کالاهای اساسی گفت: ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات کشور خارج از نوبت انجام می‌شود و اگر مشکل ارز، قرنطینه و یا فنی نداشته باشند، این کالاها سریعاً ترخیص و خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر دپو یا انباشت غیرعادی کالاهای اساسی در گمرک نداریم.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: تنها ۳۳۰ تن دارو در گمرکات مانده بود که با استقرار نمایندگان وزارت بهداشت و بانک مرکزی اواخر هفته گذشته ۲۲۰ تن از ۳۳۰ تن ترخیص شده و بقیه این داروها ظرف امروز یا فردا ترخیص می‌شود.

وی تاکید کرد: البته موجودی کالا در گمرک یک جریان ثابت نیست و مرتب کالا وارد شده و از یک طرف ترخیص می‌شود، اما باقی‌مانده این ۱۱۰ تن دارو ظرف دو روز آینده ترخیص می‌شود.

معمار‌نژاد با بیان اینکه دپوی غیرعادی کالا در گمرکات نداریم، در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی‌های خوراک دام ترخیص شده است، گفت: تا زمانی که کشتی وارد بندر نشود و پهلو نگیرد و کالا ترخیص نکرده و به گمرک اظهار نکند، گمرک از آن خبر ندارد که کشتی‌هایی در وسط آب در حرکت باشد و یا معطل باشند، بنابر این باید کالا به گمرک اظهار شود.

معمارنژاد در پاسخ به این پرسش که برای کالاهای اساسی چه تسهیلاتی از نظر ترخیص کالا در نظر گرفته شده است، گفت: برای ترخیص کالای اساسی ضمانتنامه به جای پرداخت نقدی حقوق و عوارض گمرکی قبول میشود که این ضمانتنامهها تا ۶ ماه قابل اعتبار و پرداخت است.